Úvodní stránka  »  Témata

Vít Bárta

Protikorupční kampaň v kauze exposlanců a právo

Zdeněk Koudelka | 9. 10. 2013 | Analýzy a studie

Jestliže se o prostituci hovoří jako o nejstarším řemesle na světě, lze o úplatkářství mluvit jako o jednom z nejstarších deliktů. Stejně starý je boj proti němu. V současné době je vedeno protikorupční tažení, které je politickou a mediální kampaní protaženou do justice a práva. Slovy Petr Hájka: „Slovo korupce se stalo tímtéž základním pojmem jako v minulém režimu třídní boj. Má také podobné důsledky. (…) Ty, kdo se radují, že konečně se ,zkorumpovaná třída politiků‘ začíná bát, je nutno upozornit, že brzy se budou bát všichni a každý. Rozkrádání veřejných peněz je bezpochyby zločin. (…) Politicky se však využívá jen tehdy, je-li třeba převzít moc.“ (Smrt v sametu, Praha 2012, s. 11) celý článek »

Protikorupční hysterie = nebezpečí pro právní stát

Dušan Šrámek | 11. 1. 2013 | Články a komentáře

Korupce se dnes považuje za jedno z největších nebezpečí pro právní stát a demokratické procedury. Pomalu, ale jistě zde ovšem vzniká nebezpečí daleko větší: boj proti ní. Pod rouškou protikorupčního tažení se totiž začínají objevovat případy, které zavánějí porušováním lidských práv, účelovostí, v některých případech lze dokonce hovořit o už dokonaných justičních zločinech. Na těchto „přehmatech" se podílejí všechny represivní a justiční orgány státu. A je jedno z jakého důvodu, neboť pravé pohnutky jsou před veřejností utajeny. celý článek »

Meze galantnosti konzervativní koalice

Jan Frank | 4. 5. 2012 | Poznámky k událostem

Na celé rošádě týkající se rozpadu Věcí veřejných, vzniku platformy Karolíny Peake a nového startu vládní koalice je zajímavá snad jen jedna věc: řeší se, kdo je nebo by mohl být odpadlík, přičemž výklad je samozřejmě veskrze utilitární. Vcelku stranou, zřejmě kvůli všeobecnému odporu k Vítu Bártovi a strachu z levice, ale zůstává lehkost, s jakou „peakovci" provedli svou secesi a přimkli se k vládě. celý článek »

VV: Resuscitace maskota a smrt přímé demokracie

Josef Mlejnek jr. | 1. 6. 2011 | Poznámky k událostem

Věci veřejné si zvolily inovované vedení. Klíčová otázka však stále zní: co teď udělá Vít Bárta? celý článek »

Volby Petra Nečase

Premiér a jeho možnosti v současné politické situaci

Jakub Janda | 16. 5. 2011 | Poznámky k událostem

Události posledních týdnů stojí za výčet: kauza Jaroslava Škárky, nahrávky Kristýny Kočí, rezignace Víta Bárty, rezignace Radka Johna, kontroverzní finanční machinace Michala Babáka a nahrávka opilé porady Víta Bárty. Po poslední z kauz se začaly z řad koaličních poslanců ozývat hlasy, že s Věcmi veřejnými již vládnout nechtějí. Jaké jsou možné scénáře? celý článek »

Rada véčkařům: zbavte se Bárty

Jan Frank | 4. 5. 2011 | Poznámky k událostem

Palčivost vládní krize se po uzavření smíru zmírňuje. Svým způsobem si ve skrytu duše oddychli i ti, kteří v horkých dubnových dnech tlačili na demisi vlády. Základní půdorys dohody vládních stran dává smysl všem, kteří stojí o dokončení reforem; kdybychom měli o pár desítek miliard nižší deficit a na svou šanci nečíhali čeští protagonisté sociálnědemokratické myšlenky, byly by nové volby opravdu na místě. Petr Nečas se rozhodl správně, ale i příznivce pokračování současné vládní koalice bude na jeho týmu něco dráždit. Problém VV totiž ve skutečnosti nespočívá v nerealizovatelné očistě („deABLizaci"), nýbrž v jednom jediném tahu. celý článek »

Kočičí krize: důvod pro velkou mediální diskusi

Jan Frank | 20. 4. 2011 | Poznámky k událostem

Na současné politické krizi je vůbec nejpozoruhodnější ochota, s jakou politici, veřejnost a veřejnoprávní média jednají podle not zveřejňovatelů důvěrných informací. Všichni říkají, že českou politiku zaplavily odposlechy a fízlování a jak je jim to odporné. Na druhé straně ale titíž lidé bez mrknutí oka jednají na jejich základě. celý článek »

1


nahoru