TOP 09
Volby nemluví pro rebely
Jan Frank | 2. 11. 2012 | Poznámky k událostem
Mizerná bilance pravice v krajských a senátních volbách posílila před listopadovým kongresem ODS tzv. rebely v jejích řadách. S nimi pochopitelně sílí i proud, jenž tvrdí, že za problémy strany může hlavně její malá pravicovost. Nebýt „potvrzení" této teze volbami, nestál by kvaziideový útok na Petra Nečase zprava navlečený na konkrétní rozpočtový krok vlády snad ani za komentář. V situaci, kdy mohou rebelové říkat, že to říkali, se ale takovýto výpad opravdu může jevit jako oprávněný. Ne že by ODS neměla jako pravicová strana resty, a to velké. Jsou-li z časového a legislativního hlediska reálné i jiné varianty, je chybou i další zvýšení DPH. Ale vari náhlým a křečovitým obratům a úprkům ODS k fundamentu pod vedením mocenských instrumentalistů. celý článek »
Bývalý poradce Klause: ODS chce být statickým terčem
S Tomášem Haasem o rebelii uvnitř ODS, vnitrostranické krizi a důvodu úpadku velkých stran
Jakub Janda | 15. 10. 2012 | Rozhovory
Česká politika v časech videodemokracie
Lubomír Kopeček | 12. 9. 2012 | Sympozium CDK: Politika, společnost a hodnoty v české a polské perspektivě
Žijeme v době, v níž důležitější než samotná politická agenda je mediální obraz, který kolem ní vzniká. Žijeme v době, která zpochybňuje představu politické strany jako nejdůležitějšího aktéra demokratické politiky. Žijeme v době, kdy národní demokratický stát zvolna pod tlakem různých vlivů eroduje. Tato tři silná tvrzení je dobré jednak nahlédnout prizmatem nejenom české, ale i širší reality, jednak se zamyslet, co to vlastně pro podstatu demokratické politiky znamená.
celý článek »
Strategie politických stran v přímé prezidentské volbě
Vladimír Hanáček | 10. 9. 2012 | Články a komentáře
Zavedení přímé volby prezidenta v České republice nese četné znaky absurdního dramatu, u nichž se již v minulosti mnohokráte zastavovali mnozí politologové i ústavní právníci. Jedním z nejparadoxnějších výrazů těchto tendencí je vztah přímé volby prezidenta a politických stran. celý článek »
Dočká se levice v Praze senátora?
Vojtěch Navrátil | 3. 9. 2012 | Články a komentáře
Vzpomene si na to dodnes ještě hodně lidí. Je říjen 2008, sobotní podvečer a volební studio ČT seznamuje diváky s výsledky druhého kola senátních voleb. Na televizní obrazovce se jednotlivé senátní obvody postupně zbarvují dooranžova (na Znojemsku s příměsí rudé), jen všechny tři pražské obvody zůstávají modré. Pražská ODS, jež má napjaté vztahy s vedením strany, se prostřednictvím svého předsedy Pavla Béma hrdě prsí, že se jako jediná dokázala ubránit „oranžovému tsunami". celý článek »
Kocovina „postantiparoubkovské“ pravice
Vladimír Hanáček | 15. 6. 2012 | Články a komentáře
Mnozí čeští i zahraniční političtí analytici se v uplynulých dvaceti letech opakovaně vyjadřovali k původu a myšlenkovým zdrojům politické pravice v postkomunistických zemích střední Evropy. Zejména v českých poměrech je teze o nepůvodnosti pravicové doktríny, pokud jde o ideová východiska praktické politiky, navýsost relevantní. Za úspěchem konceptu pravicové politiky po roce 1989 v ČR stojí nejen konkrétní programová báze, která znamenala scénář reálné cesty ekonomické transformace a obnovu českého hospodářství na tržních principech, ale také celý soubor obecně hodnotových, mentálních i sémantických obsahů, které zaznamenaly obrovskou expanzi ve veřejném prostoru s ohledem na skutečnost, že v politickém diskurzu se tradiční pojmy západní Nové pravice (New Right) staly v českých podmínkách ztělesněním ideální alternativy vůči realitě reálného socialismu, s nímž značná část společnosti hodlala zúčtovat. Tak začal být