Úvodní stránka  »  Témata

terorismus

Údery proti Islámskému státu

Po dlouhé době smysluplná intervence

Bohumír Žídek | 10. 10. 2014 | Poznámky k událostem

V textu Osudná domýšlivost intervencionismu jsme se na stránkách Revue Politika věnovali především těm událostem, jež předcházely momentálnímu rozmachu teroristické organizace „Islámský stát“. Ten je totiž důsledkem neuváženého a nedomyšleného intervencionismu, kterým byla západní politika v této oblasti v posledních letech ovládána. Přesto jsem v závěru připustil, že intervence proti IS je ospravedlnitelná a do značné míry logická. celý článek »

Osudná domýšlivost intervencionismu

Bohumír Žídek | 22. 9. 2014 | Články a komentáře

Tažení Islámského státu (IS, též ISIL nebo ISIS) Irákem a upevňování jeho pozic v Sýrii vede k debatám, jak mají Spojené státy americké a jejich spojenci reagovat. Opět se začíná diskutovat i o tom, v čem byla západní politika v oblasti Blízkého východu špatná. Zejména intervencionisté se snaží tvrdit, že jim krize dává za pravdu. Byli jsme málo důrazní, prohlašují. Neintervenovali jsme v Sýrii. Příliš brzy jsme opustili Irák. Nebombardovali jsme Írán. Tváří v tvář některým skutečnostem to působí jako osudná domýšlivost. celý článek »

Rand Paul: nejsem izolacionista

10. 9. 2014 | Zaujalo nás...

Americký senátor Rand Paul z Kentucky patří mezi politiky, pověstné svou zdrženlivostí k intervencím v zahraničí. V uplynulém týdnu publikoval na stránkách časopisu Time článek, ve kterém kritizuje dosavadní přístup americké administrativy, které částečně klade za vinu současný vzestup Islámského státu. celý článek »

Začarovaný kruh extrémního nacionalismu

Igor Blažević | 19. 7. 2013 | Články a komentáře

Bezprostředně po vlně protimuslimského násilí, která se přehnala přes Barmu minulý měsíc, přišli nejvýraznější představitelé Generace 88 se zásadním prohlášením. Min Ko Naing na tiskové konferenci 29. března vyjádřil názor, že nedávné nepokoje zcela evidentně nejsou výsledkem nepřátelství buddhistů a muslimů na úrovni jednotlivých komunit, ale akcemi vyvolanými „dobře vyškolenými teroristy“. Touto bolestivou lekcí jsem sám prošel na vlastní kůži v Bosně na začátku devadesátých let. Etnické čistky nikdy nevznikají ze spontánního násilí „davu“ nebo z údajné „staleté“ nenávisti mezi různými komunitami. Obvykle je to práce velmi dobře vycvičených paramilitárních skupin organizovaných bezpečnostním aparátem. Úkol paramilitárních jednotek je odvést špinavou práci, aniž by vyplulo na povrch jejich propojení s armádou, místními veřejnými činiteli a představiteli vlády, kteří nad nimi drží ochrannou ruku. celý článek »

Je svět připraven na vyřešení korejské otázky?

Martina Heranová | 5. 4. 2013 | Články a komentáře

Situaci na Korejském poloostrově můžeme bez nadsázky označit za nejdéle zamrzlý konflikt v poválečné historii lidstva. I když slovo „zamrzlý“ jen stěží odpovídá dlouhodobé výbušnosti situace, stalo se více než cokoliv jiným synonymem pro vleklou zakonzervovanost výsledků poválečného soupeření velmocí na Dálném východě v rámci studené války. celý článek »

Tvořivá i destruktivní síla irácké války

10 let od zahájení operace Irácká svoboda

Ondřej Šlechta | 20. 3. 2013 | Poznámky k událostem

Když bývalý americký prezident George Bush mladší na palubě lodi USS Abraham Lincoln oznamoval ukončení hlavních operací v Iráku, byl to teprve začátek. Převálcování irácké armády a pozdější dopadení Saddáma Husajna vystřídala rozhodnutí motivovaná představou o vybudování příkladné demokracie v oblasti, která se časem ukázala jako chybná. celý článek »

Bezpečnost má svoji cenu

Filip Tuček | 15. 3. 2013 | Články a komentáře

Největší současná bezpečnostní hrozba pro střední i západní Evropu - a pro transatlantický prostor jako celek - nemá externí charakter, nýbrž přichází zevnitř. Tvrdé škrty ve výdajích na obranu a armádu podkopávají schopnost států čelit asymetrickým hrozbám a utvářet vnější bezpečnostní prostředí. Obnovení schopnosti efektivně reagovat na výzvy a zároveň proaktivně formovat mezinárodní dění je, zejména pro evropské politiky, zásadním úkolem následujících let. celý článek »

Pravicová zahraniční politika v ofsajdu

Bohumír Žídek | 7. 1. 2013 | Články a komentáře

S tím, jak se zhroutily poslední naděje Ladislava Jakla být součástí pole kandidátů historicky první přímé volby prezidenta České republiky, je jedna věc definitivně potvrzena: v nadcházejících televizních debatách prezidentských kandidátů se nenajde jediný člověk, který by hájil pravicovou zahraniční politiku. Koneckonců ji nikdo nehájil ani v amerických debatách mezi guvernérem Romneym a prezidentem Obamou. celý článek »

Blahodárnost olympijských her

Pavel Kopecký | 29. 8. 2012 | Poznámky k událostem

Olympijské hry skončily. Češi na nich získali slušné výsledky, Slováci došli zklamání. Někomu se mohlo nelíbit, že se skutečnou tělovýchovou má stávající podoba olympiády společného jen máloco, organizátorům v Londýně zase vadí, že když na monstrakci neprodělají, tak na ní rozhodně netrhnou. V jednom ale byla olympiáda sukcesem mimo vší pochybnost: proběhla, pokud známo, bez obětí na životech. celý článek »

Dvakrát stejná chyba

Pavel Kopecký | 13. 8. 2012 | Články a komentáře

Nedávno mne napadla zdánlivě absurdní otázka: Existuje rozdíl mezi teroristou a teroristou? Odpověď zní: Ano, v hodnocení mezinárodním společenstvím. Když íránský, či Íránem placený terorista vybuchne a zabije izraelské turisty v Bulharsku, jde o zločinný akt. Odpálí-li se sebevražedný útočník mezi špičkami Sýrie, není v tom větší problém. Neboť takový atak (vydávaný posléze zpravidla za „klasický" bombový útok) dokazuje, že „ti špatní" jsou sami nejednotní. Poněvadž útočníkovi musel pomáhat nějaký insider. celý článek »

1  |  2  |  3  |  4  |  Další »


nahoru