Úvodní stránka  »  Témata

krajské volby

Pražské volby: jindy a jinak

Vladimír Hanáček | 28. 5. 2013 | Poznámky k událostem

Situace na pražském magistrátu po rozpadu koalice ODS a TOP 09 a odvolání primátora Bohuslava Svobody otevřela prostor k úvahám o možných změnách formálních podmínek fungování tamější samosprávy. celý článek »

Nedobré vyhlídky ODS

Vojtěch Navrátil | 18. 3. 2013 | Články a komentáře

Bývá to už u ODS v poslední době tak trochu rituál. Po debaklu ve volbách se vždy její vedení zaklíná tím, že strana dostala lekci, že musí získat zpět ztracenou důvěru. Od slov se ale nikdy výrazněji nepokročilo k činům. Otázkou je, zda je to vůbec možné. celý článek »

Trojí volební perspektiva české pravice

Vladimír Hanáček | 25. 2. 2013 | Analýzy a studie

Bezprostředně po nedávných prezidentských volbách se naplno rozproudila debata o tom, nakolik lze výsledek především jejich prvního kola vnímat jako signifikantní ukazatel budoucí perspektivy vývoje celého českého stranického systému. Výstup v rámci prezidentské volby lze z řady důvodů relativizovat. Především je zde evidentní vysoká míra personalizace voličského výběru a upozadění role politických stran coby srozumitelných a čitelných značek. Dominance Miloše Zemana na levici nikoho neudivila jak s přihlédnutím k jeho politické minulosti v ČSSD, tak s ohledem na absenci komunistického kandidáta. Nikdo by si snad netroufl předpokládat, že Zemanův zisk signalizuje potenciální dominanci SPOZ v levé části stranického spektra po příštích volbách do Poslanecké sněmovny, jakkoliv samotná přítomnost strany v Poslanecké sněmovně a její systémová relevance je více než reálná. O něco složitější situaci představuje současná systémová konfigurace v prostoru pravice a pravého středu stranického kontinua, kde dochází k významným voličským posunům nejen v rámci proběhnuvší prezidentské volby, ale důležitý poznatek v tomto ohledu poskytly již podzimní volby do krajských zastupitelstev. celý článek »

Krajské volby 2012 a pravý střed

Znovuzrození KDU-ČSL coby relevantního systémového aktéra

Vladimír Hanáček | 12. 12. 2012 | Články a komentáře

Výsledky nedávných krajských a senátních voleb se za uplynulý měsíc staly předmětem mnoha úvah a reflexí. Nejvíce pozornosti je věnováno tématu dominance levicových stran a především výraznému posílení pozice KSČM, jakož i historicky bezprecedentnímu poklesu voličské podpory ODS. Strany současné vládní koalice zaznamenaly v porovnání s výsledky předloňských sněmovních voleb značné ztráty, a to především ve prospěch regionálních formací hned v několika krajích. Poněkud menší pozornost byla věnována skutečnosti, že výsledky krajských voleb je možno interpretovat i jako comeback KDU-ČSL, strany s více než devadesátiletou tradicí, jež roku 2010 skončila pod pětiprocentní hranicí voličských hlasů a poprvé v dějinách neobsadila poslanecké mandáty. Politolog Vojtěch Navrátil už v Revue Politika upozornil na několik významných souvislostí, které comeback lidovců ovlivnily. V následujícím pojednání se pokusím jeho argumentaci doplnit a poukázat na širší souvislosti vlivu jednotlivých faktorů, které bezprostředně souvisí především s vývojovými tendencemi formátu českého stranického systému v středopravé části politického spektra. celý článek »

