Úvodní stránka  »  Témata

Viktor Janukovyč

Opoziční lídři nesou spoluodpovědnost za eskalaci násilí na Majdanu

Bohumír Žídek | 25. 2. 2014 | Poznámky k událostem

Pokud by Kličko a Jaceňuk už v lednu přijali Janukovyčovu nabídku a usedli k jednacímu stolu, ztráty na životech mohly být menší a extremisté by byli izolováni. celý článek »

Kyjevská koncovka - tři scénáře pro Ukrajinu

Ondřej Šlechta | 24. 2. 2014 | Články a komentáře

Po měsících demonstrací, týdnech nepokojů a několika dnech krvavých střetů v centru Kyjeva se dosáhlo dohody, která by mohla násilí ukončit a podle mnohých nasměrovat Ukrajinu do Evropy. celý článek »

Par avion X.

29. 1. 2014 | Par avion

Ztráta amerického kreditu u spojenců a drama na Ukrajině. To jsou témata, jež nás tento týden zaujala na stránkách světových médií a think-tanků. celý článek »

Vrata do Evropy

V Česku se při debatách o dění na Ukrajině vůbec nemluví o tom, že Čína s ní podepsala osmnáct smluv, které jí mají otevřít přístup na evropské trhy

Jaroslav Pešek | 24. 1. 2014 | Články a komentáře

Ukrajinská veřejnost sledovala v uplynulém roce politické námluvy své vlády s Čínou. Do médií pronikly informace o záměru předat Číně miliony hektarů úrodné černozemní půdy, aby si na ní mohla pěstovat kukuřici a pšenici. Představa, že to nejcennější, co Ukrajina má, bude využíváno Číňany, vyvolala mezi Ukrajinci paniku. Vláda proto vydala prohlášení, že jde o záměrné dezinformace konkurenčních politických sil. A jaká jsou fakta? celý článek »

Quo vadis, západní civilizace?

Martina Heranová | 17. 1. 2014 | Články a komentáře

Uplynulý rok vystavil euroatlantické demokratické společenství hned několika zásadním zkouškám. Rostoucí ambice nových mocenských vyzyvatelů přerostly do podoby testu reálných schopností západních spojenců bránit své dlouhodobé bezpečnostní zájmy, a tím i stávající velmocenský status quo. Posun směrem k novému rozložení sil v rámci vznikajícího multipolárního světa se tak výrazně urychlil. Přispěly k tomu především události druhé poloviny roku, které naplno odhalily nízkou akceschopnost jak dosavadního hegemona USA, tak jeho evropských partnerů, zůstávajících nadále v jeho vleku. celý článek »

Kdo vyhraje Ukrajinu?

Ondřej Šlechta | 16. 12. 2013 | Poznámky k událostem

Oranžová revoluce před lety přivedla do ulic desetitisíce Ukrajinců demonstrujících za lepší budoucnost a orientaci na Evropu. Po dvou letech byl jeden z jejích symbolů, Viktor Juščenko, v prezidentských volbách potupně poražen Viktorem Janukovyčem, který prosazoval orientaci na Rusko a jehož volebnímu štábu radili ruští poradci. Odrážejí současné nepokoje na Ukrajině jen další chimérické představy, které časem způsobí Ukrajincům podobnou deziluzi jako oranžová revoluce, nebo jsme svědky toho, že se skutečně pohnuly ledy? celý článek »

Par avion VI.

O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků

26. 11. 2013 | Par avion

Manifest Geerta Wilderse, dění na Ukrajině a americko-íránská dohoda o zmírnění sankcí. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v období od 19. do 25. listopadu 2013. celý článek »

O krizi východního křesťanství

Rozhovor s profesorem Alexandrem Saganem

Ivan Kapsamun | 28. 12. 2011 | Rozhovory

Patriarcha Kiril navrhl vytvořit na území bývalé ruské říše společnou civilizaci - Ruský svět. Klíčový význam pro uskutečnění této koncepce má Ukrajina. Podle patriarchových slov to byl Kyjev, kdo „sjednotil ruské země a rozdělená plemena a přinesl na Rus křesťanství (...) Ukrajina musí v těchto tradicích pokračovat". Ruská církev se ovšem již velmi dlouho snaží podřídit si veškeré pravoslavné náboženství. Píše o tom i Bartoloměj Čenščik na polském Portále zahraničních věcí (www.psz.pl). Patrně i proto se prezident Viktor Janukovyč nedávno stal prvním ukrajinským laureátem ceny patriarchy Alexeje II. za „upevnění jednoty pravoslavných národů a rozšíření křesťanských hodnot v životě společnosti". celý článek »

Zhouba rent-seekingu

Příběh Ukrajiny posledních 20 let ve vynikající knize Anderse Aslunda

Martin Laryš | 18. 8. 2010 | Články a komentáře

V Česku neexistuje mnoho odborných knih pojednávajících o Ukrajině. Kniha Anderse Aslunda How Ukraine Became a Market Economy and Democracy je ovšem jediná svého druhu i v anglojazyčné literatuře: pojednává o celém období ukrajinské nezávislosti až do roku 2008, a to jak z hlediska politického, tak z hlediska ekonomického. Aslund má nespornou výhodu v tom, že se s většinou aktérů, o nichž ve své knize píše, osobně setkal a má mnohem hlubší vhled do situace než drtivá většina ostatních expertů západní provenience. celý článek »

Když se dva oranžoví perou, modrý Janukovyč se směje

Josef Mlejnek jr. | 1. 3. 2010 | Články a komentáře

Pohled na volební výsledky druhého kola ukrajinských prezidentských voleb skýtá vlastně skoro stejný obraz jako před pěti lety. Pouze celkový výsledek je trošku jiný. Tehdy poražený Janukovyč nyní triumfoval (48,95 %), Julija Tymošenková, jež převzala vůdčí roli v oranžovém táboře, těsně prohrála (45,47 %). Rozložení hlasů je však obdobné: východ a jihovýchod je modrý (modrá je barva Janukovyčovy Strany regionů), západ a střed oranžový, i když ne tak sytě jako před pěti lety. Ba co víc, i do těchto končin se vmísily „modré flíčky". A právě to volby rozhodlo. Proč tedy oranžová vybledla? celý článek »

1  |  2  |  Další »


nahoru