Mitt Romney
Američtí rusobijci
Ondřej Šlechta | 27. 3. 2014 | Poznámky k událostem
Republikáni kritizují prezidenta za slabost a naivní zahraniční politiku. Uvnitř strany teď propukl boj o to, kdo vůči Rusku zaujme ostřejší postoj. celý článek »
„Demokraté odmítají model převzatý z románů Ayn Rand“
S Igorem Lukešem o nadcházejících prezidentských volbách v USA
Jakub Janda | 5. 11. 2012 | Rozhovory
Legalizace konopí – nové téma amerických republikánů?
Bohumír Žídek | 1. 11. 2012 | Články a komentáře
Senátor Rand Paul, bývalý kongresman Tom Tancredo, ale i přední představitel náboženské pravice, televizní kazatel Pat Robertson - to jsou jen některé z osobností americké Republikánské strany, jež se vyslovily pro legalizaci konopí. Občané Colorada, Oregonu a Washingtonu budou mít 6. listopadu možnost o třech různých podobách uzákonění tohoto požadavku hlasovat. Tyto iniciativy mají mnoho odpůrců v řadách politiků obou hlavní stran. Nicméně u republikánů nacházejí stále více obhájců a stoupenců. Znamená to změnu trendu v americké politice? celý článek »
Romney hodlá vyzbrojit syrské rebely
Ondřej Šlechta | 17. 10. 2012 | Poznámky k událostem
Republikánský kandidát se ostře pustil do Baracka Obamy a vyčetl mu pasivní přístup v zahraniční politice, zejména ve vztahu k Blízkému východu. Obamův přístup je podle něj měkký a v důsledku posiluje úhlavního nepřítele Ameriky - Írán. Sám Romney by v případě svého zvolení prý neváhal vyzbrojit syrské rebely. celý článek »
Ten Romney je ale blbec, mámo, podívej!
Bohumír Žídek | 7. 9. 2012 | Poznámky k událostem
Mitt Romney je pitomec. Alespoň to vyplývá z toho, co píše velká část médií. A po krátkém nahlédnutí do internetových diskusí se zdá, že to je poměrně rozšířený názor i mezi českými čtenáři. „Ten Romney je ale blbec, mámo," byla možná slova nejednoho českého diváka přilepeného k televizní obrazovce. Možná si i vzpomněl na Sarah Palinovou, která si spletla Jižní Koreu s KLDR, či omílané přešlapy George W. Bushe - to byli přece taky pitomci. Zdá se, že všichni republikáni jsou hloupí. Na rozdíl od chytrých demokratů. celý článek »
Puzzle a šachy
Ideální americká zahraniční politika
Henry R. Nau | 24. 8. 2012 | Články a komentáře
Argument ve prospěch zahraniční politiky Baracka Obamy je následující: Od svého předchůdce zdědil svět plný strastí, včetně dvou válek v zahraničí, agresivní al-Kájdy, hluboké nedůvěry vůči USA a otřesené domácí ekonomiky. Dnes tyto strasti slábnou. Vojska jsou z Iráku doma a postupně se vracejí i z Afghánistánu. Usáma bin Ladin a jeho dvacet spolubojovníků je mrtvých. Amerika je za oceánem populárnější, diplomatická iniciativa vedla ke snížení jaderných zbraní a zpřísnila sankce vůči Íránu. Ekonomika se pomalu zotavuje. Argument proti politice Baracka Obamy ale ukazuje jiný obrázek. Odcizil si hlavní americké spojence. Dosáhl jen omezených výsledků ve vztahu s Ruskem, Čínou, Íránem a muslimským světem. Oddálil obnovu americké ekonomiky a posílil obraz USA jako slábnoucí velmoci. Mezitím sílí ruský vliv v Gruzii, na Ukrajině a ve střední Asii a Čína si hýčká stále více nevypočitatelnou Severní Koreu. Írán se přibližuje k získání jaderné zbraně a z arabského jara by se brzy mohla stát muslimská zima, pokud islamistické vlády vychýlí rovnováhu mezi umírněnými arabskými státy a přeruší mírová jednání s Izraelem. Zkrátka a dobře: válečná mračna se stahují. Obzvláště v Perském zálivu. celý článek »
Kandidátské saky PACy
Jak se změnilo financování prezidentské volební kampaně v USA prostřednictvím politických akčních výborů
Jan Kust | 20. 8. 2012 | Analýzy a studie
Letošní prezidentské volby v USA budou přelomové ledasčím. Pokud obhájí svůj mandát stávající prezident Barack Obama, bude mít nejen - dle svých vlastních slov - v druhém období „volnější ruce", ale bude pokračovat i jeho liberálně-levicová politika. Pokud vyhraje Mitt Romney, vystřídá dosavadního prezidenta v úřadě politik, kterého kamera možná až tolik nemiluje, ale který v tuto chvíli svým profilem zřejmě nejlépe vystihuje prototyp politika, kterého je současná Grand Old Party (republikáni) s to vyslat do boje o prezidentský úřad a který by mohl být volitelný jak pro její konzervativní křídlo, tak pro nezařazené. Na pozadí souboje těchto dvou mužů probíhá ale i jiné klání. Minimálně stejně zajímavé a mnohem méně přehledné. Letošní prezidentské volby v USA budou totiž první, jež budou ovlivněny rozhodnutím Nejvyššího Soudu USA ve věci „Citizens United". Rozhodnutím, které umožnilo téměř neomezenou kumulaci příspěvků jednotlivců i organizací do tzv. politických akčních výborů (political action committee, PAC). Ty pak mohou vybrané prostředky vložit do volebního boje na podporu některého z kandidátů. celý článek »
1