Evropské stránky
Příběh evropské integrace
4. Spinelliho revoluční reformy
20. 5. 2005 | Evropské stránky
V tomto čísle Revue Politika uzavíráme náš čtyřdílný seriál, který neotřelou formou shrnul většinu nejzajímavějších momentů ekonomického a politického sjednocování starého kontinentu. Poslední díl věnujeme událostem první poloviny osmdesátých let, kdy představitelé Evropských společenství usilovně hledali směr další integrace. Kniha Christophera Brookera a Richarda Northa The Great Deception, z níž byly texty do seriálu vybírány, vyjde na podzim tohoto roku v brněnském nakladatelství Barrister & Principal. celý článek »
Ústava bez státu pro demokracii bez lidu
Rozhovor s profesorem Trinity College v Dublinu Anthony Coughlanem
Petra Kuchyňková | 20. 5. 2005 | Evropské stránky
Irský profesor Anthony Coughlan je autorem analýzy evropské ústavy, která vyšla v knize Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě pražského Centra pro ekonomiku a politiku. Stejná instituce jej pozvala k vystoupení na semináři, který se uskutečnil 19. května v Praze za účasti prezidenta republiky Václava Klause. Profesor Coughlan je znám radikálními výroky, jimiž v textu euroústavy odhaluje konstitucionalizační a federalizační kroky, které podle jeho názoru směřují k vytvoření evropského (super)státu, přičemž se nijak neodstraňuje deficit demokracie a flexibility na úrovni EU. celý článek »
Penězovod Praha-Brusel
Petr Mach | 20. 4. 2005 | Evropské stránky
Systém evropských financí - mechanismus toků peněz z členských zemí do Bruselu - je shlukem protichůdných pravidel a četných výjimek. Počínaje 1. květnem 2004 se do tohoto systému zapojila i Česká republika. V tomto článku nejprve čtenáři přiblížím principy evropských financí, přehled o tocích v uplynulém období a posléze budu argumentovat, že pro Českou republiku (jakož i pro ostatní členy) by bylo rozumnější nahradit nepřehledný spletenec regulí a výjimek jedním jasným principem evropských financí: o žádné peníze z EU nežádat a žádné peníze do EU neplatit. celý článek »
Proč skomírá evropská ekonomika?
Přední čeští ekonomové o příčinách stagnace ekonomiky v EU
Jana Zajícová | 20. 3. 2005 | Evropské stránky
Kdyby byly země bývalé patnáctičlenné EU přičleněny k USA, všechny kromě Lucemburska by se v žebříčku ekonomické výkonnosti na hlavu zařadily na samý chvost mezi státy jako Kentucky, Montana či Oklahoma, které v obecném povědomí zdaleka nejsou zapsány jako symboly dynamiky a modernosti. Západoevropské země dlouhodobě ustrnuly na 70 % ekonomické úrovně Spojených států amerických a prognózy bohužel nejsou příznivé. Upadá evropská ekonomika, nebo je naopak evropský ekonomický model větším příslibem pro budoucnost než konkurenční model americký? Touto naléhavou otázkou se zabýval jeden z loňských seminářů Centra pro ekonomiku a politiku. Přednesené příspěvky nyní vyšly ve sborníku nazvaném „Proč skomírá evropská ekonomika". celý článek »
Příběh evropské integrace
3. Trnitá cesta do Říma
20. 3. 2005 | Evropské stránky
Padesátá léta minulého století byla pro „evropský projekt" klíčová. Právě tehdy se rozhodovalo o tom, jakým směrem se bude integrace západní části kontinentu ubírat. Předchozí díl našeho seriálu jsme věnovali vzniku Montánní unie. Nyní na něj přímo navazujeme popisem všech důležitých jednání, jež nakonec vyústila v podepsání tzv. Římských smluv, které založily Evropské hospodářské společenství a EURATOM. I tentokrát vycházíme z publikace Christophera Brookera a Richarda Northa The Great Deception, jejíž první české vydání připravuje brněnské nakladatelství Barrister & Principal. celý článek »
Nezdravý vývoj
Problematika vzdělávání a odborné přípravy v Evropské unii
