Rada véčkařům: zbavte se Bárty
Rubrika: Poznámky k událostem | Témata: Česká republika, Věci veřejné, Vít Bárta
Palčivost vládní krize se po uzavření smíru zmírňuje. Svým způsobem si ve skrytu duše oddychli i ti, kteří v horkých dubnových dnech tlačili na demisi vlády. Základní půdorys dohody vládních stran dává smysl všem, kteří stojí o dokončení reforem; kdybychom měli o pár desítek miliard nižší deficit a na svou šanci nečíhali čeští protagonisté sociálnědemokratické myšlenky, byly by nové volby opravdu na místě. Petr Nečas se rozhodl správně, ale i příznivce pokračování současné vládní koalice bude na jeho týmu něco dráždit. Problém VV totiž ve skutečnosti nespočívá v nerealizovatelné očistě („deABLizaci"), nýbrž v jednom jediném tahu.
ČR drží v šachu jediný muž
Jde o předsedu VV Víta Bártu. Ten tím, že trvá na svých ambicích vrátit se do nejvyšší exekutivní politiky, de facto (a vlastně i de iure) drží Českou republiku v šachu. Pokud na své choutky nerezignuje, bude vláda pod palbou kritiky, bude vysmívána, nebude brána vážně, bude otloukánkem, jehož běda poníží a změní bez rozdílu všechny občany. Určitý pocit hnusu a těžko snesitelného rozpolcení budou muset akceptovat i ti nejtolerantnější, chápající, že politika je někdy i trochu svinstvo a nikdy tomu nebylo a nebude jinak. To, co se nad vládou vznáší jako velký černý mrak, je v zásadě dezintegrace renomé Víta Bárty v poměru k programové ose VV, tedy k boji proti korupci. Interní dokument ABL, v němž Vít Bárta nastínil své cíle (a o nic méně závažná východiska), je psychologicky pozoruhodný. Bárta se zde prezentuje v podstatě jako někdo, kdo je sám sebou zhnusen, trvá na tom, že se nezmění, ale začne platit odpustky, jimž se v dokumentu říká „sociální dobro" či tak nějak.
I přes legitimní despekt k politologickému obrazu VV dokázal totéž co Vít Bárta jen málokdo - a v tomto smyslu je hoden úcty. Ačkoliv nevíme, jaké další metody při cestě vzhůru použil, ohrnovat nos nad rozpoložením, jež jeho osudová „směrnice" odráží, nelze. Platí to ale jen pro lidi, kteří zůstanou ve svém soukromém světě. Pakliže chce někdo takovou moc jako Bárta, který ještě donedávna používal metody, jichž se jako „nový člověk" (rozuměj politik) vehementně zříká a bojuje proti nim, je vůči němu namístě 100% nedůvěra. Obrat je příliš rychlý. Nejde tolik o reálné nebezpečí, že bude dál korumpovat, ale o udržení prosté logiky, důvěry v to, že náš svět je normální. Nejde jeden den korumpovat a odposlouchávat konkurenci a další se stát ministrem vnitra.
Probém VV? Málo mužů a osobností
Vít Bárta sám jedná s odbory, chystá se na volbu předsedy strany a jeho spolustraníci se tváří jako by se nechumelilo. Vše nasvědčuje tomu, že strana Bártovi ani neklade otázky a že jeho půjčky a hlavně strategický testament ignoruje. Před kamerami se objevují převážně krotké mladé ženy odříkávající optimistické fráze a vyhrožující ministrům za ODS a TOP 09 stejně jako v „neposkvrněných dobách" VV. Šly by s Bártou i do předčasných voleb? Je pro ně Bárta trumfem, nebo zhoubou? Možná už nyní lépe rozumíme, proč je ve Věcech veřejných v předních řadách tolik žen. To nebyl marketing, ale Bártova eroticko-politická ochranka, něco jako Kaddáfího amazonky. Ženy nepotřebují tolik jako chlapi vyhrát další volby, zato dokáží bojovat do posledního dechu. A Bárta to velmi dobře ví.
Pomyslná sázková kancelář by mohla před blížící se volbou předsedy VV vypsat zajímavou sázku. Najde se uvnitř VV skutečný vůdce, který by využil politického potenciálu odporu proti setrvání Víta Bárty v politice? Onen potenciál není malý. Vítěz by z politiky odstranil původce vládní krize a samovládce v jedné osobě. Véčkaři by se vznesli jako balón a ukázali by světu přinejmenším to, že i když nemají program, jsou skupinou samostatně uvažujících osobností. To stojí za pokus. Na tenhle projekt by chytrá banka půjčila. Ale hlavně: kdyby Bárta z politiky skutečně odešel (nebo se alespoň stáhnul do ústraní), pustí z pasti svého ega nás občany.
Rubrika: Poznámky k událostem | Témata: Česká republika, Věci veřejné, Vít Bárta