Úvodní stránka  »  Témata

Egypt

Několik poznámek k Tainterově teorie kolapsu v české kotlině

Lubomír Nondek | 29. 11. 2013 | Články a komentáře

Kniha amerického historika a antropologa Josepha Taintera z roku 1988 Kolapsy složitých společností (první české vydání Dokořán 2009, dotisk 2013) již více než dvacet let ovlivňuje diskusi o nestabilitě složitých socioekonomických systémů, jejich udržitelnosti, zranitelnosti, resilienci a dalších souvisejících tématech. Ohlas Tainterovy práce se projevil i u nás a inspiroval pestrou skupinu českých vědců v čele s egyptologem Miroslavem Bártou k uspořádání tematické konference a k vydání sborníku Kolaps a regenerace: cesty civilizací a kultur. Minulost současnost a budoucnost komplexních společností (Academia 2011, dotisk 2013). Ze zájmu o obě knihy je zřejmé, že téma společenského kolapsu je českými čtenáři pokládáno za aktuální. Je proto užitečné posoudit, jak čeští badatelé Tainterovu teorii uchopili. Velkým nedostatkem českého vydání Tainterovy knihy je ovšem to, že není opatřena kritickým úvodem, který by nejen shrnul vývoj autorových názorů, ale především reflektoval následnou diskusi. celý článek »

Krize liberalismu

Pierre Manent | 18. 10. 2013 | Analýzy a studie

Letos na jaře publikovala revue Commentaire text přednášky, kterou Pierre Manent přednesl v kroužku Politique autrement (Politika jinak) 8. února 2011, v podobě, v jaké vyšla v sešitech tohoto sdružení v říjnu 2012. Po přednášce následovala diskuse, která autorovi pomohla upřesnit a prohloubit analýzu situace, v níž se nachází Francie a Evropa. Přinášíme mírně krácený text Manentovy přednášky a také několik otázek a odpovědí z následující diskuse. celý článek »

Egyptský převrat: účel světí prostředky

Pavel Kopecký | 12. 7. 2013 | Poznámky k událostem

Události v zemi okolo Nilu mají hlubokou logiku, a tak se daly předjímat. Věci se obvykle musí změnit, aby zůstaly stejné. To víme i ze střední Evropy. Proto nám není neznámý ani fenomén, který se v Egyptě – a donedávna též v Turecku – vyskytuje kontinuálně: armáda zastává úlohu policejně-potlačovacího aparátu. celý článek »

Egypt: Zdá se, že se Západ opět spálil

Jiří Weigl | 4. 7. 2013 | Poznámky k událostem

Ve středu večer po rozsáhlých protiprezidentských demonstracích v Káhiře a dalších městech svrhla egyptská armáda prvního demokraticky zvoleného prezidenta země islamistu Muhammada Mursího, pozastavila platnost islamisty prosazené ústavy a vyhlásila jakési přechodné období, kdy má pod vojenským dohledem dojít k tzv. národnímu usmíření. celý článek »

Sekularizovaná svoboda urážet

Alexander Tomský | 12. 10. 2012 | Poznámky k událostem

Zářijová vlna protestů, která zachvátila islámský svět, nebyla tak tragická jako po dánských karikaturách v roce 2006, přestože dav puritánských salafistů v Libyi zavraždil amerického velvyslance s třemi jeho kolegy a v tradičně militantním Pákistánu byl k uctění (uraženého) proroka vyhlášen státní svátek, který v následných potyčkách s policisty způsobil smrt dvaceti demonstrantů.
celý článek »

Případ Libye

Západ reagoval na „arabské jaro“ zcela chybně

Ondřej Šlechta | 22. 6. 2012 | Články a komentáře

Panarabská bouře, která na začátku loňského roku zachvátila islámský svět, získala přízvisko arabské jaro. K překvapení nejen samotných revolucionářů, ale i politických elit Ligy arabských států, Západu a řady pozorovatelů začala nečekaně a živelně. celý článek »

„Na Izrael kašlou…“

S Irenou Kalhousovou o nové evropské levici, měnícím se mezinárodním vnímání Palestiny, síle izraelsko-amerického partnerství a blízkosti České republiky k židovskému státu

Jakub Janda, Filip Tuček | 16. 12. 2011 | Rozhovory

celý článek »

Arabské prob(o)uzení?

Rozhovor s Terezou Spencerovou, tentokrát o prvním kole egyptských parlamentních voleb

Pavel Kopecký | 5. 12. 2011 | Rozhovory

Spoléhat se u nás na běžně dostupné zpravodajství z Blízkého východu se nevyplácí. Hodnocení médií jsou buď plná frází, nebo programově jednostranná. Názor Terezy Spencerové představuje alternativu vycházející z jejího dlouhodobého odborného zájmu a mnoha osobních zkušeností z regionu. celý článek »

„Zase se chováme jako primitivní kolonialisté!“

S profesorem mezinárodních vztahů Oskarem Krejčím o chybném chování NATO, primitivním kolonialismu Západu a hloupých rozhodnutí české diplomacie

Jakub Janda, Ondřej Šlechta | 2. 9. 2011 | Rozhovory

celý článek »

Izrael a mocenský ústup Ameriky

Hrozí Izraeli izolace?

6. 7. 2011 | Zaujalo nás...

V roce 1918 přispěly Spojené státy rozhodným způsobem k porážce císařského Německa a nastoupily na cestu velmoci. Druhá světová válka měla dva hlavní vítěze - Stalinův Sovětský svaz a opět Spojené státy. Za éry Ronalda Reagana se Amerika stala osamělým vítězem a zůstala poslední supervelmocí. Během vítězoslavné postbipolární éry let 1991-2011 se vynořila Čína, jejíž každoroční 10-12procentní ekonomický růst překonal Itálii, Francii, Velkou Británii, Německo i Japonsko. Země se stala druhou největší světovou ekonomikou a jediným americkým rivalem. Zdá se, že éra americké dominance je u konce. Ze strategického úhlu pohledu dochází k největšímu ústupu americké moci na Blízkém východě, tedy v regionu, který měl být pokusnou laboratoří úspěšné globální demokratické revoluce pod americkou taktovkou, jak plánoval prezident Bush. V oblasti ovšem existuje stát, který vnímá oslabování americké moci intenzivněji než kdokoli jiný - Izrael. celý článek »

1  |  2  |  Další »


nahoru