Úvodní stránka  »  Témata

prezidentské volby

„Write-in“ kandidáti: Za málo peněz hodně demokracie

Bohumír Žídek | 25. 1. 2013 | Poznámky k událostem

Přestože se v historicky první přímé volbě českého prezidenta objevilo jen devět kandidátů, počet zájemců byl mnohem vyšší. Podle některých byla podmínka padesáti tisíc podpisů nutná, neboť při neomezeném počtu kandidátů by stát vydal na tisk lístků zbytečně vysokou částku. Podle jiných ovšem takové aranžmá snižuje demokratičnost voleb. Stále častěji se proto hovoří o „rakouském modelu" - šesti a půl tisících úředně ověřených podpisů. Přitom existuje možnost, jak stávající podmínku padesáti tisíc podpisů zachovat, aniž by volby byly jakkoli zpochybňovány. Inspiraci lze hledat v USA. celý článek »

Karel Schwarzenberg není pro pravici automatická volba

Ondřej Šlechta | 21. 1. 2013 | Poznámky k událostem

Historicky první přímá prezidentská volba prezidenta ČR pravděpodobně nebude zcela jasně vyhraněným duelem mezi pravicí a levicí. Přesto se ozývají názory, že hlasy pravicových voličů by pro Schwarzenberga měly být automatické. Pojďme se podívat, proč tomu tak není. celý článek »

Symbol plný protikladů

Jak uspěla značka „Karel“

Ondřej Šlechta | 14. 1. 2013 | Poznámky k událostem

V souvislosti s úspěchem Karla Schwarzenberga v prvním kole prezidentských voleb je na místě zamyslet se nad důvody jeho mohutného nástupu. Proč obrátil v pozitivní aspekt i to, co jasně mluvilo v jeho neprospěch? celý článek »

Schwarzenberg: poslední silnější záchvěv TOP 09?

Vojtěch Navrátil | 14. 1. 2013 | Poznámky k událostem

Karel Schwarzenberg je členem nejméně populární polistopadové vlády a jeho TOP 09 v nedávných krajských a senátních volbách utrpěla debakl, přičemž od ještě horšího výsledku ji zachránili Starostové. Schwarzenbergův postup do druhého kola prezidentských voleb a zisk více jak 23 % hlasů je proto tedy velkým překvapením a povzbuzením pro jeho stranu. Přesto se může jednat o poslední výraznější volební počin TOP 09. celý článek »

Jak se volí POTUS?

Manuál k volbě amerického prezidenta s příklady*

Jan Kust | 6. 11. 2012 | Články a komentáře

Volba amerického prezidenta je jednou z nejzávažnějších událostí, které každé čtyři roky hýbou celým světem a ovlivňují jeho směřování. Zároveň jde o jeden z nejzářnějších příkladů oslavy demokracie a nejmasovější projev „vůle lidu". Jak se volba připravuje, jak probíhá a co jí následuje?
celý článek »

„Demokraté odmítají model převzatý z románů Ayn Rand“

S Igorem Lukešem o nadcházejících prezidentských volbách v USA

Jakub Janda | 5. 11. 2012 | Rozhovory

celý článek »

Většině průměrných politiků vyhovuje zatuchlý smrádek

Přímá volba prezidenta nevyřeší absolutně nic, změnit se musí volební systém pro sněmovní volby

František Mikš | 3. 11. 2012 | Články a komentáře

V poslední době, kdykoli přijde řeč na systémové problémy české politiky, mi na mysli vyvstane následující obraz: Představte si instalatéra, který má nájemníkům domu opravit závadu v koupelně, odkud se již dlouho šíří podezřelý zápach. Příčinou je očividně nevhodný typ sifonu u vany, který se již krátce po instalaci začal ucpávat. Je třeba ho vyměnit, nebo alespoň upravit. Instalatér se však namísto toho začne zcela nepochopitelně intenzivně zajímat o sifon u vedle stojícího umyvadla, který je ovšem v pořádku. Nakonec se rozhodne - i přes varování odborníků - vyměnit ho za jiný, drahý a složitý typ. Nový sifon však neodpovídá odpadovým trubkám v domě, které jsou dimenzovány jinak, takže se nakonec začne ucpávat i umyvadlo. Zápach nejenže nezmizí, naopak ještě zintenzivní. Instalatér je však překvapivě se svým výkonem spokojen a uspokojeni kupodivu vypadají i nájemníci, kteří vše draze platí. Smrad v domě je sice k zalknutí, pod umyvadlem se však leskne nový naleštěný sifon, který se zdá být příslibem toho, že vše se nakonec nějak usadí... celý článek »

Strategie politických stran v přímé prezidentské volbě

Vladimír Hanáček | 10. 9. 2012 | Články a komentáře

Zavedení přímé volby prezidenta v České republice nese četné znaky absurdního dramatu, u nichž se již v minulosti mnohokráte zastavovali mnozí politologové i ústavní právníci. Jedním z nejparadoxnějších výrazů těchto tendencí je vztah přímé volby prezidenta a politických stran. celý článek »

Ten Romney je ale blbec, mámo, podívej!

Bohumír Žídek | 7. 9. 2012 | Poznámky k událostem

Mitt Romney je pitomec. Alespoň to vyplývá z toho, co píše velká část médií. A po krátkém nahlédnutí do internetových diskusí se zdá, že to je poměrně rozšířený názor i mezi českými čtenáři. „Ten Romney je ale blbec, mámo," byla možná slova nejednoho českého diváka přilepeného k televizní obrazovce. Možná si i vzpomněl na Sarah Palinovou, která si spletla Jižní Koreu s KLDR, či omílané přešlapy George W. Bushe - to byli přece taky pitomci. Zdá se, že všichni republikáni jsou hloupí. Na rozdíl od chytrých demokratů. celý článek »

Puzzle a šachy

Ideální americká zahraniční politika

Henry R. Nau | 24. 8. 2012 | Články a komentáře

Argument ve prospěch zahraniční politiky Baracka Obamy je následující: Od svého předchůdce zdědil svět plný strastí, včetně dvou válek v zahraničí, agresivní al-Kájdy, hluboké nedůvěry vůči USA a otřesené domácí ekonomiky. Dnes tyto strasti slábnou. Vojska jsou z Iráku doma a postupně se vracejí i z Afghánistánu. Usáma bin Ladin a jeho dvacet spolubojovníků je mrtvých. Amerika je za oceánem populárnější, diplomatická iniciativa vedla ke snížení jaderných zbraní a zpřísnila sankce vůči Íránu. Ekonomika se pomalu zotavuje. Argument proti politice Baracka Obamy ale ukazuje jiný obrázek. Odcizil si hlavní americké spojence. Dosáhl jen omezených výsledků ve vztahu s Ruskem, Čínou, Íránem a muslimským světem. Oddálil obnovu americké ekonomiky a posílil obraz USA jako slábnoucí velmoci. Mezitím sílí ruský vliv v Gruzii, na Ukrajině a ve střední Asii a Čína si hýčká stále více nevypočitatelnou Severní Koreu. Írán se přibližuje k získání jaderné zbraně a z arabského jara by se brzy mohla stát muslimská zima, pokud islamistické vlády vychýlí rovnováhu mezi umírněnými arabskými státy a přeruší mírová jednání s Izraelem. Zkrátka a dobře: válečná mračna se stahují. Obzvláště v Perském zálivu. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3  |  4  |  Další »


nahoru