Úvodní stránka  »  Rubriky

Analýza Centra strategických studií

Turecko-evropská otázka v české vnitřní politice

20. 11. 2005 | Analýza Centra strategických studií

V září a v říjnu 2005 se i v české vnitřní politice vyhrotily spory, které se týkají případného vstupu Turecka do Evropské unie. K politizaci této otázky přispěl především prezident Václav Klaus, který ji využil k další kritice stávající EU jako celku, a Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová, která dokonce navrhla uspořádat k danému tématu referendum. Argumenty ve sporu o přijetí či nepřijetí Turecka do EU naznačují i širší strategicko-politické vize toho, jak určití aktéři nahlížejí na konečnou podobu evropské integrace a na roli EU ve světové politice. celý článek »

Zásah proti akci CzechTech 05

20. 10. 2005 | Analýza Centra strategických studií

Jedním z hlavních vnitropolitických témat se v ČR v létě 2005 stal policejní zásah proti akci CzechTech, při němž bylo 30. července 2005 zraněno několik desítek lidí. Kritici zásahu jej označovali za neadekvátní a brutální. Bezpečnostní složky a jejich reprezentanti, zvláště pak ministr vnitra František Bublan, naopak hájili policejní postup (až na údajně ojedinělé násilné excesy) a dokonce hodlají zpřísnit legislativu v oblasti pořádání podobných akcí, přičemž se odvolávají na zahraniční zkušenosti. celý článek »

Postdemokracie jako bezpečnostní hrozba

20. 7. 2005 | Analýza Centra strategických studií

Na summitu Rady Evropy, který se konal 16. května 2005 ve Varšavě, přednesl prezident Václav Klaus projev, který vzbudil značnou pozornost. Varoval v něm před nebezpečím postdemokracie. Tímto pojmem Klaus označuje pokusy různých struktur a skupin, které se bez demokratického mandátu pokoušejí přímo ovlivňovat různé zásadní a citlivé společenské problémy. Klaus byl v domácí české politice atakován ze strany některých žurnalistů, intelektuálů a příslušníků nevládních organizací za to, že demokracii zužuje pouze na soutěž politických stran. Jeho projev však měl zcela jiné a širší zaměření a závěry z něj jsou podnětné i pro bezpečnostní oblast. celý článek »

František Bublan: Expert ve špatné vládě

20. 5. 2005 | Analýza Centra strategických studií

Na přelomu dubna a května 2005 se česká policie stala centrem zájmu médií, která kritizovala několik policejních akcí - především zásah proti antikomunistickému aktivistovi Janu Šináglovi na prvomájovém mítinku KSČM v Praze - a skandalizovala odchod mnoha policistů do civilu v důsledku obav ze ztráty nároku na odchodné a výslužné. V této souvislosti byl pochopitelně nejvíce kárán ministr vnitra František Bublan. Jeho problematická pozice však byla většinou způsobena chybami Bublanova předchůdce či špatnou legislativou. Bublan je bezesporu expertem v bezpečnostní oblasti, avšak přijetím krátkého mandátu ve vládě s malou důvěrou ztrácí svůj vydobytý odborný kredit a může poškodit svoje další působení v české bezpečnostní komunitě. celý článek »

Co se zbrojním embargem vůči Číně?

20. 4. 2005 | Analýza Centra strategických studií

Na přelomu let 2004/2005 naznačili reprezentanti Evropské unie ochotu zrušit zbrojní embargo vůči Číně, které bylo zavedeno po masakru na náměstí Nebeského míru v roce 1989. Tento krok se setkal s ostře odmítavou reakcí USA i řady vnitropolitických proudů v EU a jejich tlak nakonec vedl evropské představitele přinejmenším k odsunutí zrušení embarga na pozdější dobu. Celý spor byl podbarven i přijetím kontroverzního čínského zákona proti rozštěpení státu, jenž legitimizuje užití ozbrojené síly vůči Tchaj-wanu. Z českého hlediska je období sporu problematické, protože ČR usiluje o zintezívnění hospodářských vztahů s Čínou. celý článek »

Kauza Mein Kampf

Pozitivní vliv na rozvoj neonacismu nebo na svobodu projevu?

