svoboda
Neexistuje právo kuřáka zapálit si na cizím majetku
Bohumír Žídek | 6. 10. 2014 | Analýzy a studie
Další snahy o prosazení úplného zákazu kouření v restauračních zařízeních vedly k roztočení dalšího kola nekonečných diskusí na toto téma. Znovu se vrací požadavek práva na čistý vzduch a práva na oběd v nezakouřeném prostředí, která převyšují právo zapálit si. celý článek »
Republiku a varlata
Proč je marxismus opiem nejen intelektuálů
Lubomír Nondek | 27. 1. 2014 | Články a komentáře
Původním záměrem bylo přinést pouze kritickou recenzi knihy Vratislava Effenbergera Republiku a varlata, která se v předvánoční čtenářské anketě Lidových novin umístila mezi deseti tituly roku 2013. Životní bilancování tohoto zhrzeného marxisty je však zajímavé číst v kontextu jiného díla – studie Ralfa Dahrendorfa Pokoušení nesvobody pojednávající o tom, jak je snadné podlehnout okouzlení totalitními a autoritativními ideologiemi. celý článek »
Edward Snowden: americký hrdina a skutečný patriot
Bohumír Žídek | 13. 1. 2014 | Poznámky k událostem
Nejvýznamnější osobností uplynulého roku byl podle deníku Guardian Edward Snowden. Nechybělo mnoho, aby se stal osobností roku i podle magazínu Time. Někteří čeští komentátoři a politici o něm však hovoří jako o zrádci či užitečném idiotovi Moskvy. Nedokáží pochopit, že Snowden je hrdina a skutečný americký vlastenec. celý článek »
Pobírači a tvůrci
Jeremy Rozansky | 18. 11. 2013 | Články a komentáře
Nicholas Eberstadt napsal nevelkou, ale důležitou knížku, která břitce ukazuje, jak se rozšiřuje sociální stát, a jež odhaluje propast, na jejíž hraně nyní v důsledku této expanze balancují přetrvávající ideály republikánské vlády. Národ pobíračů: americká epidemie nárokování je poučný a alarmující. Avšak tomu, co je na našem nynějším politickém uspořádání skutečně zničující, se Eberstadt věnuje jen nepřímo. celý článek »
Postpolitičnost čili postdemokracie
Bronisław Wildstein | 13. 11. 2013 | Články a komentáře
Demokracie je v současném světě nesporným vítězem na politické aréně. Zdaleka to neznamená, že tento systém není ohrožen, formálně však alternativní model nikdo nenavrhne. Proces, který k tomuto stavu vedl, probíhá už od války. Připomínám, že totalitním systémům a různým despotickým režimům se také říká „demokracie“. celý článek »
Krize liberalismu
Pierre Manent | 18. 10. 2013 | Analýzy a studie
Letos na jaře publikovala revue Commentaire text přednášky, kterou Pierre Manent přednesl v kroužku Politique autrement (Politika jinak) 8. února 2011, v podobě, v jaké vyšla v sešitech tohoto sdružení v říjnu 2012. Po přednášce následovala diskuse, která autorovi pomohla upřesnit a prohloubit analýzu situace, v níž se nachází Francie a Evropa. Přinášíme mírně krácený text Manentovy přednášky a také několik otázek a odpovědí z následující diskuse. celý článek »
O potřebě demokratické politiky
Petr Fiala | 2. 10. 2013 | Analýzy a studie
Nespokojenost se stavem české politiky a s českou politickou kulturou není nová. Ostatně netýká se jen české společnosti, také jiné evropské země procházejí obdobím „politické únavy“. Málokde je však rozdělení mezi politikou a společností tak hluboké jako u nás. Nedůvěra v klíčové instituce demokracie, pocit všeobjímající korupce a bezútěšného stavu politické kultury dosáhly míry, která nás musí znepokojovat. Není přitom až tak důležité, zda tyto pocity společnosti odpovídají realitě nebo jsou vyvolány médii či vznikají z nerealistických očekávání. Nálada společnosti totiž zpětně utváří politiku, vymezuje prostor a podmínky, v nichž lze demokratickou politiku realizovat. celý článek »
Pocity po více než dvou desetiletích od pádu komunismu
Stanislav Balík | 24. 7. 2013 | Články a komentáře
Václav Klaus nezavršil svou prezidentskou dekádu jen vydáním desátého svazku svých prezidentských projevů a jiných textů. Začátkem roku 2013 spatřila světlo světa jeho kniha My, Evropa a svět, kterou lze jen těžko žánrově zařadit. Stojí kdesi na pomezí rozsáhlého eseje, komentáře, pamětí, a v dobrém slova smyslu politického pamfletu. To s sebou nese jak celou řadu výhod, zejména ohledně stylu, jímž mohla být napsána, tak na druhou stranu nevýhod, kdy může být čtenář zmaten různým žánrovým přeskakováním. celý článek »
Byla podpora demokracie chybou?
Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci
John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie
S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »
Progresivní liberalismus? Odpověď klasického liberála
Bohumír Žídek | 3. 6. 2013 | Články a komentáře
Jiné právo nedávno zveřejnilo zamyšlení Barbary Havelkové „Čí svoboda? A jaká svoboda? Krátká úvaha nad českým ,liberalismem‘“. Autorka kritizuje a problematizuje určité – ať už skutečné či domnělé – postoje „českých neo-liberálů“, jak přezdívá zastáncům klasického liberalismu. Zpochybňuje předpoklad, že to, oč klasičtí liberálové usilují, je skutečnou svobodou a nabízí alternativní koncepci tzv. progresivního liberalismu, který se svým textem pokusila ustavit. celý článek »