zahraniční politika
Drulák nebo Havel?
Poznámky ke sporu o charakter zahraniční politiky ČR
Ondřej Šlechta | 24. 11. 2014 | Poznámky k událostem
Čeští političtí představitelé dostali ve Spojených státech pořádný kartáč za údajný odklon od havlistického pojetí zahraniční politiky. Ve chvíli, kdy Václavu Havlovi odhalili v Kongresu pamětní bustu, tak snaha zpochybňovat lidskoprávní rozměr české zahraniční politiky zavání bezmála kacířstvím. Ale skutečně jsme svědky zásadního střetu o geopolitické směřování republiky? celý článek »
Osudná domýšlivost intervencionismu
Bohumír Žídek | 22. 9. 2014 | Články a komentáře
Tažení Islámského státu (IS, též ISIL nebo ISIS) Irákem a upevňování jeho pozic v Sýrii vede k debatám, jak mají Spojené státy americké a jejich spojenci reagovat. Opět se začíná diskutovat i o tom, v čem byla západní politika v oblasti Blízkého východu špatná. Zejména intervencionisté se snaží tvrdit, že jim krize dává za pravdu. Byli jsme málo důrazní, prohlašují. Neintervenovali jsme v Sýrii. Příliš brzy jsme opustili Irák. Nebombardovali jsme Írán. Tváří v tvář některým skutečnostem to působí jako osudná domýšlivost. celý článek »
U Kábulu se za Prahu nebojuje
Hrdinství našich vojáků versus chyby v zahraniční politice
Bohumír Žídek | 14. 7. 2014 | Poznámky k událostem
Europoslanec Petr Mach 6. července v rozhovoru s Danielou Drtinovou uvedl, že naše armáda „je jenom najímána jako žoldák někam do Afghánistánu a jinam“. Nešťastnou shodou okolností přišla o dva dny později zpráva právě z Afghánistánu, kde v důsledku sebevražedného útoku zahynuli čtyři naši vojáci při výkonu služby. To zapříčinilo, že europoslancův nešikovný výrok začal být ztotožňován se sprostými výkřiky některých spoluobčanů o žoldácích a okupantech, kteří si žádnou úctu nezaslouží. Vedle toho se opět vynořil argument, že v Kábulu se bojuje za Prahu. celý článek »
Těžce vyzbrojená holubice
Zahraniční politika Paula Ryana
Bohumír Žídek | 17. 6. 2014 | Poznámky k událostem
Jeden z možných uchazečů o republikánskou prezidentskou nominaci v roce 2016 Paul Ryan se dlouhodobě profiluje především na ekonomických tématech a je považován za republikánského experta na federální rozpočet. Jelikož je to ale na prezidentského kandidáta trochu málo, pokusil se ve středu na konferenci organizace Center for a New American Security nastínit vlastní zahraničně-politickou vizi. celý článek »
Zahraniční politika: přestaňme míchat hrušky a jablka
Bohumír Žídek | 16. 5. 2014 | Poznámky k událostem
Tu a tam lze zaslechnout hlasy, že Západ ztratil smysl pro reálpolitiku. Například proto, že nedokáže držet krok s Moskvou, která se nějakými hodnotami zatěžovat nemusí. Nicméně se zdá, že ve skutečnosti se Západ o jakousi variaci na realpolitiku pokouší. Problematické však je, že ji od ideologie vůbec nedovede odlišit. Nemluvě o tom, že důsledky svých kroků často nedomýšlí. celý článek »
Hra o trůny jako teorie
Není tak realistická, jak se zdá, a to je dobře
Charlie Carpenter | 5. 5. 2014 | Zaujalo nás...
Článek byl na Foreign Affairs zveřejněn již 29. března 2012 a odkazuje tedy především na události z první a druhé řady seriálu. V současné době běží premiéra již čtvrté řady této oblíbené historicko-fantasticko-politické série. Obsah dalších knih a sérií je zmíněn pouze v obecné rovině, konkrétní události a příběh tudíž zůstaly neprozrazeny. celý článek »
Tibet je Čína
Tak to vidí většina světa
Ondřej Šlechta | 30. 4. 2014 | Poznámky k událostem
Pohoršení nad zradou a pošlapáním dosavadní podpory lidských práv ve světě. Povzdechy nad tím, že "to by se za Václava Havla nestalo." Tak hodnotí část politické a kulturní scény vystoupení ministra zahraničí v Číně. celý článek »
Nový úkol: cvičit demokraty
V Česku má vzniknout školící iniciativa pro opozici v nedemokratických zemích
Ondřej Šlechta | 17. 2. 2014 | Poznámky k událostem
Po přesunutí sídla Rádia Svobodná Evropa z bavorského Mnichova do Prahy by Česko mohlo přijmout další projekt, jenž by posílil jeho roli coby podporovatele demokratické opozice v nesvobodných zemích po celém světě. Alespoň tak to vidí politici, kteří vítají plán na vznik institutu s předběžným názvem Centrum pro občanskou společnost, které by mělo „cvičit demokraty“. celý článek »
Par avion X.
29. 1. 2014 | Par avion
Ztráta amerického kreditu u spojenců a drama na Ukrajině. To jsou témata, jež nás tento týden zaujala na stránkách světových médií a think-tanků. celý článek »
Cynické úšklebky nové diplomacie
Ondřej Šlechta | 23. 8. 2013 | Poznámky k událostem
Aniž by se usadil v úřadu, vyústila informace o jmenování Vladimíra Remka velvyslancem ČR v Ruské federaci v názor, že se naše zahraniční politika bude plazit před diktátory a pošlape dědictví podpory lidských práv. Taková kritika je zbytečná a laciná. celý článek »