US-DEU
Ovlivňuje velikost vlády její trvanlivost?
Vojtěch Navrátil | 8. 1. 2014 | Poznámky k událostem
Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL se po dvou měsících od voleb dohodli na programu, rozdělení ministerských postů i počtu členů vlády. Nakonec jich má být sedmnáct. Při jednáních padlo mnoho silných slov o tom, kolik vládních postů voliči jednotlivým stranám přiřkli, kolik by měla mít exekutiva členů či co je to „důstojné zastoupení ve vládě“. Není proto od věci si připomenout, jak početné byly vlády v minulosti, jakou měly trvanlivost a jaké postavení v nich jednotlivé strany zaujímaly. celý článek »
Preferenční hlasování od vzniku republiky po „kroužkovací revoluci“ II.
Polistopadová éra a dvacetileté čekání
Vojtěch Navrátil | 21. 10. 2013 | Analýzy a studie
Po pádu komunistického režimu se československé volební zákonodárství, navzdory snaze prezidenta Havla a jeho nejbližších spolupracovníků fandících nominálnímu hlasování, vrátilo k prvorepublikové a poválečné tradici listinného poměrného volebního systému, do nějž byla nově zahrnuta i možnost udělovat preferenční hlasy (téma preferenčního hlasování nebylo při projednávání nových volebních zákonů v prvních týdnech roku 1990 žádnou kontroverzní záležitostí, jelikož je během rozpravy v jednotlivých parlamentech vzpomenul pouze federální poslanec Jan Svoboda, který se vyslovoval pro zavedení smíšeného volebního systému a zrušení možnosti udělovat preferenční hlasy, pozměňovací návrh ale nakonec nepodal). Než však kroužkování získalo na významu, musely uběhnout dvě polistopadové dekády. celý článek »
Proč více proporční sněmovní volební systém pro Českou republiku?
Jakub Charvát | 1. 7. 2013 | Analýzy a studie
Vojtěch Navrátil ve svém článku nazvaném „Nepotřebujeme většinový, ale proporčnější volební systém“, publikovaném nedávno v Revue Politika, rozvíjí myšlenku, že pro podmínky českého politického systému by se hodilo spíše posílení principu reprezentace namísto posilování většinotvorných prvků. Cílem tohoto textu je navázat na Navrátilův článek a podpořit jeho argumentaci. celý článek »
Kroužkovací revoluci tentokrát nečekejte
Vojtěch Navrátil | 3. 10. 2012 | Poznámky k událostem
Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 si zásluhou výsledků preferenčního hlasování voličů vysloužily mediálně vděčný termíny voličská či kroužkovací revoluce. Jedním z jejích symbolů se stal i 29letý řadový úředník dopravního odboru radnice ve východočeském Náchodě Jan Pajer. Toho i přes absenci jakékoliv viditelné osobní kampaně zaškrtlo na posledním místě kandidátní listiny královéhradecké ODS více jak tři tisíce voličů, což jej vyneslo na její třetí místo a nakonec i do sněmovny. V něco podobného doufají i jeho „nástupci" kandidující na nevolitelných místech v nynějších krajských volbách. celý článek »
Kdy začala voličská emancipace?
Polozapomenutá kauza preferenčních hlasů Koalice v roce 2002
Vojtěch Navrátil | 23. 12. 2011 | Analýzy a studie
Ve sněmovních volbách v roce 2002 došlo oproti předchozím volbám v druhé půli 90. let ke zdvojnásobení míry využití preferenčních hlasů. Způsobili to především voliči Koalice, kteří v těchto volbách „vykroužkovali" řadu kandidátů US-DEU. Titíž voliči využívali preferenčních hlasů už v krajských volbách o dva roky dříve. Tentokrát se je ovšem naučili lépe využívat. celý článek »
Triumf pravicových regionálních politiků
Stanislav Balík | 20. 11. 2004 | Články a komentáře
Konference o odškodnění obětí sovětské okupace
Hynek Fajmon, Jiří Kocian, Jiří Pernes, Pavel Švanda, Oldřich Tůma, Milan Uhde | 20. 10. 2004 | Články a komentáře
Centrum pro studium demokracie a kultury ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR pořádalo 6. září 2004 v Hotelu International v Brně konferenci s názvem "Oběti událostí let 1968 a 1969. Odškodnění: ano či ne?". Konference se konala u příležitosti 36. výročí okupace Československa armádami pěti států bývalé Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem a 35. výročí brutálního potlačení protestů české veřejnosti proti této okupaci v srpnu 1969. Konference byla rozdělena do tří bloků. V rámci 1. bloku "Události let 1968 a 1969 pohledem historiků" vystoupili historici z Ústavu pro soudobé dějiny Jiří Kocian, Oldřich Tůma, Jiří Pernes a Pavel Žáček. Přednášejícími v 2. bloku "Události let 1968 a 1969, oběti a jejich osudy" byli novinář Luděk Navara, Stanislav Drobný z Konfederace politických vězňů a historik Josef Halla. O možném odškodnění obětí okupace 1968 a 1969 a o zamítnutém zákoně o odškodnění v rámci 3. bloku diskutovali Hynek Fajmon, Milan Uhde a Pavel Švanda. Na konferenci mimo jiné zaznělo:
celý článek »
Nízká hra s vysokou kartou
Bohumil Pečinka | 20. 10. 2004 | Články a komentáře
Zdá se, jako by se od posledního čísla Revue Politika změnil celý český politický svět. Vezměme to postupně: volby do Evropského parlamentu, pád Špidlovy vlády, instalace Grossovy vlády, rozpory v táboře stran nezávislých, příprava na krajské a senátní volby. Jak se česká politika skutečně změnila? celý článek »
Ústavní reformy – agenda pro příští roky?
Josef Mlejnek jr. | 20. 11. 2003 | Články a komentáře