Úvodní stránka  »  Témata

Blízký východ

Par avion IX.

21. 1. 2014 | Par avion

Paralely s předvečerem první světové války, úspěch politických reformátorů a morální porážka intervencionismu na Blízkém východě. To jsou témata, jež nás na stránkách světových médií a think-tanků zaujala minulý týden. celý článek »

Quo vadis, západní civilizace?

Martina Heranová | 17. 1. 2014 | Články a komentáře

Uplynulý rok vystavil euroatlantické demokratické společenství hned několika zásadním zkouškám. Rostoucí ambice nových mocenských vyzyvatelů přerostly do podoby testu reálných schopností západních spojenců bránit své dlouhodobé bezpečnostní zájmy, a tím i stávající velmocenský status quo. Posun směrem k novému rozložení sil v rámci vznikajícího multipolárního světa se tak výrazně urychlil. Přispěly k tomu především události druhé poloviny roku, které naplno odhalily nízkou akceschopnost jak dosavadního hegemona USA, tak jeho evropských partnerů, zůstávajících nadále v jeho vleku. celý článek »

Atomová smlouva

Pavel Kopecký | 9. 12. 2013 | Poznámky k událostem

Írán bere vážně stále více těžkých vah v geopolitickém ringu. Nejvyšší rating zemi přisuzoval její předposlední prezident Ahmadínežád, jenž se domníval, že zastupuje supertěžkou váhu. Přecenil se. Není ale sporu o tom, že svaly Teheránu rostou. celý článek »

Egypt: Zdá se, že se Západ opět spálil

Jiří Weigl | 4. 7. 2013 | Poznámky k událostem

Ve středu večer po rozsáhlých protiprezidentských demonstracích v Káhiře a dalších městech svrhla egyptská armáda prvního demokraticky zvoleného prezidenta země islamistu Muhammada Mursího, pozastavila platnost islamisty prosazené ústavy a vyhlásila jakési přechodné období, kdy má pod vojenským dohledem dojít k tzv. národnímu usmíření. celý článek »

Byla podpora demokracie chybou?

Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci

John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie

S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »

Turecko má pro Evropu mimořádný význam

Martina Heranová | 12. 6. 2013 | Analýzy a studie

Již léta jsme na evropské scéně svědky neutuchajících diskusí o tom, zda Turecko patří či nepatří do Evropy. Rozdmýchávají je především ti, kterým je turecká příslušnost k evropské identitě nepohodlná. Staletí společné historie se však nedají vymazat. Území dnešního Turecka bylo vždy součástí impérií, jež byla považována za nedělitelnou součást evropské mocenské architektury, od starověku přes středověk až po moderní dobu. Tvrdit, že je tomu dnes jinak, resp. že Evropa ke svému úspěšnému rozvoji Turecko nepotřebuje, je velmi krátkozraké a svědčí o myšlenkové zatemněnosti přinejmenším určité části evropských politických elit. celý článek »

Romney hodlá vyzbrojit syrské rebely

Ondřej Šlechta | 17. 10. 2012 | Poznámky k událostem

Republikánský kandidát se ostře pustil do Baracka Obamy a vyčetl mu pasivní přístup v zahraniční politice, zejména ve vztahu k Blízkému východu. Obamův přístup je podle něj měkký a v důsledku posiluje úhlavního nepřítele Ameriky - Írán. Sám Romney by v případě svého zvolení prý neváhal vyzbrojit syrské rebely. celý článek »

Arabské jaro: prohlédnutí

Omluví se média za trestuhodné selhání v uplynulých měsících?

Ondřej Šlechta | 21. 9. 2012 | Poznámky k událostem

Euroamerická veřejnost byla v posledním týdnu šokována výjevy pálení vlajek a demonstrací s protizápadními hesly, které dospěly až k fatálním násilnostem. Od Maroka po Pákistán hořely americké vlajky, zfanatizované davy zaútočily na evropské ambasády a obětí libyjských džihádistů se v Benghází stal americký velvyslanec Chris Stevens. celý článek »

Puzzle a šachy

Ideální americká zahraniční politika

Henry R. Nau | 24. 8. 2012 | Články a komentáře

Argument ve prospěch zahraniční politiky Baracka Obamy je následující: Od svého předchůdce zdědil svět plný strastí, včetně dvou válek v zahraničí, agresivní al-Kájdy, hluboké nedůvěry vůči USA a otřesené domácí ekonomiky. Dnes tyto strasti slábnou. Vojska jsou z Iráku doma a postupně se vracejí i z Afghánistánu. Usáma bin Ladin a jeho dvacet spolubojovníků je mrtvých. Amerika je za oceánem populárnější, diplomatická iniciativa vedla ke snížení jaderných zbraní a zpřísnila sankce vůči Íránu. Ekonomika se pomalu zotavuje. Argument proti politice Baracka Obamy ale ukazuje jiný obrázek. Odcizil si hlavní americké spojence. Dosáhl jen omezených výsledků ve vztahu s Ruskem, Čínou, Íránem a muslimským světem. Oddálil obnovu americké ekonomiky a posílil obraz USA jako slábnoucí velmoci. Mezitím sílí ruský vliv v Gruzii, na Ukrajině a ve střední Asii a Čína si hýčká stále více nevypočitatelnou Severní Koreu. Írán se přibližuje k získání jaderné zbraně a z arabského jara by se brzy mohla stát muslimská zima, pokud islamistické vlády vychýlí rovnováhu mezi umírněnými arabskými státy a přeruší mírová jednání s Izraelem. Zkrátka a dobře: válečná mračna se stahují. Obzvláště v Perském zálivu. celý článek »

Günter Grass aneb Zrada vzdělanců

Petr Placák | 20. 4. 2012 | Poznámky k událostem

Několik předních světových deníků uveřejnilo text německého nobelisty Güntera Grasse, ve kterém tento světoznámý spisovatel varuje svět před izraelským jaderným potenciálem, který podle něj ohrožuje světový mír. celý článek »

1  |  2  |  Další »


nahoru