OSN
Globální změna klimatu
Chiméra nebo reálná hrozba?
Lubomír Nondek | 11. 3. 2014 | Analýzy a studie
Téma globální změny klimatu nebo „globálního oteplování“ se objevuje v mediích většinou v souvislosti s anomálním počasím. Nově v souvislosti s nedávnými záplavami ve Spojeném království nebo se sněhovou kalamitou v USA. celý článek »
Sekularizovaná svoboda urážet
Alexander Tomský | 12. 10. 2012 | Poznámky k událostem
Zářijová vlna protestů, která zachvátila islámský svět, nebyla tak tragická jako po dánských karikaturách v roce 2006, přestože dav puritánských salafistů v Libyi zavraždil amerického velvyslance s třemi jeho kolegy a v tradičně militantním Pákistánu byl k uctění (uraženého) proroka vyhlášen státní svátek, který v následných potyčkách s policisty způsobil smrt dvaceti demonstrantů.
celý článek »
Sýrie na křižovatce
Ondřej Šlechta | 18. 4. 2012 | Poznámky k událostem
Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci umožňující vyslat do Sýrie tři desítky pozorovatelů, kteří tam mají dohlédnout na dodržování příměří. Je Sýrie na dohled konce krvavého občanského konfliktu? celý článek »
Páchali čelní představitelé USA zločiny?
Jan Bureš | 11. 11. 2011 | Analýzy a studie
Politika Spojených států amerických po útocích 11. září 2001 a následná válka s terorismem vyvolává již více než deset let značné kontroverze. V USA se pomalu rozbíhá kampaň před prezidentskými volbami v roce 2012 a lze očekávat, že právě tažení proti terorismu bude jedním z klíčových témat. Barack Obama se ani po více než třech letech ve funkci nedokázal plně vypořádat s „dědictvím" svého předchůdce. A pochybnosti o oprávněnosti protiteroristické kampaně přetrvávají. Vojenská intervence v Afghánistánu a především v Iráku, praxe mimořádného vydávání podezřelých (extraordinary renditions) a držení osob podezřelých z terorismu na vojenské základně v Guantánamu jsou z hlediska mezinárodního práva problematické asi nejvíce. celý článek »
Izrael a mocenský ústup Ameriky
Hrozí Izraeli izolace?
6. 7. 2011 | Zaujalo nás...
V roce 1918 přispěly Spojené státy rozhodným způsobem k porážce císařského Německa a nastoupily na cestu velmoci. Druhá světová válka měla dva hlavní vítěze - Stalinův Sovětský svaz a opět Spojené státy. Za éry Ronalda Reagana se Amerika stala osamělým vítězem a zůstala poslední supervelmocí. Během vítězoslavné postbipolární éry let 1991-2011 se vynořila Čína, jejíž každoroční 10-12procentní ekonomický růst překonal Itálii, Francii, Velkou Británii, Německo i Japonsko. Země se stala druhou největší světovou ekonomikou a jediným americkým rivalem. Zdá se, že éra americké dominance je u konce. Ze strategického úhlu pohledu dochází k největšímu ústupu americké moci na Blízkém východě, tedy v regionu, který měl být pokusnou laboratoří úspěšné globální demokratické revoluce pod americkou taktovkou, jak plánoval prezident Bush. V oblasti ovšem existuje stát, který vnímá oslabování americké moci intenzivněji než kdokoli jiný - Izrael. celý článek »
Železná opona nezanikla, jen se posunula dál na východ
Rozhovor s velvyslankyní ČR při OSN a OBSE ve Vídni Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou o transatlantických vztazích, íránském jaderném programu, Bělorusku a o tom, proč by Muhammad Baradej nebyl dobrým prezidentem Egypta
Lukáš Hoder | 6. 4. 2011 | Rozhovory
RNDr. Veronika Kuchyňová Šmigolová může díky svým zkušenostem v české diplomacii hodnotit takřka každé téma mezinárodní politiky. Původně sice vystudovala Fakultu přírodních věd UK a odborně působila například na „břečťanové" Cornell University v USA, ale po vstupu na Ministerstvo zahraničí ČR v Praze vedla odbor analýz a plánování a později i odbor bezpečnostní politiky. Působila na velvyslanectví ve Varšavě nebo v českém zastoupení při NATO. Dva roky vyjednávala s USA o podmínkách umístění radaru v Brdech a od roku 2009 je velvyslankyní ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni. celý článek »
Boj o internet
Z internetu se stává džungle a probíhá mocenský boj o jeho kontrolu
Lukáš Hoder | 14. 3. 2011 | Články a komentáře
Internet celosvětově používají asi 2 miliardy lidí a další miliony rychle přibývají. Stala se z něj džugle. Podle odhadů odborníků bude příští miliarda uživatelů celosvětové sítě z arabských zemí, z Ruska nebo z Asie, a nebudou tak při prohlížení webu používat latinku. Zdá se, že se nejen hroutí západní (americká) dominance nad správou internetu, ale může nastat i jeho regionalizace. Mnohajazyčnost, štěpení, růst zločinnosti. To jsou výhledy do další dekády. celý článek »
Hluboké, rafinované a bystré myšlenky, které (naštěstí) patří minulosti
Michael Kelly | 20. 4. 2003 | Články a komentáře