Řecko
Reformy se ve střední Evropě zastavily
O situaci středoevropských ekonomik s Markem Dabrowskim, jenž se v Praze zúčastnil konference Fórum 2000, která se letos věnovala společenské transformaci
Marie Bydžovská | 25. 10. 2013 | Rozhovory
Česká pozice k převzetí eura
Stanislava Janáčková | 25. 9. 2013 | Analýzy a studie
V roce 2004 se Česká republika zavázala, že se v budoucnu vzdá své osvědčené měny – české koruny – a přijme euro. Byla to podmínka našeho vstupu do Evropské unie, o který jsme řadu let usilovali a na který jsme se dlouhodobě připravovali. Stávající země EU dávaly jasně najevo, že ze závazku přijmout euro nebudou kandidátským zemím poskytovány žádné výjimky. Naopak. Přijetí do eurozóny bylo prezentováno jako významné privilegium, na které se rovněž budeme muset pečlivě připravit. Situace se ale podstatně změnila. celý článek »
Portugalská krize eurozóny
Alexander Tomský | 22. 7. 2013 | Články a komentáře
Slyšeli jsme to z anglosaských a v Evropě hlavně z euroskeptických médií snad tisíckrát: úvěrová krize eurozóny není řešitelná prohlubováním nekonečné hospodářské agónie. Německý diktát fiskální disciplíny čili snižování státních deficitů a další půjčky v hodině dvanácté postižené jižní státy z pomalého bankrotu nevyvedou a v době všeobecné recese hospodářský růst nenastartují. Vždyť i v Německu by musel růst dlouhodobě dosahovat v současnosti naprosto nereálných tří procent, aby došlo ke splacení všech dluhů. celý článek »
Turecko má pro Evropu mimořádný význam
Martina Heranová | 12. 6. 2013 | Analýzy a studie
Již léta jsme na evropské scéně svědky neutuchajících diskusí o tom, zda Turecko patří či nepatří do Evropy. Rozdmýchávají je především ti, kterým je turecká příslušnost k evropské identitě nepohodlná. Staletí společné historie se však nedají vymazat. Území dnešního Turecka bylo vždy součástí impérií, jež byla považována za nedělitelnou součást evropské mocenské architektury, od starověku přes středověk až po moderní dobu. Tvrdit, že je tomu dnes jinak, resp. že Evropa ke svému úspěšnému rozvoji Turecko nepotřebuje, je velmi krátkozraké a svědčí o myšlenkové zatemněnosti přinejmenším určité části evropských politických elit. celý článek »
Turecko: Příliš důležité, než aby padlo
Filip Tuček | 12. 6. 2013 | Poznámky k událostem
Tisíce protestujících na tureckých náměstích volají po pádu premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana. Mnoho médií (včetně České televize) jeho vládu označuje za promuslimskou a autoritativní. Před vynesením unáhlených soudů bychom se ale měli podívat na fakta. Turecko je totiž příliš důležité na to, abychom k němu přistupovali lehkovážně. celý článek »
Za úsporná opatření viňte trh, ne politiky
23. 5. 2013 | Zaujalo nás...
Kritika úsporných opatření dosahuje v Evropě bodu varu. Stále častěji v sobě nese morální tón: silný sever – zvláště Německo – označuje za někoho, kdo nutí slabé přijímat přísnou politiku. Oponenti úsporných opatření tvrdí, že sever požaduje fiskální škrty a reformy trhů práce v postižených zemích výměnou za půjčky od Evropské centrální banky. Podle nich se kope do ekonomik, které jsou na dně. celý článek »
Evropská dluhová krize nakonec vyústí v totální oddlužení
Petr Kostka | 27. 3. 2013 | Analýzy a studie
Narůstající divergence mezi severním a jižním křídlem eurozóny nutí vystrašenou eurokracii stupňovat úsilí o další „prohloubení integrace a solidarity“, což v překladu znamená institucionalizaci přerozdělovací unie, která je nezbytná k záchraně eurozóny a možná i celé EU. Není to nic jiného než snaha o politické řešení ekonomických rozporů. Stejně jako celé euro je politickým projektem nerespektujícím ekonomické zákonitosti. celý článek »
Moc v době krize
Marek A. Cichocki | 6. 2. 2013 | Sympozium CDK: Politika, společnost a hodnoty v české a polské perspektivě
V otázce institucí, mechanismů a smluvních řešení máme v případě EU co dočinění s kontinuitou vývoje. Tento proces je však možné rozdělit na různé etapy z hlediska jejich politických specifik. celý článek »
Prognóza politického vývoje v Evropě a Rusku v roce 2013
Ondřej Šlechta | 4. 1. 2013 | Články a komentáře
Nacházíme se v období, pro které jsou charakteristické radikální a hluboké strukturální změny v poměrně krátkém časovém horizontu. Současný cyklus tak svojí dynamikou připomíná transformační období let 1989-1991. Nynější krizové období odstartoval krach banky Lehman Brothers a následná ekonomická krize v roce 2008. Rok 2013 může přinést určité náznaky konce této transformace a první kontury pokusu o nalezení rovnováhy na Blízkém východě, stejně jako odpovědi na otázky stran budoucnosti EU. celý článek »
Co je Francie ochotna nabídnout za sanaci svých bank?
Petr Robejšek tvrdí, že z Německa už zní: „Za naše peníze chceme naši muziku.“
Jakub Janda | 31. 12. 2012 | Rozhovory