Evropské stránky
Lobbying špinavostí zbavený
Rozhovor s Rinusem van Schendelenem, autorem knihy Jak lobbovat v Evropské unii
Iveta Frízlová, Ondřej Krutílek | 20. 5. 2007 | Evropské stránky
Rinus van Schendelen je dlouholetým profesorem rotterdamské Erasmus University a rovněž hostujícím lektorem na pracovištích mimo rodné Nizozemsko. Odborně se věnuje problematice prosazování zájmů v Evropské unii. V březnu navštívil Českou republiku a po přednášce na Masarykově univerzitě poskytl Revue Politika rozhovor. celý článek »
Slovníček evropských levicových pojmů
4. Občanská společnost (Civil Society)
Hynek Fajmon | 20. 5. 2007 | Evropské stránky
Slovníček evropských levicových pojmů si již získal pozorné i kritické čtenáře. Po lednovém "trvale udržitelném rozvoji", únorové "pohlavní rovnosti" a březnové "sociální spravedlnosti" nyní přišla řada na další velmi frekventovaný pojem - "občanskou společnost".
Hlavním podnětem k zahájení psaní tohoto seriálu byly moje pravidelné diskuse s kolegou Ivo Strejčkem, jenž v europoslaneckém klubu ODS plní funkci tzv. whipa neboli koordinátora hlasování. Před každým zasedáním Evropského parlamentu zpracováváme hlasovací seznamy pro jednotlivé legislativní předlohy a při té příležitosti často vedeme debaty o jednotlivých evropských politikách. Právě z těchto diskusí vzešel nápad setřídit nejčastěji používané termíny levicového eurožargonu do jakéhosi "slovníčku". Díky pochopení šéfredaktora Revue Politika se nyní můžete setkávat s texty vzešlými z této inspirace.
Seriál bude pokračovat v nadcházejících měsících dalšími pojmy: "multikulturalismus", "registrované partnerství", "homofobie", "fair trade", "geneticky modifikované organismy" a některými dalšími. Doufám, že se tak během letošního roku podaří vytvořit ucelený soubor textů, které budou pokrývat klíčové levicové pojmy, se kterými se potýkáme v evropské politické debatě.
celý článek »
Slovníček evropských levicových pojmů
3. Sociální spravedlnost (Social justice)
Hynek Fajmon | 20. 3. 2007 | Evropské stránky
Třetím heslem ve slovníčku evropských levicových pojmů je „sociální spravedlnost". Připomínám, že v prvním letošním čísle jsme diskutovali pojem „trvale udržitelný rozvoj" a ve druhém pak termín „pohlavní rovnost". Doufám, že i tento příspěvek vzbudí stejnou pozornost jako předchozí dva. Reakce čtenářů, včetně kritických, mne velmi těší a povzbuzují k dalšímu psaní. V příštím čísle bych se rád věnoval termínu „občanská společnost". celý článek »
Jak si ODS poradí s evropskou ústavou?
Hubert Smekal | 20. 3. 2007 | Evropské stránky
Díky neúspěšným lidovým hlasováním ve Francii a Nizozemsku se české tápání kolem Smlouvy o Ústavě pro Evropu mohlo lehce schovat v bezpečném závětří tzv. období reflexe. Německá diplomatická ofenziva motivovaná vzkříšením nového základu uspořádání Evropské unie ovšem vytrhla ústavu ze stádia hibernace a postavila země, které ji doposud neratifikovaly, před nutnost přijmout rozhodnutí - ať již schvalující, či zamítavé. Česká republika spolu s ostatními státy tak zřejmě bude muset opustit dosavadní úspěšnou taktiku oddalovat rozhodování o evropské ústavě a doufat, že celý projekt se z francouzsko-nizozemského direktu již neprobere. Na českém případu bude zajímavé sledovat zejména to, nakolik si Občanská demokratická strana udrží svou pozici vyhraněného odpůrce evropské ústavní smlouvy. Vytrvá ODS ve své tvrdé linii? Nebo se ostří rezolutního „ne" nakonec otupí na trpěné „ano" s mnoha dovětky? Následující řádky se pokusí nastínit, jaké indicie hovoří pro jednotlivé varianty. celý článek »
Ústavní smlouva EU: vítězství formy nad obsahem
Markéta Pitrová | 20. 3. 2007 | Evropské stránky
Smlouva zakládající Ústavu pro Evropu je bezpochyby nejvýznamnějším dokumentem posledního desetiletí unijní historie. Navzdory skutečnosti, že tzv. ústavní smlouva má neobyčejný dopad na členské státy i EU samotnou, odsunul se obsah tohoto textu velice brzy do pozadí. Během ratifikace jsme se stali svědky situace, kdy bylo v podstatě jedno, co je uvnitř, protože zásadním se stal samotný proces přijímání. Skutečnost, že EU dala vzniknout dokumentu s označením "ústava", na sebe poutala veškerou pozornost, a to bez ohledu na fakt, že přední právníci a politologové opakovaně upozorňovali na čistě smluvní charakter tohoto dokumentu. Glorifikaci procesu přijímání evropské ústavy nijak nezabránily ani studie zaměřené na konvent, jehož vnitřní uspořádání a procedury v mnohém neodpovídaly žádoucím pravidlům transparentnosti a demokracie. celý článek »
Princip subsidiarity: papírový tygr Evropské unie?
