Analýza Centra strategických studií
Čečenský terorismus a jeho dopady na Českou republiku
20. 10. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Série aktivit čečenského terorismu, která prozatím vyvrcholila smrtí 329 (v době psaní tohoto textu) rukojmích a 10 členů bezpečnostních jednotek ve škole v Beslanu po zásahu ruských sil 3. září 2004, měla výrazný dopad na vnímání rusko-čečenského konfliktu, a to i v České republice. Zatímco v polovině devadesátých let v souvislosti s první čečenskou válkou měl boj Čečenců za samostatnost široké sympatie, v současnosti je u mnohých dřívějších stoupenců ztratil s ohledem na provázanost čečenských komand s globálním islámským terorismem a organizovaným zločinem. celý článek »
Irák: nezvládnuté vítězství a jeho důsledky
20. 7. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Když v roce 2003 spojenecká vojska v rychlém tažení dobyla území Iráku a svrhla Saddámův režim, zdálo se, že se podařilo vyřešit jeden z neuralgických problémů globálních bezpečnostních vztahů. Více než rok po ukončení hlavních útočných vojenských operací se však ukazuje, že Irák přináší vítězům řadu problémů a může se z něj stát jeden z nejkrizovějších regionů prvních desetiletí jedenadvacátého století. V případě slabé vlády a odchodu západních armád zde může vzniknout ohnisko etnicko-náboženských konfliktů, terorismu a organizovaného zločinu. Důsledky se mohou projevit ve světovém obchodu s ropou i ve vyvolání masových migračních vln z této oblasti. Pokud by výrazně klesla podpora amerického angažmá přímo v USA, bude to mít zásadní dopady i na ochotu Američanů k dalším zásahům proti tzv. darebáckým státům. celý článek »
Trestní řízení jako nástroj zastrašování komunálních politiků?
20. 5. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v rozhovoru se Sabinou Slonkovu pro Hospodářské noviny z 25. března 2004 velmi ostře napadla lidi, kteří v České republice vykonávají funkci starostů. Bez uvedení bližších statistických údajů konstatovala, že "pomalu každý starosta se chová jako gubernátor". Ačkoliv připustila, že mezi nimi jsou "i slušní", její slova narazila na tvrdý odpor řady představitelů místní samosprávy. V souvislosti s trestním stíháním několika komunálních politiků v posledním období se dokonce objevují obavy, aby nedošlo k politickému zneužití orgánů činných v trestním řízení proti představitelům politických proudů i konkrétních stran, které jsou v opozici na celostátní úrovni, ale mají silné pozice v samosprávných orgánech. celý článek »
Efektivita nasazení českého armádního kontingentu v Afghánistánu
20. 3. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Nová Bezpečnostní strategie České republiky
20. 2. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Dne 10. prosince 2003 vláda ČR schválila novou verzi "Bezpečnostní strategie České republiky". Jedná se již o třetí podobu tohoto dokumentu (první byla přijata v roce 1999, novelizace se uskutečnila v roce 2001) a lze konstatovat, že nejnovější varianta je doposud rozhodně nejlepší. Vhodně definuje několik pojmů, přesvědčivě objasňuje soudobé bezpečnostní hrozby a většinou i jasně definuje zájmy a cíle ČR. Přesto mohla mít poněkud jinou strukturu, která by lépe umožnila pochopit reakci státu na konkrétní ohrožení, a v některých pasážích mohla být jednoznačnější a preciznější. celý článek »
Gripeny pro české letectvo
20. 1. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Vláda České republiky rozhodla dne 17. prosince 2003 o tom, že pro potřeby Vzdušných sil AČR pronajme 14 švédských nadzvukových víceúčelových letadel Saab JAS 39C/D Gripen (dvanáct jednomístných a dva dvoumístné). Na základě vládního rozhodnutí začala se švédskou stranou jednat ministerstva obrany, financí, průmyslu a obchodu a zahraničí. O průběhu těchto jednání by měl ministr obrany Miroslav Kostelka vládě podat informaci do 28. února 2004. Následně by měla být podepsána nájemní smlouva. Operační nasazení při ochraně vzdušného prostoru ČR by mělo začít v polovině roku 2005. Přestože rozhodnutí není ještě zcela definitivní, mohlo by být chápáno jako důkaz oslabování silné transatlantické vazby české politiky, která byla ražena od roku 1989. Silný americký lobbying nedokázal zatím českou vládu přimět k pronájmu amerických strojů F-16 od letectev USA či Belgie. celý článek »
« Předchozí | 1 | 2 | 3