prezidentské volby
Kandidátské saky PACy
Jak se změnilo financování prezidentské volební kampaně v USA prostřednictvím politických akčních výborů
Jan Kust | 20. 8. 2012 | Analýzy a studie
Letošní prezidentské volby v USA budou přelomové ledasčím. Pokud obhájí svůj mandát stávající prezident Barack Obama, bude mít nejen - dle svých vlastních slov - v druhém období „volnější ruce", ale bude pokračovat i jeho liberálně-levicová politika. Pokud vyhraje Mitt Romney, vystřídá dosavadního prezidenta v úřadě politik, kterého kamera možná až tolik nemiluje, ale který v tuto chvíli svým profilem zřejmě nejlépe vystihuje prototyp politika, kterého je současná Grand Old Party (republikáni) s to vyslat do boje o prezidentský úřad a který by mohl být volitelný jak pro její konzervativní křídlo, tak pro nezařazené. Na pozadí souboje těchto dvou mužů probíhá ale i jiné klání. Minimálně stejně zajímavé a mnohem méně přehledné. Letošní prezidentské volby v USA budou totiž první, jež budou ovlivněny rozhodnutím Nejvyššího Soudu USA ve věci „Citizens United". Rozhodnutím, které umožnilo téměř neomezenou kumulaci příspěvků jednotlivců i organizací do tzv. politických akčních výborů (political action committee, PAC). Ty pak mohou vybrané prostředky vložit do volebního boje na podporu některého z kandidátů. celý článek »
Bez emocí k vlastnímu státu nemůžeme pociťovat žádný pozitivní vztah ani k EU
Jan Frank | 29. 6. 2012 | Rozhovory
Profesor Miroslav Novák v exkluzivním rozhovoru pro Revue Politika poodhaluje své názory na Václava Havla a Václava Klause, naznačuje, co to znamená být politologem a k čemu je vlastně politologie dobrá, co nám může pomoci zbavit se korupce a jakým směrem se bude v dohledné době ubírat evropská integrace. celý článek »
Co o americké prezidentské kampani říká pravidlo ropy?
Steve LeVine | 26. 3. 2012 | Zaujalo nás...
Na titulní stránce Foreign Policy z roku 2006 vyšel sloupek Thomase Friedmana s názvem „První pravidlo petropolitiky". Friedman v něm odkryl nepřímý vztah mezi cenou ropy a laskavostí petrokratů: když cena ropy roste, stávají se z vládců zemí produkujících ropu nadutí hlupáci; jsou-li ceny nízké, jsou to nejušlechtilejší lidé pod sluncem. celý článek »
Od Tomia k prezidentovi
Stanislav Balík | 27. 2. 2012 | Poznámky k událostem
Poté, co zákonodárci podlehli iracionálnímu a populistickému tlaku na zavedení přímé volby prezidenta, se pomalu, ale jistě rozbíhá mediální cirkus. Zpočátku roku byl hlavním klaunem Tomio Okamura. Ale přesto, že už údajně kandidovat nechce, nemusíme být smutní. Vstanou noví bojovníci. Média mají na celý rok o náplň postaráno, protože někteří nedočkavci, můžeme-li tomu věřit, zahajují kampaň už nyní. Asi věří, že styl start-cíl povede k úspěchu. celý článek »
Co dělat, když už ji máme
Přímá volba prezidenta a její potenciální systémové dopady
Vladimír Hanáček | 17. 2. 2012 | Poznámky k událostem
Debatu o přímé volbě by bylo možné (opět) shrnout argumenty jejích příznivců a odpůrců. Dvacet let diskusí však skončilo: prezidenta budou volit občané již příští rok. Co to udělá s českým politickým systémem? celý článek »
Zoufalství republikánů
Před primárkami odpadli téměř všichni nadějní kandidáti
Ondřej Šlechta | 2. 1. 2012 | Poznámky k událostem
