Úvodní stránka  »  Témata

euroskepticismus

Velká Británie versus EU?

Co čekat od nové britské koaliční vlády ve vztahu k Evropské unii

Stanislav Máselník | 20. 5. 2010 | Poznámky k událostem

V britských volbách do Dolní sněmovny, které se konaly 6. května, zvítězila Konzervativní strana Davida Camerona, získat většinu 323 křesel se jí však nepodařilo. Tento výsledek vedl 11. května k vytvoření „duhové koalice" mezi konzervativci a liberálními demokraty Nicka Clegga. Pokud položíme stranou příčiny tohoto historicky netradičního výsledku, klíčovou otázkou zůstává, jaký bude mít koaliční vláda dopad na britskou politiku vůči Evropské unii. Bude mít přítomnost liberálů, kteří jsou zastánci hlubší integrace Británie do struktur EU, vliv na euroskeptičtější postoje konzervativců? celý článek »

Romantik geopolitiky Lech Kaczyński

Chtěl, aby Evropa byla o něco soudržnější. Těch, kteří jej chápali, nebylo mnoho

Marek Magierowski | 8. 5. 2010 | Články a komentáře

Z rozhovoru pro televizi France 24 15. června 2007. Ulysse Gosset se ptá: „Který stát v Evropě a který z evropských prezidentů je vám v současné době nejbližší? Říkáte: ,Nejsem krajní pravice, jsem konzervativec.' Kdo je Vám tedy v Evropě nejblíže?" Lech Kaczyński odpovídá: „Existuje země, s níž se ztotožňuji plně: je to Polsko." Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď. A zcela pochopitelná v případě politika, pro nějž vlastenectví znamenalo více než obřadné rituály, které jsou údělem každé hlavy státu. celý článek »

Evropský parlament demokracii nenahradí

Ukázka z knihy Jak vystoupit z EU

Petr Mach | 30. 3. 2010 | Bruselky

„Dámy a pánové," uvedl ministr financí Eduard Janota 29. září 2009 ve Sněmovně návrh na změnu zákona o dani z přidané hodnoty, a pokračoval: „Chtěl bych zdůraznit důležitost přijetí této novely, protože členské státy Evropské unie mají povinnost, to bych chtěl zdůraznit, transponovat výše uvedené směrnice do svého právního řádu k datu 1. ledna 2010, a proto je navržena i stejná účinnost tohoto zákona. V případě, že by nebyla transpozice těchto směrnic do českého zákona o dani z přidané hodnoty k tomuto datu provedena, hrozí sankce ze strany Komise."1 celý článek »

Velký návrat do Evropy

Dopady posledních dvou rozšíření EU pohledem Američana

11. 3. 2010 | Analýzy a studie

Přední expert amerického ministerstva zahraničních věcí na evropskou politiku David T. Armitage jr. se ve své zprávě pro Centrum pro analýzu evropské politiky pokouší odpovědět na otázku, jaký měl vstup tzv. středoevropské desítky do EU vliv na Unii jako celek. Armitage nejdříve krátce shrnuje vývoj vztahů od konce studené války, poté se pokouší posoudit, jak se novým členským zemím daří hrát evropskou hru. Nakonec uvádí několik pozitivních a negativních dopadů rozšíření. celý článek »

Kam dál po Lisabonu?

Tomáš Břicháček | 20. 1. 2010 | Bruselky

Lisabonská smlouva vstoupila 1. prosince 2009 v platnost. Završila se tak anabáze, jež se vinula většinou první dekády nového tisíciletí a stála velké množství energie jak propagátory, tak oponenty dalšího prohlubování evropské integrace.
Pro odpůrce „stále užší Unie" byla v uplynulých letech euroústava (resp. Lisabonská smlouva jakožto momentální zosobnění centralizačních tlaků) hlavním tématem, ke kterému se vázala podstatná část jejich úsilí. Není proto překvapivé, že poté, co se reformu smluv nakonec podařilo prosadit, nastala u mnohých vedle deziluze také částečná dezorientace spojená s tápáním, pokud o otázku, jakým směrem napřít síly v rámci nového uspořádání; to vše na pozadí nejrůznějších prognóz dalšího vývoje EU.
Lisabonská smlouva přináší do struktury Evropské unie velmi významné změny a posouvá ji na cestě k centralizované federaci. Přesto by neměla být přeceňována. Je důležité si uvědomit, že není žádným bezprecedentním převratem, novým jevem ve vývoji evropské integrace. Je jen pokračováním dlouhodobých tendencí, toliko dalším projevem centralizační dynamiky, která je jedním z definičních znaků evropské integrace od jejího počátku. Není možné tvrdit, že před vstupem Lisabonské smlouvy v platnost jsme byli suverénním státem a nyní suverenitu ztrácíme. Zásadním převratem z hlediska svrchovanosti byl již vstup do EU. Změny vyplývající z Lisabonu, jakkoli jsou velmi významné, už mají v tomto smyslu spíše kvantitativní než kvalitativní povahu. I z toho bychom měli vycházet při úvahách o dalším postupu.
Následující článek je příspěvkem do diskuse na téma, kam by měl proticentralistický tábor v České republice napnout své úsilí ve střednědobé budoucnosti. celý článek »

Deziluze z euroskeptické iluze

Ondřej Šlechta | 18. 10. 2009 | Bruselky

K problematické kapitole ratifikace Lisabonské smlouvy a postoji českého prezidenta bylo řečeno a napsáno téměř vše. Osobně považuji Lisabonskou smlouvu za nešťastný dokument a její ratifikaci nevítám. Na druhou stranu se však domnívám, že se nacházíme na historické křižovatce a nezbývá nám než sklopit hlavu před mocnou silou, jíž je zájem na její ratifikaci. Tento skeptický, až rezignovaný text si klade za cíl načrtnout zatím neurčité rysy strategie v „lisabonské", popřípadě „postlisabonské" éře. celý článek »

Když se sejdou dva Češi, založí si tři strany

Ondřej Šlechta | 4. 5. 2009 | Články a komentáře

Mělo by být vytesáno do skály, že situace, kdy se „eurokritické“ síly nebyly schopny dohodnout na společné kandidátce, pohřbila počáteční potenciál pravicové alternativy, jíž se pod vlivem závažných politických proměn v Česku otevřel prostor. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3


nahoru