Úvodní stránka  »  Témata

Afghánistán

Osudná domýšlivost intervencionismu

Bohumír Žídek | 22. 9. 2014 | Články a komentáře

Tažení Islámského státu (IS, též ISIL nebo ISIS) Irákem a upevňování jeho pozic v Sýrii vede k debatám, jak mají Spojené státy americké a jejich spojenci reagovat. Opět se začíná diskutovat i o tom, v čem byla západní politika v oblasti Blízkého východu špatná. Zejména intervencionisté se snaží tvrdit, že jim krize dává za pravdu. Byli jsme málo důrazní, prohlašují. Neintervenovali jsme v Sýrii. Příliš brzy jsme opustili Irák. Nebombardovali jsme Írán. Tváří v tvář některým skutečnostem to působí jako osudná domýšlivost. celý článek »

U Kábulu se za Prahu nebojuje

Hrdinství našich vojáků versus chyby v zahraniční politice

Bohumír Žídek | 14. 7. 2014 | Poznámky k událostem

Europoslanec Petr Mach 6. července v rozhovoru s Danielou Drtinovou uvedl, že naše armáda „je jenom najímána jako žoldák někam do Afghánistánu a jinam“. Nešťastnou shodou okolností přišla o dva dny později zpráva právě z Afghánistánu, kde v důsledku sebevražedného útoku zahynuli čtyři naši vojáci při výkonu služby. To zapříčinilo, že europoslancův nešikovný výrok začal být ztotožňován se sprostými výkřiky některých spoluobčanů o žoldácích a okupantech, kteří si žádnou úctu nezaslouží. Vedle toho se opět vynořil argument, že v Kábulu se bojuje za Prahu. celý článek »

Těžce vyzbrojená holubice

Zahraniční politika Paula Ryana

Bohumír Žídek | 17. 6. 2014 | Poznámky k událostem

Jeden z možných uchazečů o republikánskou prezidentskou nominaci v roce 2016 Paul Ryan se dlouhodobě profiluje především na ekonomických tématech a je považován za republikánského experta na federální rozpočet. Jelikož je to ale na prezidentského kandidáta trochu málo, pokusil se ve středu na konferenci organizace Center for a New American Security nastínit vlastní zahraničně-politickou vizi. celý článek »

Par avion XI.

10. 2. 2014 | Par avion

Německo se vrací na mezinárodní scénu. Zažije Putin „Soči-efekt“? A jak se afghánský prezident snaží vyhnout osudu svých předchůdců v čele země? To jsou témata, jež nás zaujala v uplynulém týdnu. celý článek »

Brzezinski: silný Západ jen ve spojení s Ruskem

Ondřej Šlechta | 22. 1. 2014 | Poznámky k událostem

Za nejprovokativnější větu v mezinárodní politice uplynulých let by klidně mohla být zvolena tato: „Západ by mohl zabránit svému vytěsnění do marginální role vypracováním nové strategie spočívající ve schopnosti integrovat Rusko a Turecko do západního systému.“ Napsal ji ve své nejnovější knize Strategic Vision Zbigniew Brzezinski, jedna z nejbarvitějších figur zahraniční politiky USA a bývalý studenoválečník, který jako bezpečnostní poradce zostřoval vzájemnou konfrontaci mezi Spojenými státy a SSSR. celý článek »

Quo vadis, západní civilizace?

Martina Heranová | 17. 1. 2014 | Články a komentáře

Uplynulý rok vystavil euroatlantické demokratické společenství hned několika zásadním zkouškám. Rostoucí ambice nových mocenských vyzyvatelů přerostly do podoby testu reálných schopností západních spojenců bránit své dlouhodobé bezpečnostní zájmy, a tím i stávající velmocenský status quo. Posun směrem k novému rozložení sil v rámci vznikajícího multipolárního světa se tak výrazně urychlil. Přispěly k tomu především události druhé poloviny roku, které naplno odhalily nízkou akceschopnost jak dosavadního hegemona USA, tak jeho evropských partnerů, zůstávajících nadále v jeho vleku. celý článek »

Krize liberalismu

Pierre Manent | 18. 10. 2013 | Analýzy a studie

Letos na jaře publikovala revue Commentaire text přednášky, kterou Pierre Manent přednesl v kroužku Politique autrement (Politika jinak) 8. února 2011, v podobě, v jaké vyšla v sešitech tohoto sdružení v říjnu 2012. Po přednášce následovala diskuse, která autorovi pomohla upřesnit a prohloubit analýzu situace, v níž se nachází Francie a Evropa. Přinášíme mírně krácený text Manentovy přednášky a také několik otázek a odpovědí z následující diskuse. celý článek »

Snowden v Rusku je více než symbol

Ondřej Šlechta | 9. 8. 2013 | Poznámky k událostem

Zrušení schůzek plánovaných se svým ruským protějškem je ze strany amerického prezidenta podle komentátorů reakcí na ruské rozhodnutí poskytnout dočasný azyl zpravodajskému kontraktorovi Edwardu Snowdenovi. Hovoří se o začátku nové studené války. Přesnější je ovšem tvrzení, že Rusům se ve Snowdenovi podařilo najít precedens, který jim umožní útočit na citlivé místo americké společnosti. celý článek »

Byla podpora demokracie chybou?

Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci

John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie

S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »

Kdo zajistí evropskou bezpečnost?

Filip Tuček | 24. 5. 2013 | Analýzy a studie

Severoatlantická aliance je dnes hlavním hráčem při zajišťování evropské bezpečnosti. S koncem mise v Afghánistánu a přesunem Spojených států do Asie ale bude NATO nuceno hledat novou roli. Budoucnost aliance přitom bude klíčová pro rozvoj společné bezpečnostní a obranné politiky EU, tedy pro přebírání odpovědnosti evropských států za vlastní bezpečnost. celý článek »

1  |  2  |  3  |  Další »


nahoru