Úvodní stránka  »  Témata

Írán

Osa Berlín-Dubaj-Teherán

13. 3. 2010 | Zaujalo nás...

Obchodní a průmyslová komora Německa a Spojených arabských emirátů hledá v Íránu nové partnery. Navzdory tomu, že kancléřka Angela Merkelová slíbila vůči této zemi zavést další sankce. celý článek »

Proč neusilovat o změnu režimu v Íránu

Miroslav Kalous | 3. 3. 2010 | Články a komentáře

V USA se objevují hlasy, které vybízejí vládu k prosazování změny íránského režimu. Jako ilustrativní příklad této tendence může sloužit článek Richarda Haasse, prezidenta vlivného think-tanku The Council on Foreign Relations, v Newsweeku z 22. ledna. Rámcově podobný názor vyslovil na stránkách tohoto časopisu i Lukáš Hoder ve své reakci na starší článek Ondřeje Šlechty. Existují však důvody domnívat se, že politika změny režimu neprospěje ani Íráncům, ani západním zemím. celý článek »

Změnit ano, ale…

Polemika s Lukášem Hoderem o Íránu

Ondřej Šlechta | 3. 3. 2010 | Články a komentáře

Lukáš Hoder reagoval v obsáhlé polemice Změnit režim v Íránu na můj lednový příspěvek s názvem Zaútočit na Írán?. Autor v textu vyčetl několik bodů, zejména absenci adekvátního pohledu na autoritativní režim a podcenění faktoru možných mocenských změn v Teheránu. Bohužel musím konstatovat, že v mnohém reaguje na teze, které v mém článku nezazněly. celý článek »

Nejzazší oběť: mučedníci a sebevražední atentátníci

Ukázka z knihy Jak naložit s ďáblem: Íránská velmoc na vzestupu

Robert Baer | 26. 2. 2010 | Články a komentáře

Někdejší dlouholetý agent CIA na Blízkém východě popisuje své zkušenosti „terénního pracovníka" v Íránu. Čerpá z osobních cest do sledované oblasti i rozhovorů s pestrou škálou osobností - od bývalého osobního asistenta ajatolláha Chomejního přes šéfa izraelské kontrarozvědky až po obyčejné Íránce, Iráčany nebo Palestince. Kapitola, z níž pochází následující ukázka, se věnuje různým podobám hrůzného fenoménu sebevražedných atentátníků. celý článek »

Změnit režim v Íránu

Íránský režim prochází největší krizí své třicetileté historie

Lukáš Hoder | 8. 2. 2010 | Články a komentáře

V září 2009 vyšla najevo existence dalšího tajného zařízení na obohacování uranu v Íránu, v listopadu označil předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) spolupráci s íránským režimem za „bezvýslednou" a v prosinci vyhlásil prezident Ahmadínežád záměr produkovat více obohacený uran. V lednu 2010 vypršel termín, který si americký prezident Obama stanovil pro vyjednávání s Iránem, a americký Senát před několika dny schválil návrh zákona rozšiřujícího sankce vůči Íránu i na ropné produkty a zemní plyn. Otázka jaderného programu Íránu tedy jistě bude výrazným mezinárodněpolitickým tématem roku 2010, jak napsal Ondřej Šlechta v textu Zaútočit na Írán?, který vyšel v lednu v Revue Politika. Autor však dle mého názoru nenabídl adekvátní pohled na autoritářský íránský režim a přehlédl tak výraznější téma roku 2010 - možnou výměnu vládců v Teheránu. celý článek »

Zaútočit na Írán?

Ondřej Šlechta | 4. 1. 2010 | Poznámky k událostem

Írán zorné pole světových médií neopustil ani na přelomu roku. Právě v těchto dnech dostal problém novou dynamiku. Byl to konec listopadu, kdy Írán i přes odmítavou rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii oznámil stavbu dalších deseti nových zařízení na obohacování uranu. V prosinci proběhl test nové rakety dlouhého doletu (Sadžíl-2). Nedlouho poté uskutečnil Ústav studií národní bezpečnosti Telavivské univerzity simulaci, která předpokládá, že Obama nepodpoří případný izraelský úder a bude pokračovat v jednáních s Teheránem. Pokud nedojde k vyhrocení významnějších konfliktů (Indie-Pákistán, rusko-gruzínské spory, Kavkaz), bude Írán v roce 2010 mezinárodně-politickým tématem č. 1. celý článek »

Návrat izraelských existenciálních obav

5. 11. 2009 | Zaujalo nás...

Izraelci se v kreslených vtipech, novinách i rozhovorech u večerního stolu povzbuzují. Pro případ války s Íránem. celý článek »

Francouzská lekce Obamovi

16. 10. 2009 | Zaujalo nás...

„Prezidente Obamo, napřažená ruka Američanů má moji podporu. Co ale z Vašich nabídek k dialogu získalo mezinárodní společenství? Vůbec nic." Tak pravil francouzský prezident Nicolas Sarkozy 24. září 2009. celý článek »

O vztahu rozvoje a demokracie

29. 4. 2009 | Analýzy a studie

V posledním čísle časopisu Foreign Affairs vyšla esej Ronalda Ingleharta a Christiana Welzela, autorů knihy Modernizace, kulturní změna a demokracie, o tom, z jakých důvodů a jakým způsobem přispívá ekonomický rozvoj k demokratizaci. Inglehart s Welzelem zakládají svou argumentaci na jedinečných dotazníkových šetřeních hodnot lidí v desítkách zemí světa a dokládají, že modernizační procesy spojené s ekonomickým rozvojem vedou k významným kulturním změnám, jež mají implikace i pro podobu politických institucí. celý článek »

Proč Rusko podněcuje blízkovýchodní zmatky?

21. 1. 2009 | Zaujalo nás...

Garry Kasparov je za hranicemi Ruska vnímán jako jeden z nejhlasitějších odpůrců současné ruské vlády. Své postoje k ruské zahraniční politice nejen vůči Evropě, ale také vůči Blízkému východu, nedávno vyjádřil v deníku The Wall Street Journal. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5


nahoru