např. pojem „privatizace" chápán jako dokonalá antiteze „zestátňování", pojem „trh" se stal antitezí centrální direktivy, pojem „deregulace" protikladem centrální kontroly, ba co víc, přívlastek „veřejný" začal být chápán jako analogie socialistického kolektivismu - a apoteóza přívlastků „soukromý" a „individuální" doznala výrazného rozšíření. Z těchto kriticky téměř nijak nereflektovaných sémantických obsahů pak vyrůstají kontury, v nichž je užíváno tradičních pojmů „levice" a „pravice" v hodnotovém schématu, který politolog Herbert Kitschelt s jistou dávkou zjednodušení označil jako pravicoví libertariáni a levicoví autoritariáni. celý článek »
Neodepisujte ODS předčasně
Vojtěch Navrátil | 21. 5. 2012 | Poznámky k událostem
ODS je vnitřně velmi nemocná strana. Na tomto faktu nemění nic ani pokus o léčbu Petrem Nečasem. Tempo, s jakým se ve vládě mění ministři za ODS v kombinaci s různými skandály jejích regionálních představitelů a kmotrů a odchody mnohých dlouholetých straníků, nebudí v očích pozorovatelů mnoho důvěry. V porovnání se sebevědomím překypující TOP 09, která odmítla nabídku společné kandidatury v některých pravici ne zrovna nakloněných obvodech, ODS vypadá, že se musí zákonitě každou chvíli zhroutit a přenechat „topce" své vedoucí místo na pravici. Což se také čas od času v některém z komentářů v médiích objevuje. Nic tomuto závěru však zatím nenahrává. celý článek »
Meze galantnosti konzervativní koalice
Jan Frank | 4. 5. 2012 | Poznámky k událostem
Na celé rošádě týkající se rozpadu Věcí veřejných, vzniku platformy Karolíny Peake a nového startu vládní koalice je zajímavá snad jen jedna věc: řeší se, kdo je nebo by mohl být odpadlík, přičemž výklad je samozřejmě veskrze utilitární. Vcelku stranou, zřejmě kvůli všeobecnému odporu k Vítu Bártovi a strachu z levice, ale zůstává lehkost, s jakou „peakovci" provedli svou secesi a přimkli se k vládě. celý článek »
Spolu a (ne)chutně
Společné vládě sociálních demokratů s komunisty se dřív či později nevyhneme
Stanislav Balík | 25. 4. 2012 | Poznámky k událostem
Průzkumy posledních měsíců nadmíru jasně ukazují, že předpokládaný vítěz příštích parlamentních voleb - sociální demokracie - bude při sestavování vlády vystaven mimořádně vábnému hlasu komunistických Sirén lákajících je ke společnému levicovému vládnutí. To samozřejmě pouze v případě, že se volby odehrají v nejbližších týdnech, maximálně měsících. Budou-li až příští či přespříští rok, vše se může změnit, do hry může vstoupit nový silný populistický hráč se schopností přerýsovat politické hřiště. celý článek »
Staré vs. nové strany
Ne každá změna musí být k lepšímu
Stanislav Balík | 16. 1. 2012 | Články a komentáře
Častým tématem novinových komentářů i politologických výzkumů se po volebním roce 2010 stal střet starých a nových politických stran. Zdálo se, že zvláště na komunální úrovni dochází k tzv. kartelizaci, tedy že se staří raději spojí spolu, a to bez ohledu na ideové zaměření, než by spolupracovali s neznámými novými. Není úplně důležité, zda to tak bylo, či nikoli - koneckonců výzkumy ukázaly, že to tak jednoznačné není. Každopádně jsme si, možná trochu z pohodlnosti, na tuto optiku zvykli. Teď to ale mnohem spíš vypadá, že rok 2012, umocněný hrozící ekonomickou krizí, se ponese ve znamení souboje nových mezi sebou - a to nejen těch „starých nových", ale i „nových nových", případně „starých nových" s „novými novými". Jednoduše řečeno TOP 09 s VV, Paroubkových národních socialistů s Babišovým ANO 2011, případně libovolné kombinace výše zmíněných doplněné ještě o Bobošíkové Suverenitu, Zemanovce a další. celý článek »
« Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Další »