Úvodní stránka  »  Témata

George W. Bush

Byla podpora demokracie chybou?

Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci

John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie

S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »

Tvořivá i destruktivní síla irácké války

10 let od zahájení operace Irácká svoboda

Ondřej Šlechta | 20. 3. 2013 | Poznámky k událostem

Když bývalý americký prezident George Bush mladší na palubě lodi USS Abraham Lincoln oznamoval ukončení hlavních operací v Iráku, byl to teprve začátek. Převálcování irácké armády a pozdější dopadení Saddáma Husajna vystřídala rozhodnutí motivovaná představou o vybudování příkladné demokracie v oblasti, která se časem ukázala jako chybná. celý článek »

Pravicová zahraniční politika v ofsajdu

Bohumír Žídek | 7. 1. 2013 | Články a komentáře

S tím, jak se zhroutily poslední naděje Ladislava Jakla být součástí pole kandidátů historicky první přímé volby prezidenta České republiky, je jedna věc definitivně potvrzena: v nadcházejících televizních debatách prezidentských kandidátů se nenajde jediný člověk, který by hájil pravicovou zahraniční politiku. Koneckonců ji nikdo nehájil ani v amerických debatách mezi guvernérem Romneym a prezidentem Obamou. celý článek »

Legalizace konopí – nové téma amerických republikánů?

Bohumír Žídek | 1. 11. 2012 | Články a komentáře

Senátor Rand Paul, bývalý kongresman Tom Tancredo, ale i přední představitel náboženské pravice, televizní kazatel Pat Robertson - to jsou jen některé z osobností americké Republikánské strany, jež se vyslovily pro legalizaci konopí. Občané Colorada, Oregonu a Washingtonu budou mít 6. listopadu možnost o třech různých podobách uzákonění tohoto požadavku hlasovat. Tyto iniciativy mají mnoho odpůrců v řadách politiků obou hlavní stran. Nicméně u republikánů nacházejí stále více obhájců a stoupenců. Znamená to změnu trendu v americké politice? celý článek »

Ten Romney je ale blbec, mámo, podívej!

Bohumír Žídek | 7. 9. 2012 | Poznámky k událostem

Mitt Romney je pitomec. Alespoň to vyplývá z toho, co píše velká část médií. A po krátkém nahlédnutí do internetových diskusí se zdá, že to je poměrně rozšířený názor i mezi českými čtenáři. „Ten Romney je ale blbec, mámo," byla možná slova nejednoho českého diváka přilepeného k televizní obrazovce. Možná si i vzpomněl na Sarah Palinovou, která si spletla Jižní Koreu s KLDR, či omílané přešlapy George W. Bushe - to byli přece taky pitomci. Zdá se, že všichni republikáni jsou hloupí. Na rozdíl od chytrých demokratů. celý článek »

Páchali čelní představitelé USA zločiny?

Jan Bureš | 11. 11. 2011 | Analýzy a studie

Politika Spojených států amerických po útocích 11. září 2001 a následná válka s terorismem vyvolává již více než deset let značné kontroverze. V USA se pomalu rozbíhá kampaň před prezidentskými volbami v roce 2012 a lze očekávat, že právě tažení proti terorismu bude jedním z klíčových témat. Barack Obama se ani po více než třech letech ve funkci nedokázal plně vypořádat s „dědictvím" svého předchůdce. A pochybnosti o oprávněnosti protiteroristické kampaně přetrvávají. Vojenská intervence v Afghánistánu a především v Iráku, praxe mimořádného vydávání podezřelých (extraordinary renditions) a držení osob podezřelých z terorismu na vojenské základně v Guantánamu jsou z hlediska mezinárodního práva problematické asi nejvíce. celý článek »

Amerika promrhala globální vedení

Ondřej Šlechta | 21. 9. 2011 | Články a komentáře

11. září jsme si připomněli tragické události, které před deseti lety navždy změnily svět. Roky následující po teroristických útocích ovšem měly i jiný dopad. Válka proti terorismu zahájila tendenci pozvolného ústupu Spojených států z globálního výsluní. Napomohli tomu i špatní politici a nekoncepční strategie. celý článek »

Revoluce v Egyptě a podivná spojenectví v Americe

9. 3. 2011 | Zaujalo nás...

Jestliže válka v Iráku znamenala vznik podivných politických spojenectví, pak to, co se děje v souvislosti s arabskými revolucemi, je už opravdu zvláštní. celý článek »

Od senátora-rebela po rebelující daňové poplatníky

60 let americké poválečné pravice: od McCarthyho po čajové parties

Roman Joch | 23. 3. 2010 | Články a komentáře

Americký konzervatismus byl odepisován již mnohokrát. Naposledy před rokem, na začátku Obamovy vlády, tak učinil redaktor The New York Times Sam Tannenhaus v knize s výmluvným názvem The Death of Conservatism. Rok se s rokem sešel a všechno je jinak. Americký konzervatismus byl odepisován zbytečně. Představuje totiž sílu, která jen tak nezmizí. Jeho kořeny jsou mnohem hlubší a jeho životaschopnost mnohem silnější, než se na první pohled zdá. celý článek »

Obamovy činy ospravedlňují Bushe

12. 6. 2009 | Zaujalo nás...

„S Georgem Bushem jsme to dokázali vydržet. Myšlenka, že začneme o těchto věcech vést spor s Obamovou vládou, je skutečně šokující." Neznámý zdrcený aktivista hnutí za lidská práva o uzákonění časově neomezeného věznění domnělých teroristů, The New York Times, 21. května 2009 celý článek »

1  |  2  |  Další »


nahoru