liberální demokracie
Petr Robejšek: Až za pár let uvidíme, zda byla Orbánova cesta správná, či nikoli
Jakub Janda | 20. 10. 2014 | Rozhovory
S politologem Petrem Robejškem jsme hovořili o ústupu tradičních politických stran, populismu a náskoku autoritativních režimů před liberálními demokraciemi. celý článek »
Liberální demokracie se přežila
Konzervativní revoluce v Orbánově pojetí
Ondřej Šlechta | 31. 7. 2014 | Poznámky k událostem
Evropou obchází strašidlo Viktora Orbána. Maďarský premiér, který si svými názory, vybočujícími z hlavního evropského proudu, již stihl vysloužit přízviska „Putin z pusty“, „Viktátor“, nebo „maďarský Chávez“, na sebe znovu přivábil káravé pohledy. Na letním táboře mládeže v rumunském Baile Tusnad odmítl západní koncept liberální demokracie, který podle jeho názoru brzdí rozvoj národního státu v 21. století. celý článek »
Krize liberalismu
Pierre Manent | 18. 10. 2013 | Analýzy a studie
Letos na jaře publikovala revue Commentaire text přednášky, kterou Pierre Manent přednesl v kroužku Politique autrement (Politika jinak) 8. února 2011, v podobě, v jaké vyšla v sešitech tohoto sdružení v říjnu 2012. Po přednášce následovala diskuse, která autorovi pomohla upřesnit a prohloubit analýzu situace, v níž se nachází Francie a Evropa. Přinášíme mírně krácený text Manentovy přednášky a také několik otázek a odpovědí z následující diskuse. celý článek »
Zastupitelská demokracie ve spirále evropské politiky
Vít Hloušek | 17. 12. 2010 | Sympozium CDK: Podmínky politické stability a prosperity v Evropě
V současné době je módním výrazem pro pojmenování celé řady jevů spjatých s evropskou politikou, společností a ekonomikou slovo krize. V jistém slova smyslu oprávněně, v jiném ale neodpovídá skutečnosti, neboť Evropa představuje jednoznačně ve srovnání s celou řadou jiných částí světa stále ostrov klidu, blahobytu a stability. Možná bychom ale mohli hovořit o tom, že evropské dynamice nastartované po roce 1945 na západě kontinentu a přenesené po roce 1989 i do jeho středu (méně už na jih a východ) trochu dochází dech. Dvě nové a nosné konstrukce poválečného boomu Evropy - sociální stát a evropská integrace - čelí zřetelné výzvě po redefinici, které současná evropská politická elita není schopna z různých důvodů dostát. celý článek »
Vítězství, nebo počátek konce demokracie?
K rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o nerozpuštění Dělnické strany
Ondřej Šlechta | 26. 3. 2009 | Poznámky k událostem
Debata nad rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se vede o to, zda mají být strany usilující o svržení demokratického systému rozpuštěny, jak takový úzus sloučit se svobodou slova a jak zabránit jeho zneužití suverénem vůči opozici. Domnívám se, že spor je poznamenán zásadním nepochopením termínů vyvěrajícím z neschopnosti liberální demokracie rozlišit mezi legálním a legitimním. celý článek »
1