soudní moc
Justiční kabáty ostudy
Zdeněk Koudelka | 20. 1. 2014 | Články a komentáře
V každé oblasti lidské činnosti je možné najít výsledky vynikající, průměrné a špatné. I v oblasti soudní moci. Zde jsou dva odstrašující případy. celý článek »
Občan si má svá práva hájit především sám
Dušan Šrámek | 23. 1. 2013 | Poznámky k událostem
V proklamacích proti článku II amnestie prezidenta republiky se vedle toho, že vyvinil „zloděje a tuneláře" (úsloví, jež mimo jiné maně připomíná komunistické „keťasy a šmelináře"), Václavu Klausovi nejvíce vyčítá, že zmařil vyhlídky obětí hospodářských trestných činů na odškodnění. Protože jde přinejmenším o zjednodušující a v mnoha ohledech i zavádějící argument, dovolil jsem si k tématu napsat několik poznámek. celý článek »
Protikorupční hysterie = nebezpečí pro právní stát
Dušan Šrámek | 11. 1. 2013 | Články a komentáře
Korupce se dnes považuje za jedno z největších nebezpečí pro právní stát a demokratické procedury. Pomalu, ale jistě zde ovšem vzniká nebezpečí daleko větší: boj proti ní. Pod rouškou protikorupčního tažení se totiž začínají objevovat případy, které zavánějí porušováním lidských práv, účelovostí, v některých případech lze dokonce hovořit o už dokonaných justičních zločinech. Na těchto „přehmatech" se podílejí všechny represivní a justiční orgány státu. A je jedno z jakého důvodu, neboť pravé pohnutky jsou před veřejností utajeny. celý článek »
Zachovejme právo prezidentské milosti
Zdeněk Koudelka | 2. 11. 2011 | Poznámky k událostem
V souvislosti s udělením prezidentské milosti bývalé policistce odsouzené za korupci se ozývají názory na zrušení tohoto práva. Každá pravomoc orgánu veřejné moci se může užít tak, že se to jiným nelíbí. Nebo dokonce zneužít. To však samo o sobě nemůže být důvodem pro její zrušení. Vždyť prezidentská milost zachránila před vězením v kritické době otce rodiny, která se stala obětí žhářského útoku ve Vítkově. celý článek »
Proč Ústavnímu soudu netleskám
Tomáš Břicháček | 18. 9. 2009 | Články a komentáře
Zdá se, že Ústavní soud svým kontroverzním rozhodnutím o zrušení ústavního zákona č. 195/2009 Sb. u veřejnosti získal spíše kladné než záporné body, jak alespoň napovídají průzkumy mínění a jak cítím i z reakcí svého okolí. Vzniklou krizi občané paradoxně přičítají spíše politikům než Ústavnímu soudu. U odborné veřejnosti a politické reprezentace je situace poněkud odlišná; mnoho význačných expertů z oblasti ústavního práva i čelných politiků hovoří o nebezpečném excesu.
Následující článek, který přichází poté, co se zvířený prach už částečně usadil, je dalším z řady, které se věnují správnosti a legitimitě daného nálezu, a to z perspektivy ústavněprávní i politické. Zkoumá v tomto ohledu jednak skutečnost, že Ústavní soud si přisvojil pravomoc rušit ústavní zákony, jednak konkrétní použití této kompetence v daném případě.
celý článek »
Zářijový ústavní blitzkrieg
Josef Mlejnek jr. | 14. 9. 2009 | Poznámky k událostem
Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení jednorázového zákona, přijatého oběma komorami parlamentu ústavní většinou, jenž měl vytyčit legální cestu k předčasným volbám, rozdělilo komentátory veřejného dění na dva tábory. Předmětem sporu není ani tak rozhodnutí samo o sobě jako spíše způsob provedení a načasování celé záležitosti. celý článek »
1