Bez manuálu k volbám nechoďte

Krajské volby ukázaly, že kroužkování má smysl jen za určitých okolností

Vojtěch Navrátil | 8. 11. 2012 | Články a komentáře

Možnost udělovat v krajských volbách kandidátům preferenční hlasy neměla až do letošních voleb valného významu. Kvůli vysoké desetiprocentní hranici hlasů, jež kandidáti museli získat, napomáhaly ke zvolení jen zhruba setině krajských zastupitelů z celkového počtu 675. Po jarní novele volebního zákona, která snížila potřebné kvorum na polovinu, se šance kandidátů na nevolitelných místech poskočit na kandidátkách výrazně zvýšily. Přesto se, jak jsem před volbami prognózoval, žádné pokračování „kroužkovací revoluce" sněmovních voleb z roku 2010 nekonalo. celý článek »

Volby nemluví pro rebely

Jan Frank | 2. 11. 2012 | Poznámky k událostem

Mizerná bilance pravice v krajských a senátních volbách posílila před listopadovým kongresem ODS tzv. rebely v jejích řadách. S nimi pochopitelně sílí i proud, jenž tvrdí, že za problémy strany může hlavně její malá pravicovost. Nebýt „potvrzení" této teze volbami, nestál by kvaziideový útok na Petra Nečase zprava navlečený na konkrétní rozpočtový krok vlády snad ani za komentář. V situaci, kdy mohou rebelové říkat, že to říkali, se ale takovýto výpad opravdu může jevit jako oprávněný. Ne že by ODS neměla jako pravicová strana resty, a to velké. Jsou-li z časového a legislativního hlediska reálné i jiné varianty, je chybou i další zvýšení DPH. Ale vari náhlým a křečovitým obratům a úprkům ODS k fundamentu pod vedením mocenských instrumentalistů. celý článek »

Bratři a sestry obživli. Zatím

Vojtěch Navrátil | 24. 10. 2012 | Poznámky k událostem

Týden po volebním propadáku v roce 2010 se někteří příslušníci mladé lidovecké generace sešli na sv. Hostýně, aby se poradili, jak dál. Své setkání pojmenovali „Quo vadis, lidová strano?". Z hlediska historického byl nejvýznamnějším výrokem, který zde padl, bonmot jednoho náchodského zvěrolékaře, jenž v uvolněné atmosféře pravil: „Teď už nejsme bratři a sestry, jsme pozůstalí." Necelého půl roku nato byl právě pozůstalými zvolen předsedou druhé nejstarší politické strany v zemi. celý článek »

Kroužkovací revoluci tentokrát nečekejte

Vojtěch Navrátil | 3. 10. 2012 | Poznámky k událostem

Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 si zásluhou výsledků preferenčního hlasování voličů vysloužily mediálně vděčný termíny voličská či kroužkovací revoluce. Jedním z jejích symbolů se stal i 29letý řadový úředník dopravního odboru radnice ve východočeském Náchodě Jan Pajer. Toho i přes absenci jakékoliv viditelné osobní kampaně zaškrtlo na posledním místě kandidátní listiny královéhradecké ODS více jak tři tisíce voličů, což jej vyneslo na její třetí místo a nakonec i do sněmovny. V něco podobného doufají i jeho „nástupci" kandidující na nevolitelných místech v nynějších krajských volbách. celý článek »

Když jedna „drobnost“ zneváží vše ostatní

Skryté nebezpečí věcného záměru volebního zákoníku

Vojtěch Navrátil | 22. 4. 2011 | Poznámky k událostem

Vláda 6. dubna přerušila projednávání věcného záměru volebního zákoníku připraveného ministerstvem vnitra. Cílem dokumentu čítajícího 129 stran má být konsolidace právní úpravy všech druhů voleb v České republice plus odstranění nedostatků, které v praxi vyvstaly buď u jednoho konkrétního druhu voleb, nebo jsou všem volbám společné. Věcný záměr ale obsahuje také jednu změnu, která má potenciál vytvořit podhoubí pro intenzivnější tunelování veřejných prostředků a financování politických stran systémem „něco za něco". celý článek »

1  |  2  |  Další »


nahoru