Leona Šteigrová | 20. 3. 2005 | Evropské stránky
Vzdělávací politika Evropské unie je jedním z příkladů často velmi specifického (a mnohdy nepředvídatelného) vývoje tohoto subjektu. Je příkladem toho, že instituce ES/EU jsou schopny na velmi malých - snad až nepatrných - legislativních základech stvořit narůstající dílo, jehož rozměry by na počátku jen málokdo odhadoval. Je rovněž příkladem toho, že Evropská unie ve své dnešní podobě rozhodně nehodlá nechat ani jedinou oblast politiky výhradně v kompetencích národních států, že dlouhé prsty bruselských úředníků pomalu, ale neodvratně sahají i do nejvzdálenějších koutů národních politik. Avšak není možné opomenout, že v některých aspektech svých aktivit přispívá Evropská unie i pozitivním a pro společnost přínosným trendům. Dokazují to nemalé prostředky poskytnuté Bruselem českým studentům, učitelům, akademickým pracovníkům a osobám v procesu vzdělávání na podporu vycestování a získávání nových poznatků a zkušeností v ostatních zemích. Nicméně toto vše jen dokresluje fakt, že vývoj Evropské unie až do současnosti vykazuje téměř ve všech oblastech některé obdobné rysy - na přínosné aktivity, prospěšné pro společnost v národních státech, se nabalují byrokratické praktiky, které mají za cíl podporovat růst a rozkvět bruselského aparátu. celý článek »
Příběh evropské integrace
2. Cesta ke vzniku Evropského společenství uhlí a oceli
20. 2. 2005 | Evropské stránky
V tomto čísle Revue Politika otiskujeme druhou ukázku z knihy Christophera Brookera a Richarda Northa The Great Deception, která na podzim tohoto roku vyjde v nakladatelství Barrister & Principal. Tentokrát z knihy vybíráme pasáže popisující genezi ideje evropské integrace na počátku padesátých let dvacátého století, kdy se rozhodovalo o vytvoření prvních institucionálních základů dnešní Evropské unie. celý článek »
Euroústava je jako bianco šek
Rozhovor s brněnskou politoložkou Markétou Pitrovou
Ondřej Krutílek | 20. 2. 2005 | Evropské stránky
Evropská ústava je v České republice čím dál víc prázdným pojmem. O jejím obsahu se toho obecně moc neví a pokud ano, pak jde zpravidla o mediálně vděčná, z kontextu vytržená klišé, která člověku nedávají dostatek informací pro vytvoření vlastního kvalifikovaného názoru. Revue Politika proto přináší rozhovor s brněnskou politoložkou Markétou Pitrovou, která se tématu evropské ústavy dlouhodobě intenzivně věnuje a jejíž názory jsou podloženy pečlivým a detailním studiem celé problematiky. celý článek »
Kde na to vzít? Nový finanční výhled EU
Evropská unie připravuje svůj čtvrtý finanční výhled a potýká se při tom s novými problémy
Ondřej Krutílek | 20. 1. 2005 | Evropské stránky
V průběhu letošního roku se bude v Evropské unii čile debatovat minimálně o dvou velkých tématech. Na jednacím stole bude nejen evropská ústava, která se v médiích už docela dobře zabydlela, ale i takzvaná finanční perspektiva, o níž se však v tisku a televizi moc nepíše a nemluví. Možná jde v porovnání s ústavou o méně vděčné téma, každopádně opomíjet jej nelze. celý článek »
Příběh evropské integrace
1. Zrození myšlenky
20. 1. 2005 | Evropské stránky
V roce 2003 vyšla v nakladatelství Continuum kniha Christophera Brookera a Richarda Northa The Great Deception s podtitulem The Secret History of the European Union. Revue Politika na následujících stránkách přináší nejzajímavější postřehy z kapitoly, kterou autoři věnovali vývoji ideje integrace evropského kontinentu v letech 1918-1932. Další ukázky budou následovat v příštích číslech. Kniha vyjde na podzim letošního roku v nakladatelství Barrister & Principal. celý článek »
« Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další »