Úvodní stránka  »  Témata

armáda

Patnáct let od vstupu ČR do NATO

Tomáš Kolomazník | 12. 3. 2014 | Články a komentáře

Letošní rok je rokem významných výročí. Patnáct let od vstupu ČR do NATO patří nepochybně mezi ta, za kterými je nutné se ohlédnout, i když bezpečnost není téma, které by “hýbalo” českou společností, ba naopak můžeme ho s nadsázkou označit jako “traumatizující”. celý článek »

Bezpečnost má svoji cenu

Filip Tuček | 15. 3. 2013 | Články a komentáře

Největší současná bezpečnostní hrozba pro střední i západní Evropu - a pro transatlantický prostor jako celek - nemá externí charakter, nýbrž přichází zevnitř. Tvrdé škrty ve výdajích na obranu a armádu podkopávají schopnost států čelit asymetrickým hrozbám a utvářet vnější bezpečnostní prostředí. Obnovení schopnosti efektivně reagovat na výzvy a zároveň proaktivně formovat mezinárodní dění je, zejména pro evropské politiky, zásadním úkolem následujících let. celý článek »

Bezpečnost nebezpečných amatérů

Pavel Kopecký | 27. 7. 2012 | Poznámky k událostem

Poslední dny v českém veřejném prostoru zcela zahltily buď takzvané církevní restituce, anebo spor o trestní (ne)vydání Vlasty Parkanové, někdejší ministryně obrany, během jejíhož funkčního období znechucení vojáci sarkasticky meldovali: „Sloužíme Vlastě!" A měli pádný důvod, neboť tehdy si z kvalit vedení rezortu tropily legraci snad i ministerské toaletářky. celý článek »

Při formování bezpečnostní politiky musí být víc slyšet experti

S Františkem Šulcem, šéfem poradců ministra obrany, o Bílé knize o obraně, nespolupracující bezpečnostní komunitě a nutnosti platit armádu

Jakub Janda | 15. 8. 2011 | Rozhovory

celý článek »

Visegrádská bojová skupina

Perspektivy vojenské spolupráce ve střední Evropě

Ondřej Šlechta | 3. 6. 2011 | Poznámky k událostem

Na začátku května proběhlo ve slovenské Levoči setkání ministrů obrany zemí Visegrádské čtyřky a Ukrajiny, jehož výsledkem je deklarovaný zájem V4 postavit v rámci Evropské unie vlastní bojovou skupinu. Jedná se o snahu spojit síly s cílem snižovat náklady na obranu v jednotlivých státech V4, nebo o první krok k těsnější spolupráci střední Evropy v bezpečnostní oblasti a potažmo snahu suplovat původní ideu NATO? celý článek »

Kuchání armády

Nasazení v Íránu bude v režii kontraktorů z ABL

Ondřej Šlechta | 2. 8. 2010 | Články a komentáře

Ne, neděste se. Nezbláznil jsem se, dokonce se zatím nezbláznil ani Vít Bárta, stejně jako Revue Politika se nestala druhým Bleskem. Jde jen o humornou, leč nutně se nabízející fiktivní vsuvku, která bohužel logiku připravované reformy české armády z dílny současné vlády vystihuje. Z armády se stal vynikající penězovod a zároveň má být dle expertky, toho času předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Kristýny Kočí transformována na moderní organizaci vycvičenou pro zasahování kdesi v tajemnem zavánějících dálkách. Krutou ironií je to právě (papírově) mocná a vlivná armáda, jejímuž pozvolnému systematickému rozkladu věnuje veřejnost minimální pozornost. Komunistický režim dokázal u řady lidí vůči armádě vytvořit dokonalý despekt a nedůvěru. Kdo se dnes zajímá o bandu lampasáků, zelených mozků, žoldáků... celý článek »

Co dál s armádou? Potřebujeme jasnou strategii

Ondřej Šlechta | 8. 4. 2010 | Články a komentáře

Proměnlivost a nejednotnost názorů politické reprezentace země na účast českých vojáků v zahraničních misích není dobrým signálem pro spojence a neznačí nic dobrého ani ve vnitropolitické diskusi o zahraniční a bezpečnostní politice. Ukazuje se, že mnozí z našich politických představitelů zahraniční politiku stále ještě chápou jako třešničku na dortu, nikoli jako systematickou činnost. Na druhou stranu by nedávné zamítnutí návrhu posílit českou misi v Afghánistánu mohlo vyvolat debatu, na jaké bázi by měla česká armáda fungovat. Taková diskuse je důležitá nejen proto, aby v budoucnu nebyly zahraniční závazky ohrožovány vnitropolitickými spory, ale také proto, že před otázkou, zda by armáda měla být určena primárně k obraně vlasti, nebo k zahraničním misím, jíž nastolil například prezident Klaus, nelze uhýbat.
celý článek »

Gripeny pro české letectvo

20. 1. 2004 | Analýza Centra strategických studií

Vláda České republiky rozhodla dne 17. prosince 2003 o tom, že pro potřeby Vzdušných sil AČR pronajme 14 švédských nadzvukových víceúčelových letadel Saab JAS 39C/D Gripen (dvanáct jednomístných a dva dvoumístné). Na základě vládního rozhodnutí začala se švédskou stranou jednat ministerstva obrany, financí, průmyslu a obchodu a zahraničí. O průběhu těchto jednání by měl ministr obrany Miroslav Kostelka vládě podat informaci do 28. února 2004. Následně by měla být podepsána nájemní smlouva. Operační nasazení při ochraně vzdušného prostoru ČR by mělo začít v polovině roku 2005. Přestože rozhodnutí není ještě zcela definitivní, mohlo by být chápáno jako důkaz oslabování silné transatlantické vazby české politiky, která byla ražena od roku 1989. Silný americký lobbying nedokázal zatím českou vládu přimět k pronájmu amerických strojů F-16 od letectev USA či Belgie. celý článek »

1


nahoru