Lukáš Kollert | 20. 3. 2007 | Evropské stránky
Člověk je hříčka přírody. Byl by neodvratně určen k záhubě, nebýt dvou výstředních vlastností, které ho od zvířecích obyvatel planety odlišují. Člověk má schopnost za účelem dosažení určitého cíle používat rozum a také postupovat koordinovaně společně s dalšími členy svého druhu. Podmínkou jeho přežití je tedy schopnost spolupracovat a tvořit s ostatními lidmi společenství, které je následně vybaveno určitým kulturním rámcem. Aby bylo přežití a blaho všech členů společnosti zajištěno, je třeba zabývat se též otázkou, jak tuto společnost jedinců co nejlépe uspořádat. Koncepcí známe celou řadu. Princip subsidiarity je však považován za zásadu, které je přisuzována schopnost zajistit pro svobodu lidského jedince nejpřijatelnější podobu společenského řádu. celý článek »
Daňová harmonizace versus svoboda a demokracie
Tomáš Břicháček | 20. 3. 2007 | Evropské stránky
Zejména vzhledem k absenci evropského lidu a evropského veřejného prostoru je ideálním a jediným možným prostředím pro rozvíjení demokracie národní stát. Proto musí zůstat těžištěm rozhodování, těžištěm politické volby, chceme-li, aby rozhodovací procesy v EU byly demokraticky legitimní. Právě proto, že chce přenést samotný základní kámen politické volby z úrovně národního státu na nadnárodní úroveň, kde by se vymykal reálné demokratické kontrole, je daňová harmonizace přímou hrozbou demokratické legitimity rozhodování v Unii. celý článek »
Slovníček evropských levicových pojmů
2. Pohlavní rovnost (Gender Equality)
Hynek Fajmon | 20. 2. 2007 | Evropské stránky
V prvním letošním čísle Revue Politika jsem publikoval úvodní text ze série "Slovníček evropských levicových pojmů". Nyní pokračuji dílem druhým, jenž se zabývá pojmem "pohlavní rovnost". Tento termín je v současné evropské politické diskusi velmi frekventovaný, a proto jsem se jej rozhodl zařadit právě nyní. Navíc od 1. ledna 2007 začal ve Vilniusu působit nový evropský úřad nazvaný Evropský institut pro pohlavní rovnost. V dalších pokračováních se budu věnovat mj. i pojmům "sociální spravedlnost" či "občanská společnost". Doufám, že texty vyvolají živou diskusi, na kterou se velmi upřímně těším. Ostatně určité ohlasy čtenářů se ke mně již dostaly. celý článek »
Evropský mezičas: provokativní otázky o budoucnosti Evropy
Nad novou knihou Petra Fialy
Lukáš Petřík | 20. 1. 2007 | Evropské stránky
Nová kniha rektora a profesora brněnské Masarykovy univerzity, politologa Petra Fialy, s názvem Evropský mezičas se zabývá palčivými problémy současné evropské integrace a Evropy obecně. Dle Fialy se po zamítnutí evropské ústavy nacházíme v mezičase, který bychom měli využít k nastolování důležitých otázek. Je evropská ústava pro fungování EU nezbytná? Je evropská integrace pod dostatečnou demokratickou kontrolou a může fungovat Evropská unie jako stát, aniž by měla svůj evropský politický národ? Jaké výzvy nám přináší imigrace a vzestup islámu? Může demokracie přežít bez pevně ukotvených hodnot? celý článek »
Slovníček evropských levicových pojmů
1. Trvale udržitelný rozvoj (Sustainable Development)
Hynek Fajmon | 20. 1. 2007 | Evropské stránky
Evropská i světová politika je charakterizována mimo jiné také neustále probíhajícím střetem myšlenek. Ten se projevuje v soutěži různých principů, na jejichž základě chtějí politikové uspořádat své společnosti a ospravedlnit své vládnutí. Výsledkem tohoto nekončícího procesu je permanentní tvorba nových konceptů a principů. Mistrem v jejich produkci je evropská levice, která tak činí již desítky let a jež na jejich základě následně proměňuje evropskou realitu. Tvorba nových principů a jejich prosazování v akademických kruzích, ve sdělovacích prostředcích a nakonec i v politickém a legislativním procesu probíhá bez hlubší reflexe. Politika a legislativa se tak mohou během velmi krátké doby velmi výrazně proměnit.
Při své činnosti v Evropském parlamentu se s tímto fenoménem setkávám dnes a denně. Pro politika je nejdůležitější, jak se rozhodne při jednotlivých hlasováních. Pokud však chce držet konzistentní názorovou linii, musí se dříve nebo později vypořádat se všemi klíčovými principy dnešní debaty a zaujmout k nim stanovisko. Na základě těchto úvah bych rád během letošního roku na stránkách Revue Politika popsal deset základních principů, které prosazuje světová a evropská levice a které zásadně ovlivňují i českou politickou diskusi.
celý článek »
« Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další »