20. 3. 2005 | Analýza Centra strategických studií

Nejvyšší soud České republiky zprostil 10. března 2005 viny vydavatele Michala Zítka, který byl v nižších soudních instancích odsouzen za to, že v roce 2000 česky vydal knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf. Tento případ po několik let budil značnou mediální pozornost a vyvolal širší společenskou diskusi o rozsahu svobody slova. Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo v novinových komentářích přijato většinou kladně. Zítko nebyl chápán jako spojenec neonacistů, ale spíše jako člověk, který chtěl vydělat vydáním knihy, která je zbytečně tabuizovaná. celý článek »

Zákaz propagace komunismu

20. 2. 2005 | Analýza Centra strategických studií

V České republice se od roku 1989 objevilo několik pokusů zakázat komunistickou stranu anebo trestněprávně postihovat propagaci komunismu. O této otázce se v českém mediálním a politickém prostředí vedou bouřlivé debaty. Jejich nové kolo rozpoutala iniciativa několika senátorů z Klubu otevřené demokracie v čele s Jaromírem Štětinou (zvolen za Stranu zelených), kteří chtějí novelou trestního zákona výslovně zakázat propagaci komunismu a tím donutit ke změně názvu i Komunistickou stranu Čech a Moravy. celý článek »

NATO na pokraji svých sil?

20. 1. 2005 | Analýza Centra strategických studií

Na Organizaci Severoatlantické smlouvy (NATO) jsou formálně kladeny vysoké nároky nejenom v rámci soudobého, globálně se projevujícího konfliktu, který je poněkud nepřesně označován jako válka s terorismem, ale i v souvislosti s dalšími hrozbami a krizovými regiony. Ve 21. století se pro tuto organizaci předpokládají operace v nejrůznějších koutech světa, i když její kapacity jsou v současnosti omezené. Přes optimistická prohlášení se potíže Aliance projevily i na zasedání ministrů zahraničí všech současných 26 členských zemí, které se konalo 9. prosince 2004 v Bruselu. Je otázkou, zda všechny členské země dnes NATO považují za reálného garanta své bezpečnosti a zda jsou schopny a ochotny dostát cílům, které se objevují v oficiálních proklamacích. celý článek »

Odposlechy jako politické téma v ČR

20. 12. 2004 | Analýza Centra strategických studií

V České republice je již několik měsíců pravicovými opozičními politiky i některými lidskoprávními organizacemi upozorňováno na skutečnost, že výrazně narůstá vliv bezpečnostních složek a jejich infiltrace do lidského soukromí nad rámec běžné potřeby zajištění veřejného pořádku. Signifikantním příznakem této skutečnosti se stal i narůstající počet odposlechů prováděných Policií ČR a zpravodajskými službami.
Mediální scénu ovládla problematika odposlechů především v souvislosti s tzv. aférou Kořistka. Přes kritiku z různých stran se však ministr vnitra František Bublan rozhodl pravomoci bezpečnostních složek v dané oblasti ještě posílit, což odůvodňuje především hrozbou terorismu. Naskýtá se však obava, aby nedošlo k ještě výraznějšímu nárůstu vlivu pochybných struktur, které v těchto složkách vytvářejí seskupení napojená na vlivné ekonomicko-politické subjekty v zemi.
celý článek »

Evropský zatykač – efektivní protiteroristický nástroj nebo záminka k posílení moci EU?

20. 11. 2004 | Analýza Centra strategických studií

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta republiky, kterým se pokusil zablokovat přijetí novel trestního řádu a trestního zákona, které do českého práva zaváděly materii tzv. evropského zatykače. Mediální prezentace této problematiky často směřovala k vytvoření dojmu, že antievropský prezident Klaus kvůli svému euroskepticismu nechce v ČR stíhat teroristy a vydávat je vyspělým evropským zemím. Skutečnost je však mnohem složitější. Evropský zatýkací rozkaz byl sice přijat v době, kdy se EU pokoušela přispět k boji proti terorismu, avšak dotýká se i mnoha dalších oblastí kriminality. Za přílišné omezení svobody je v Evropě kritizován i řadou nevládních organizací zaměřených na ochranu lidských práv. Nabízí se otázka, zda se pod záminkou protiteroristického boje nepokusily europeistické síly prosadit zásadní posílení svého vlivu, který by nejenom oslabil tradiční ochranu občanů ze strany národních států, ale který by snad v budoucnu mohl být zneužit i při postupech proti politickým oponentům stávajícího vývoje evropské integrace a kvazihodnot, které jsou s ním spojovány. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3  |  Další »


nahoru