euroskepticismus
Rozpad EU by znamenal vzestup nacionalismu a protekcionismu
Dalibor Roháč | 29. 9. 2014 | Články a komentáře
Mají si kritici přebujelých euroinstitucí přát rozpad EU? Anebo je zde obrovské riziko, že se věci zvrhnou nebezpečným směrem? Na tyto otázky ve svém textu odpovídá analytik amerického Cato Institute Dalibor Roháč. celý článek »
Válka euroskeptiků: Cameron vs. Farage vs. Le Penová
Bohumír Žídek | 6. 6. 2014 | Poznámky k událostem
V letošních eurovolbách si ve Velké Británii podle očekávání vedla mimořádně dobře liberálně-konzervativní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) radikálního euroskeptika Nigela Farage. Získala 24 mandátů a ve volbách zvítězila. Konkurenční konzervativci, kteří měli dosud 25 mandátů, se museli spokojit pouze s devatenácti. Dvacet čtyři mandátů získala i Front National francouzské nacionalistky Marine Le Penové. Právě tyto tři strany se momentálně přetahují o spojence pro ustavení svých frakcí v novém Evropském parlamentu. celý článek »
Volby (ne)rozdaly karty
Bohumil Pečinka | 5. 6. 2014 | Poznámky k událostem
Skončily Evropské volby, přičemž jejich hlavní témata a výsledky byly odlišné v západní i východní části kontinentu. Co z toho vyplývá pro českou pravici? A existuje vůbec ještě? celý článek »
Evropské zeměstřesení
Ondřej Šlechta | 28. 5. 2014 | Poznámky k událostem
Hlavní poselství voličů, kteří svými hlasy ve volbách do Evropského parlamentu výrazně posílily populistické a eurokritické strany, je následující: Evropa je nesrozumitelná a nemocná. Na první pohled ji raději touží rozbít, než takto pokračovat dál. celý článek »
Vítězné tažení národovců v eurovolbách? Spíše ne
Výraznější úspěch krajní pravice ve volbách do EP je nepravděpodobný
Bohumír Žídek | 6. 5. 2014 | Články a komentáře
„Zisky si připíší pouze ty krajně pravicové strany, jejichž postavení je dlouhodobě silné a jejichž země nebyly příliš postiženy hospodářskou krizí. Tedy etablované strany jako FPÖ (posthaiderovská Svobodomyslná strana Rakouska – pozn. autora) nebo Front National. Žádné nové strany, které vznikly díky krizi a byly by úspěšné, tu nejsou,“ tvrdí nizozemský politolog Cas Mudde v rozhovoru pro internetovou verzi rakouského deníku Der Standard. celý článek »
Veřejnost revoltující
Ondřej Šlechta | 28. 11. 2013 | Poznámky k událostem
Zdá se, že voliči napříč Evropou vyhlásili soutěž, kdo zasadí systému tvrdší direkt. Úspěchy italského populisty Grilla či rostoucí podpora Strany za nezávislost Spojeného království a dalších euroskeptiků byly jevy, jež dlouhodobě strašily představivost evropského politického mainstramu. Všechno ale zatím trumfli slovenští voliči, díky jejichž hlasům se minulý víkend stal županem (hejtmanem) banskobystrického kraje nacionalista Kotleba, který už vizáží dokazuje, že mu nejsou pranic cizí hodnoty Slovenského štátu. celý článek »
Par avion VI.
O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků
26. 11. 2013 | Par avion
Manifest Geerta Wilderse, dění na Ukrajině a americko-íránská dohoda o zmírnění sankcí. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v období od 19. do 25. listopadu 2013. celý článek »
Par avion III.
O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků
22. 10. 2013 | Par avion
Úspěchy evropských populistů, jež straší mainstreamové strany, nekončící debata nad soumrakem Spojených států, prezident Obama a jeho obrat o 180 stupňů a rasismus v Rusku. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v týdnu od 15. do 21. října 2013. celý článek »
Robejšek: „Problém spočívá v tom, že evropské společnosti mají zájem na udržení svého blahobytu“
Jakub Janda | 5. 8. 2013 | Rozhovory
Druhá část prázdninového rozhovoru s Petrem Robejškem o eurokriticismu Alternativy pro Německo, problémech tamější sociální demokracie, francouzském prezidentovi a chřadnoucím sociálním státu, jehož úpadek bude mít zásadní politické důsledky celý článek »
Evropa Miloše Zemana
K postojům nového prezidenta k evropské integraci
Tomáš Břicháček | 3. 4. 2013 | Analýzy a studie
Na Pražský hrad s novým prezidentem přichází mimo jiné podstatně odlišný pohled na směřování evropské integrace, než byl ten, jenž v jeho zdech v uplynulých deseti letech nacházel svou baštu a tribunu. Jednoho z nejvýraznějších kritiků současných centralizačních tendencí v EU a zastánce národního státu nahradil v čele republiky – dle vlastních slov – eurofederalista. Změnu začátkem dubna symbolicky stvrdilo vztyčení unijní vlajky na hradních žerdích. celý článek »