komunální politika
Předčasné vavříny lidoveckého návratu
Vojtěch Navrátil | 3. 11. 2014 | Poznámky k událostem
KDU-ČSL prožívá od posledních krajských voleb v roce 2012 opět po mnoha letech vydařené období, kdy lidovci mírně posílili v krajských volbách a vrátili se do sněmovny. celý článek »
„Léčba Fialou“: nejisté vykročení ODS
Vojtěch Navrátil | 31. 1. 2014 | Články a komentáře
Občanští demokraté jsou v krizi, netuší, co si se sebou počít, a jsou pro zlepšení situace schopni udělat takřka cokoliv. Tedy i podniknout kroky, jež by byly ještě nedávno považovány za rouhání proti základním stranickým principům. Tak se dá číst poslední dění v ODS završené korunovací Petra Fialy do čela strany, jak atmosféru panující okolo volby předsedy trefně vystihl Roman Joch. I přes povinný optimismus se nakonec může ukázat, že nedávný kongres ODS byl jen dalším neúspěšným pokusem o restart kdysi nejmocnější strany v zemi. celý článek »
Preferenční hlasování od vzniku republiky po „kroužkovací revoluci“ I.
Prvorepublikové boje a experiment s obecními volbami
Vojtěch Navrátil | 14. 10. 2013 | Analýzy a studie
Takzvaná „kroužkovací revoluce“ ve volbách v květnu 2010 vynesla z nevolitelných míst do Poslanecké sněmovny takřka čtvrtinu jejího osazenstva. Vykroužkování některých zprofanovaných lídrů typu exministra vnitra Ivana Langera v mnohých lidech dokonce vzbudilo naději (pokolikáté už?) na zlepšení politických poměrů v zemi. Téma preferenčního hlasování se proto bezprostředně po volbách stalo v České republice poprvé v historii významněji sledovanou záležitostí. Ne vždy tomu tak ale bylo. celý článek »
Pražské volby: jindy a jinak
Vladimír Hanáček | 28. 5. 2013 | Poznámky k událostem
Situace na pražském magistrátu po rozpadu koalice ODS a TOP 09 a odvolání primátora Bohuslava Svobody otevřela prostor k úvahám o možných změnách formálních podmínek fungování tamější samosprávy. celý článek »
Sladká pomsta TOP 09
Vojtěch Navrátil | 24. 5. 2013 | Poznámky k událostem
Je to skoro přesně na den dva a půl roku od doby, kdy ODS po měsíc trvajících jednáních vyšachovala společně s ČSSD z vedení hlavního města vítěze voleb TOP 09. Nyní se situace obrátila a TOP 09 – tehdy tahající za nejkratší konec – se po několika kotrmelcích, které se mezitím v pražském komunále udály, dostala do pozice, kdy si bez nových voleb mohla vybírat, s kým bude v metropoli vládnout. A viditelně si to užívá. celý článek »
Oslabení ODS nynější Bémovou aférou by nebylo fér
Jan Frank | 6. 4. 2012 | Články a komentáře
Aféra kolem vztahu mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem není důvodem k panice pro ODS ani společnost. I kdyby Bém byl onou pokřivenou figurou vykreslenou odposlechem, což je možné, je důležité si uvědomit, že trest pro ODS už přišel. Stál ji skoro milion voličů, kteří se konců naznačených úryvky komunikace Béma s Janouškem domýšleli, stejně jako pozici dominantní strany v Praze. celý článek »
Když jedna „drobnost“ zneváží vše ostatní
Skryté nebezpečí věcného záměru volebního zákoníku
Vojtěch Navrátil | 22. 4. 2011 | Poznámky k událostem
Vláda 6. dubna přerušila projednávání věcného záměru volebního zákoníku připraveného ministerstvem vnitra. Cílem dokumentu čítajícího 129 stran má být konsolidace právní úpravy všech druhů voleb v České republice plus odstranění nedostatků, které v praxi vyvstaly buď u jednoho konkrétního druhu voleb, nebo jsou všem volbám společné. Věcný záměr ale obsahuje také jednu změnu, která má potenciál vytvořit podhoubí pro intenzivnější tunelování veřejných prostředků a financování politických stran systémem „něco za něco". celý článek »
Komunální volby v Praze a otázka ústavnosti
Jakub Charvát | 4. 3. 2011 | Analýzy a studie
Po předchozích neúspěších se stížnostmi na manipulaci s volebními pravidly před pražskými komunálními volbami u Nejvyššího správního soudu a bezprostředně po nich u Městského soudu se menší politické strany obrátily se stížností na neplatnost voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy na Soud ústavní, a to zejména s odkazem na nové vymezení volebních obvodů. Jak na tuto kauzu pohlížet? celý článek »
Trestní řízení jako nástroj zastrašování komunálních politiků?
20. 5. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v rozhovoru se Sabinou Slonkovu pro Hospodářské noviny z 25. března 2004 velmi ostře napadla lidi, kteří v České republice vykonávají funkci starostů. Bez uvedení bližších statistických údajů konstatovala, že "pomalu každý starosta se chová jako gubernátor". Ačkoliv připustila, že mezi nimi jsou "i slušní", její slova narazila na tvrdý odpor řady představitelů místní samosprávy. V souvislosti s trestním stíháním několika komunálních politiků v posledním období se dokonce objevují obavy, aby nedošlo k politickému zneužití orgánů činných v trestním řízení proti představitelům politických proudů i konkrétních stran, které jsou v opozici na celostátní úrovni, ale mají silné pozice v samosprávných orgánech. celý článek »
1