Před stranickými primárkami, které rozhodnou o tom, koho vyšlou republikáni do boje o Bílý dům proti současnému prezidentovi Baracku Obamovi, stihlo republikány další nepříjemné překvapení. Poté co vyhasly naděje vkládané do texaského guvernéra Ricka Perryho, který totálně pohořel v televizní debatě, „pozastavil kampaň" také byznysmen a bývalý šéf fastfoodového řetězce Godfather´s pizza Herman Cain. Tomu zlomilo vaz obvinění, že je dlouhodobě nevěrný manželce a následné tvrzení několika žen, které měl Cain údajně sexuálně vydírat. celý článek »
Rošáda v Kremlu
Rusko opisuje začarovaný kruh
Ondřej Šlechta | 19. 10. 2011 | Poznámky k událostem
Ruské politické manévry neprobíhají tak hladce, jak si jejich strůjci přáli. Dosavadní prezident Dmitrij Medveděv sice na sjezdu vládní strany Jednotné Rusko otevřeně přiznal, že na prezidenta bude ve volbách příští rok opět kandidovat současný premiér Vladimir Putin a on sám povede vládní stranu do parlamentních voleb již letos na podzim. Proti se ale postavil ministr financí Kudrin, podle mnohých ještě nedávno horký kandidát na premiérské křeslo. celý článek »
Klause na Hradě vystřídá Josef Novák
Oznámil, že je připraven kandidovat na úřad prezidenta republiky
Ota Filip | 17. 10. 2011 | Poznámky k událostem
„Denně čtu v českém tisku kritiky," píše mi někdejší spolužák Josef Novák z Moravské Ostravy, „namířené satirickým ostřím vůči osobě prezidenta České republiky Václava Klause. Ve stavu veřejně působivého morálního rozhořčení se do něj pouští hlavně ta část novinářů, kterým se nelíbí jeho stanoviska, jeho projevy a vůbec. Václav Klaus jim leží v žaludku, a proto dovedně manipulují veřejným míněním. Byl bych rád, příteli, kdybys mé psaní zpracoval pro noviny." Slíbil jsem, že se pokusím. Zde je výsledek. celý článek »
Pár slov k výročí ODS
Aleš Dvořák | 8. 4. 2011 | Poznámky k událostem
V dubnu uplyne dvacet let od založení ODS, naší jediné vlivné a společensky ukotvené pravicové strany od konce druhé světové války. Podtrhuji slova jediné vlivné a ukotvené, neboť patří mezi základní úspěchy ODS, že se jí podařilo získat a udržet oba přívlastky zároveň. Ostatní pravicová uskupení buď nikdy nedosáhla měřitelného vlivu, nebo nepřežila výměnu osobností zakladatelů ve vedení či jedno volební období ve vládě. Situace, v níž se strana v čase svého jubilea nachází, bude nepochybně příležitostí k mnoha úvahám. Na jedné straně bude poukazováno na vládní angažmá v koalici, která se opírá o nevídaně silnou parlamentní většinu, vykazuje mnohem menší ideovou nesourodost než předchozí koalice a nepostrádá jistý reformní étos. Na straně druhé bude rozebírán historicky nejslabší volební výsledek v loňských sněmovních volbách, setrvalá myšlenková matnost a rozpačité názorové tápání. Právě poslední uvedené charakteristiky jsou podle mého problémem nejvyšší důležitosti, od něhož se ostatní, včetně odlivu voličů, odvíjejí. celý článek »
Jak dostat Obamu z Bílého domu
Přerozdělení křesel do Kongresu přineslo republikánům zatím jen papírové vítězství
Daniel Rejman | 28. 2. 2011 | Poznámky k událostem
Počátek druhé dekády 21. století znamená také nové rozložení křesel v dolní komoře amerického Kongresu. Vzešlo z výsledku censu zveřejněného na konci prosince loňského roku. Nynější Kongres je poslední, jehož rozložení volebních okrsků vychází ze sčítání obyvatel uskutečněného v roce 2000. celý článek »
« Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další »