11. září
Poděbradské artikuly a dnešní ODS
Jan Frank | 5. 2. 2014 | Články a komentáře
V ODS se říká, že strana má co řešit, ale jedna věc je jasná a neproblematická: náš program. Údajně jen stačí ctít čtyři poděbradské artikuly (1. soukromí je nedotknutelné; 2. levný stát; 3. nezadlužená budoucnost; 4. solidarita odpovědných). Podle mě je ale třeba mnohem víc. Každý, kdo si onen šestnáct let starý brilantní ideologický text přečte, ví, že již v době vzniku byly artikuly dosti obecné a bylo možné je vykládat různým způsobem. celý článek »
Protikorupční kampaň v kauze exposlanců a právo
Zdeněk Koudelka | 9. 10. 2013 | Analýzy a studie
Jestliže se o prostituci hovoří jako o nejstarším řemesle na světě, lze o úplatkářství mluvit jako o jednom z nejstarších deliktů. Stejně starý je boj proti němu. V současné době je vedeno protikorupční tažení, které je politickou a mediální kampaní protaženou do justice a práva. Slovy Petr Hájka: „Slovo korupce se stalo tímtéž základním pojmem jako v minulém režimu třídní boj. Má také podobné důsledky. (…) Ty, kdo se radují, že konečně se ,zkorumpovaná třída politiků‘ začíná bát, je nutno upozornit, že brzy se budou bát všichni a každý. Rozkrádání veřejných peněz je bezpochyby zločin. (…) Politicky se však využívá jen tehdy, je-li třeba převzít moc.“ (Smrt v sametu, Praha 2012, s. 11) celý článek »
Je svět připraven na vyřešení korejské otázky?
Martina Heranová | 5. 4. 2013 | Články a komentáře
Situaci na Korejském poloostrově můžeme bez nadsázky označit za nejdéle zamrzlý konflikt v poválečné historii lidstva. I když slovo „zamrzlý“ jen stěží odpovídá dlouhodobé výbušnosti situace, stalo se více než cokoliv jiným synonymem pro vleklou zakonzervovanost výsledků poválečného soupeření velmocí na Dálném východě v rámci studené války. celý článek »
Brennan: Nový šéf amerických zpravodajců?
Bezpilotní letouny nejsou tím, z čeho bude mít nový ředitel CIA špatné spaní
Ondřej Šlechta | 22. 2. 2013 | Články a komentáře
Když americký prezident Barack Obama oznámil nominaci svého někdejšího protiteroristického poradce Johna Brennana na post ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA), rozhořela se ostrá debata o nasazování bezpilotních letadel v boji proti teroristickým skupinám. Brennan je považován za jednoho z architektů tohoto způsobu vedení boje (tzv. „targeted killing"), jemuž kritici vyčítají časté oběti mezi civilisty a pochybují o jeho účinnosti. celý článek »
Evropa a oslabování okcidentu
Petr Fiala | 21. 10. 2011 | Sympozium CDK: Společné zájmy Česka a Polska v kontextu polského předsednictví EU
Evropa neprožila klidné léto roku 2011. Příjemné prázdniny neměli ani političtí představitelé největších evropských zemí. Nebylo to jen počasím, byť jsme si z jeho odvěké proměnlivosti v posledních letech dokázali vytvořit „závažný" politický problém. Francouzský prezident a španělský premiér přerušili svoji dovolenou kvůli situaci na finančních trzích, začátkem srpna tak musel učinit britský premiér David Cameron, když multietnické čtvrti Londýna a řady dalších britských měst zachvátily nepokoje, násilnosti a rabování nevídaného rozsahu. celý článek »
Amerika promrhala globální vedení
Ondřej Šlechta | 21. 9. 2011 | Články a komentáře
11. září jsme si připomněli tragické události, které před deseti lety navždy změnily svět. Roky následující po teroristických útocích ovšem měly i jiný dopad. Válka proti terorismu zahájila tendenci pozvolného ústupu Spojených států z globálního výsluní. Napomohli tomu i špatní politici a nekoncepční strategie. celý článek »
Bin Ládin je mrtev
Ondřej Šlechta | 2. 5. 2011 | Poznámky k událostem
Zpráva o zabití zakladatele organizace al-Kájda přišla nečekaně. Strůjce 11. září dostihla po deseti letech spravedlnost. Má ale tento čin nějaký hlubší význam, nebo je to jen gesto? Bin Ládin byl v posledních letech mimo centrum dění a v al-Kájdě byl spíše symbolem než velitelem. celý článek »
Obama plní očekávání
Posuny v zahraniční politice Spojených států
Lukáš Hoder | 23. 8. 2010 | Články a komentáře
Přestože zahraniční politika zpravidla nebývá hlavním tématem amerických prezidentských kampaní, stalo se jakýmsi dědictvím prezidenta Bushe a světa po 11. září 2001, že otázky mezinárodních vztahů se vklínily mezi kandidáty diskutovaná ekonomická témata. Barack H. Obama také díky řadě zahraničněpolitických iniciativ namířených proti politice Bushovy vlády zvítězil a již téměř dva roky má možnost své sliby plnit. Postup americké administrativy v Iráku, politika vůči íránskému jadernému programu i postoj k mezinárodnímu právu jsou však nejen odrazem Obamových představ jakožto kandidáta na prezidenta, ale také důsledkem mezinárodního prostředí, ve kterém se USA pohybují. V tomto smyslu Obama nemohl směřování USA zcela změnit a svou zahraniční politikou do značné míry plní skeptická očekávání, která na jeho velké reformní plány reagovala. celý článek »
1