Írán
Osudná domýšlivost intervencionismu
Bohumír Žídek | 22. 9. 2014 | Články a komentáře
Tažení Islámského státu (IS, též ISIL nebo ISIS) Irákem a upevňování jeho pozic v Sýrii vede k debatám, jak mají Spojené státy americké a jejich spojenci reagovat. Opět se začíná diskutovat i o tom, v čem byla západní politika v oblasti Blízkého východu špatná. Zejména intervencionisté se snaží tvrdit, že jim krize dává za pravdu. Byli jsme málo důrazní, prohlašují. Neintervenovali jsme v Sýrii. Příliš brzy jsme opustili Irák. Nebombardovali jsme Írán. Tváří v tvář některým skutečnostem to působí jako osudná domýšlivost. celý článek »
Rick Perry: Americká armáda se musí vrátit do Iráku
Texaský guvernér ostře zaútočil na Randa Paula i prezidenta Obamu
Bohumír Žídek | 22. 7. 2014 | Články a komentáře
Texaský guvernér Rick Perry rázně vstoupil do debaty o americké zahraniční politice, čímž dal zároveň najevo, že patří mezi potenciální uchazeče o republikánskou prezidentskou nominaci v roce 2016. Ve svém komentáři pro deník Washington Post obvinil ze současné krize v Iráku a vzestupu ISIL nekompetentní politiku prezidenta Obamy. Zároveň zkritizoval zahraničně-politické názory lídra pelotonu uchazečů o republikánskou nominaci Randa Paula. celý článek »
Quo vadis, západní civilizace?
Martina Heranová | 17. 1. 2014 | Články a komentáře
Uplynulý rok vystavil euroatlantické demokratické společenství hned několika zásadním zkouškám. Rostoucí ambice nových mocenských vyzyvatelů přerostly do podoby testu reálných schopností západních spojenců bránit své dlouhodobé bezpečnostní zájmy, a tím i stávající velmocenský status quo. Posun směrem k novému rozložení sil v rámci vznikajícího multipolárního světa se tak výrazně urychlil. Přispěly k tomu především události druhé poloviny roku, které naplno odhalily nízkou akceschopnost jak dosavadního hegemona USA, tak jeho evropských partnerů, zůstávajících nadále v jeho vleku. celý článek »
Atomová smlouva
Pavel Kopecký | 9. 12. 2013 | Poznámky k událostem
Írán bere vážně stále více těžkých vah v geopolitickém ringu. Nejvyšší rating zemi přisuzoval její předposlední prezident Ahmadínežád, jenž se domníval, že zastupuje supertěžkou váhu. Přecenil se. Není ale sporu o tom, že svaly Teheránu rostou. celý článek »
Par avion VII.
O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků
5. 12. 2013 | Par avion
Poslední týdny plní stránky novin geopolitická bitva o Ukrajinu. Proto i my tento týden zůstaneme převážně na východních hranicích EU, kde podle mnohých v tuto chvíli procházejí dějiny. celý článek »
Par avion VI.
O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků
26. 11. 2013 | Par avion
Manifest Geerta Wilderse, dění na Ukrajině a americko-íránská dohoda o zmírnění sankcí. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v období od 19. do 25. listopadu 2013. celý článek »
Par avion I.
O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků
8. 10. 2013 | Par avion
Snaha americkému Kongresu vybřednout z shutdownu, kdy vláda operuje bez schváleného rozpočtu, námluvy s Íránem, skepse k oživení eurozóny a nejisté vyhlídky putinovského Ruska, to jsou témata, jež redakci Revue Politika zaujala na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v týdnu od 1. do 7. října 2013. celý článek »
Obamův antirestart
Pavel Kopecký | 7. 10. 2013 | Poznámky k událostem
V Sýrii se již dva a půl roku bojuje. Vojna je vleklá, zmatená, nepřehledná, v tomto ohledu ukázkově „blízkovýchodní“. Odkazuje na mnohaletou konfrontaci v sousedním Libanonu, kde se rovněž projevily konfliktní linie sousedního státu. celý článek »
Byla podpora demokracie chybou?
Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci
John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie
S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »
Íránský prezident: pragmatická naděje
Pavel Kopecký | 21. 6. 2013 | Poznámky k událostem
Ajatolláh Alí Chameneí, národností Ázerbájdžánec, se během íránských prezidentských voleb vyjádřil na adresu amerických politických elit, které pochybovaly o regulérnosti hlasování. A odkázal je slušně, ale jasně do patřičných mezí. celý článek »