Palestina
Pravicová zahraniční politika: Nebombardujme nevinné lidi
Bohumír Žídek | 22. 5. 2013 | Články a komentáře
Můj text Pravicová zahraniční politika v ofsajdu záhy vyvolal polemiku z pera Romana Jocha. Ačkoliv si myslím, že některé zásadní argumenty pominula, jsem za ni rád. Domnívám se totiž, že o tématu je nutné diskutovat. Zde je má krátká reakce na Jochovy připomínky. celý článek »
„Na Izrael kašlou…“
S Irenou Kalhousovou o nové evropské levici, měnícím se mezinárodním vnímání Palestiny, síle izraelsko-amerického partnerství a blízkosti České republiky k židovskému státu
Jakub Janda, Filip Tuček | 16. 12. 2011 | Rozhovory
Arabské prob(o)uzení?
Rozhovor s Terezou Spencerovou, tentokrát o prvním kole egyptských parlamentních voleb
Pavel Kopecký | 5. 12. 2011 | Rozhovory
Spoléhat se u nás na běžně dostupné zpravodajství z Blízkého východu se nevyplácí. Hodnocení médií jsou buď plná frází, nebo programově jednostranná. Názor Terezy Spencerové představuje alternativu vycházející z jejího dlouhodobého odborného zájmu a mnoha osobních zkušeností z regionu. celý článek »
Amerika promrhala globální vedení
Ondřej Šlechta | 21. 9. 2011 | Články a komentáře
11. září jsme si připomněli tragické události, které před deseti lety navždy změnily svět. Roky následující po teroristických útocích ovšem měly i jiný dopad. Válka proti terorismu zahájila tendenci pozvolného ústupu Spojených států z globálního výsluní. Napomohli tomu i špatní politici a nekoncepční strategie. celý článek »
Palestina: skutečně nelze rozeznat bílé od černých?
David Hanák | 14. 9. 2011 | Poznámky k událostem
V Mladé frontě Dnes minulý týden vyšel článek Marka Čejky „Palestina: šachy bez černých a bílých". Autor v něm zastává stanovisko, že v konfliktu mezi Palestinci a Izraelem nelze rozlišit, kdo je „hodný" a kdo „zlý", a že on sám coby odborník zastává bezhodnotový postoj „mezi", který mu umožňuje vidět historickou hloubku a celkovou složitost tohoto do značné míry trvalého konfliktu. Čejka jeho „neřešitelnost" přirovnává k filmům s Jamesem Bondem: kulisy se mění, ale konflikt zůstává. Na konci pak sumarizuje: Blízký východ není „western" s hrdiny v bílém a padouchy v černém.
celý článek »
„Zase se chováme jako primitivní kolonialisté!“
S profesorem mezinárodních vztahů Oskarem Krejčím o chybném chování NATO, primitivním kolonialismu Západu a hloupých rozhodnutí české diplomacie
Jakub Janda, Ondřej Šlechta | 2. 9. 2011 | Rozhovory
Izrael a mocenský ústup Ameriky
Hrozí Izraeli izolace?
6. 7. 2011 | Zaujalo nás...
V roce 1918 přispěly Spojené státy rozhodným způsobem k porážce císařského Německa a nastoupily na cestu velmoci. Druhá světová válka měla dva hlavní vítěze - Stalinův Sovětský svaz a opět Spojené státy. Za éry Ronalda Reagana se Amerika stala osamělým vítězem a zůstala poslední supervelmocí. Během vítězoslavné postbipolární éry let 1991-2011 se vynořila Čína, jejíž každoroční 10-12procentní ekonomický růst překonal Itálii, Francii, Velkou Británii, Německo i Japonsko. Země se stala druhou největší světovou ekonomikou a jediným americkým rivalem. Zdá se, že éra americké dominance je u konce. Ze strategického úhlu pohledu dochází k největšímu ústupu americké moci na Blízkém východě, tedy v regionu, který měl být pokusnou laboratoří úspěšné globální demokratické revoluce pod americkou taktovkou, jak plánoval prezident Bush. V oblasti ovšem existuje stát, který vnímá oslabování americké moci intenzivněji než kdokoli jiný - Izrael. celý článek »
Proč se Izrael s Palestinci neusmíří?
Petr Kostka | 16. 6. 2010 | Články a komentáře
Je zřejmé, že mír mezi Palestinci a Izraelem nastat nemůže. Možná někdy ve vzdálené budoucnosti, to se ale netýká současníků a jistě ani příští generace, když se díváme na fotografie sedmiletých dětí s kalašnikovy na prsou. celý článek »
Goldstoneovská iluze
Teorie a praxe spravedlivé války na příkladu izraelsko-palestinského konfliktu
19. 12. 2009 | Články a komentáře
V roce 2000 jsem byl izraelskou armádou požádán, abych se připojil ke skupině filozofů, právníků a generálů, která měla navrhnout armádní etický kodex. Od té doby jsem se hodně věnoval zkoumání morálních otázek, které stojí před Izraelem v jeho válce s terorismem. Není divu, že když byla uveřejněna tzv. Goldstoneova zpráva OSN o válce v Gaze, doufal jsem, že získám „nový pohled". Na rozdíl od mnohých, kteří na zprávu reagovali, ať už pochvalně nebo vyčítavě, jsem tento mimořádně dlouhý dokument pozorně přečetl. celý článek »
1