Irák
Údery proti Islámskému státu
Po dlouhé době smysluplná intervence
Bohumír Žídek | 10. 10. 2014 | Poznámky k událostem
V textu Osudná domýšlivost intervencionismu jsme se na stránkách Revue Politika věnovali především těm událostem, jež předcházely momentálnímu rozmachu teroristické organizace „Islámský stát“. Ten je totiž důsledkem neuváženého a nedomyšleného intervencionismu, kterým byla západní politika v této oblasti v posledních letech ovládána. Přesto jsem v závěru připustil, že intervence proti IS je ospravedlnitelná a do značné míry logická. celý článek »
Osudná domýšlivost intervencionismu
Bohumír Žídek | 22. 9. 2014 | Články a komentáře
Tažení Islámského státu (IS, též ISIL nebo ISIS) Irákem a upevňování jeho pozic v Sýrii vede k debatám, jak mají Spojené státy americké a jejich spojenci reagovat. Opět se začíná diskutovat i o tom, v čem byla západní politika v oblasti Blízkého východu špatná. Zejména intervencionisté se snaží tvrdit, že jim krize dává za pravdu. Byli jsme málo důrazní, prohlašují. Neintervenovali jsme v Sýrii. Příliš brzy jsme opustili Irák. Nebombardovali jsme Írán. Tváří v tvář některým skutečnostem to působí jako osudná domýšlivost. celý článek »
Rick Perry: Americká armáda se musí vrátit do Iráku
Texaský guvernér ostře zaútočil na Randa Paula i prezidenta Obamu
Bohumír Žídek | 22. 7. 2014 | Články a komentáře
Texaský guvernér Rick Perry rázně vstoupil do debaty o americké zahraniční politice, čímž dal zároveň najevo, že patří mezi potenciální uchazeče o republikánskou prezidentskou nominaci v roce 2016. Ve svém komentáři pro deník Washington Post obvinil ze současné krize v Iráku a vzestupu ISIL nekompetentní politiku prezidenta Obamy. Zároveň zkritizoval zahraničně-politické názory lídra pelotonu uchazečů o republikánskou nominaci Randa Paula. celý článek »
Brzezinski: silný Západ jen ve spojení s Ruskem
Ondřej Šlechta | 22. 1. 2014 | Poznámky k událostem
Za nejprovokativnější větu v mezinárodní politice uplynulých let by klidně mohla být zvolena tato: „Západ by mohl zabránit svému vytěsnění do marginální role vypracováním nové strategie spočívající ve schopnosti integrovat Rusko a Turecko do západního systému.“ Napsal ji ve své nejnovější knize Strategic Vision Zbigniew Brzezinski, jedna z nejbarvitějších figur zahraniční politiky USA a bývalý studenoválečník, který jako bezpečnostní poradce zostřoval vzájemnou konfrontaci mezi Spojenými státy a SSSR. celý článek »
Par avion IX.
21. 1. 2014 | Par avion
Paralely s předvečerem první světové války, úspěch politických reformátorů a morální porážka intervencionismu na Blízkém východě. To jsou témata, jež nás na stránkách světových médií a think-tanků zaujala minulý týden. celý článek »
Atomová smlouva
Pavel Kopecký | 9. 12. 2013 | Poznámky k událostem
Írán bere vážně stále více těžkých vah v geopolitickém ringu. Nejvyšší rating zemi přisuzoval její předposlední prezident Ahmadínežád, jenž se domníval, že zastupuje supertěžkou váhu. Přecenil se. Není ale sporu o tom, že svaly Teheránu rostou. celý článek »
Snowden v Rusku je více než symbol
Ondřej Šlechta | 9. 8. 2013 | Poznámky k událostem
Zrušení schůzek plánovaných se svým ruským protějškem je ze strany amerického prezidenta podle komentátorů reakcí na ruské rozhodnutí poskytnout dočasný azyl zpravodajskému kontraktorovi Edwardu Snowdenovi. Hovoří se o začátku nové studené války. Přesnější je ovšem tvrzení, že Rusům se ve Snowdenovi podařilo najít precedens, který jim umožní útočit na citlivé místo americké společnosti. celý článek »
Byla podpora demokracie chybou?
Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci
John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie
S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »
Podivná ruská zahraniční politika
Françoise Thomová | 14. 6. 2013 | Analýzy a studie
Vývoj ruské zahraniční politiky od pádu komunismu do současnosti je poněkud podivný. Během Jelcinovy éry byla ruská zahraniční politika předmětem vášnivých sporů a za Putina se znovu stala soukromým revírem nejvyšších představitelů Kremlu a předmětem všeobecného konsensu, který nezpochybnilo ani poslední vzbouření. Vždyť Rusko má dnes k racionálnímu vymezení svých národních zájmů stejně daleko jako v sovětské epoše, kdy mu v odpovídajícím vnímání vnějšího světa bránilo ideologické prisma – možná právě proto, že v jeho zahraniční politice zůstaly uchovány prvky leninistické vize, zatímco v domácí politice pád socialismu všechno vymetl. celý článek »
Turecko: Příliš důležité, než aby padlo
Filip Tuček | 12. 6. 2013 | Poznámky k událostem
Tisíce protestujících na tureckých náměstích volají po pádu premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana. Mnoho médií (včetně České televize) jeho vládu označuje za promuslimskou a autoritativní. Před vynesením unáhlených soudů bychom se ale měli podívat na fakta. Turecko je totiž příliš důležité na to, abychom k němu přistupovali lehkovážně. celý článek »