Irsko
Česká pozice k převzetí eura
Stanislava Janáčková | 25. 9. 2013 | Analýzy a studie
V roce 2004 se Česká republika zavázala, že se v budoucnu vzdá své osvědčené měny – české koruny – a přijme euro. Byla to podmínka našeho vstupu do Evropské unie, o který jsme řadu let usilovali a na který jsme se dlouhodobě připravovali. Stávající země EU dávaly jasně najevo, že ze závazku přijmout euro nebudou kandidátským zemím poskytovány žádné výjimky. Naopak. Přijetí do eurozóny bylo prezentováno jako významné privilegium, na které se rovněž budeme muset pečlivě připravit. Situace se ale podstatně změnila. celý článek »
Portugalská krize eurozóny
Alexander Tomský | 22. 7. 2013 | Články a komentáře
Slyšeli jsme to z anglosaských a v Evropě hlavně z euroskeptických médií snad tisíckrát: úvěrová krize eurozóny není řešitelná prohlubováním nekonečné hospodářské agónie. Německý diktát fiskální disciplíny čili snižování státních deficitů a další půjčky v hodině dvanácté postižené jižní státy z pomalého bankrotu nevyvedou a v době všeobecné recese hospodářský růst nenastartují. Vždyť i v Německu by musel růst dlouhodobě dosahovat v současnosti naprosto nereálných tří procent, aby došlo ke splacení všech dluhů. celý článek »
Evropská dluhová krize nakonec vyústí v totální oddlužení
Petr Kostka | 27. 3. 2013 | Analýzy a studie
Narůstající divergence mezi severním a jižním křídlem eurozóny nutí vystrašenou eurokracii stupňovat úsilí o další „prohloubení integrace a solidarity“, což v překladu znamená institucionalizaci přerozdělovací unie, která je nezbytná k záchraně eurozóny a možná i celé EU. Není to nic jiného než snaha o politické řešení ekonomických rozporů. Stejně jako celé euro je politickým projektem nerespektujícím ekonomické zákonitosti. celý článek »
Moc v době krize
Marek A. Cichocki | 6. 2. 2013 | Sympozium CDK: Politika, společnost a hodnoty v české a polské perspektivě
V otázce institucí, mechanismů a smluvních řešení máme v případě EU co dočinění s kontinuitou vývoje. Tento proces je však možné rozdělit na různé etapy z hlediska jejich politických specifik. celý článek »
Dluhová krize a strukturální politika EU: dvě strany jedné mince?
Petr Strejček | 4. 7. 2012 | Poznámky k událostem
Tři renomované agentury Fitch, Moody's a S&P na konci června snížily rating Kypru do kategorie „junk" a země okamžitě požádala Evropskou unii o finanční pomoc. Čtrnáct dní předtím nás zastihly zprávy o obdobné žádosti ze strany Španělska. Jde po Řecku, Irsku a Portugalsku o čtvrtý a pátý stát EU, který si hodlá finance na záchranu vlastního bankovního systému půjčovat v zahraničí.
celý článek »
Irsko: na cestě, ale bez mapy
Přijetí eura bylo špatným krokem, jenž vedl k poklesu irské ekonomiky
4. 6. 2012 | Zaujalo nás...
Nedlouho před plánovaným irským referendem o tzv. fiskální smlouvě vydala organizace New Direction - Foundation for European Reform studii nazvanou „Cesta bez map: Irsko a euro", v níž profesor Tom Gallagher z univerzity v Bradfordu tvrdí, že rozhodnutí přijmout euro (a s ním i další povinnosti) poškodily nejen irskou ekonomiku, ale rozvoj země jako takový. celý článek »
Evropa prohrává vlastní budoucnost
Marek Magierowski | 30. 4. 2012 | Sympozium CDK: Politika, společnost a hodnoty v české a polské perspektivě
Evropa prochází vážnou krizí: týká se její ekonomiky, politiky i identity. Eurozóna vrávorá nad propastí, ekonomika skomírá, roste napětí mezi jednotlivými členskými zeměmi. Je zpochybňována efektivita „kapitalismu s lidskou tváří", pro Evropskou unii vždy příznačného. K tomu všemu se přidává ještě spor o hospodářskou nezávislost zemí starého kontinentu. celý článek »
Záchranný balík EU v kostce
18. 7. 2011 | Zaujalo nás...
Je pošmourný den; v malém irském městě prší a ulice jsou jak vymetené. Doby jsou zlé, všichni mají dluhy a žijí z úvěrů. Onoho dne projíždí městem bohatý německý turista. Zastaví se u malého hotýlku a majiteli sdělí, že by si rád prohlédl pokoje, že si pak možná jeden z nich pronajme. Jako kauci položí na pult sto eur... celý článek »
Poslední příležitost zabránit přesunu moci
Jak pomoci Václavu Klausovi
Jens-Peter Bonde, Anthony Coughlan | 18. 10. 2009 | Bruselky
V úterý 27. října český ústavní soud pravděpodobně schválí Lisabonskou smlouvu, summit Evropské rady ji 29.-30. října implementuje a s největší pravděpodobností také jmenuje Tonyho Blaira prvním nevoleným prezidentem Evropy. Předseda Evropské komise Barroso bude pracovat s novým týmem, včetně nového ministra zahraničních věcí EU. Summit nebude respektovat ústavu České republiky a nevyčká podpisu jejího prezidenta. celý článek »
Vzkaz Irům
Hynek Fajmon | 29. 9. 2009 | Bruselky
Referendum o Lisabonské smlouvě v Irsku již proběhlo a irští občané se v něm vyslovili zcela jasně - a při nadpoloviční volební účasti voličů - proti její ratifikaci. celý článek »