Úvodní stránka  »  Témata

Viktor Juščenko

Kdo vyhraje Ukrajinu?

Ondřej Šlechta | 16. 12. 2013 | Poznámky k událostem

Oranžová revoluce před lety přivedla do ulic desetitisíce Ukrajinců demonstrujících za lepší budoucnost a orientaci na Evropu. Po dvou letech byl jeden z jejích symbolů, Viktor Juščenko, v prezidentských volbách potupně poražen Viktorem Janukovyčem, který prosazoval orientaci na Rusko a jehož volebnímu štábu radili ruští poradci. Odrážejí současné nepokoje na Ukrajině jen další chimérické představy, které časem způsobí Ukrajincům podobnou deziluzi jako oranžová revoluce, nebo jsme svědky toho, že se skutečně pohnuly ledy? celý článek »

Zhouba rent-seekingu

Příběh Ukrajiny posledních 20 let ve vynikající knize Anderse Aslunda

Martin Laryš | 18. 8. 2010 | Články a komentáře

V Česku neexistuje mnoho odborných knih pojednávajících o Ukrajině. Kniha Anderse Aslunda How Ukraine Became a Market Economy and Democracy je ovšem jediná svého druhu i v anglojazyčné literatuře: pojednává o celém období ukrajinské nezávislosti až do roku 2008, a to jak z hlediska politického, tak z hlediska ekonomického. Aslund má nespornou výhodu v tom, že se s většinou aktérů, o nichž ve své knize píše, osobně setkal a má mnohem hlubší vhled do situace než drtivá většina ostatních expertů západní provenience. celý článek »

Ukrajina: v zakletí bermudského trojúhelníku J-J-T

Josef Mlejnek jr. | 28. 1. 2009 | Články a komentáře

Plynová krize skončila, ruský plyn přitéká, a Ukrajina tak Evropu opět přestane zajímat. Jistě, jde o poněkud přehnané konstatování, lze však říci, že Ukrajina nás (přesněji řečeno západní a střední část starého kontinentu) vždy zajímala méně, než by bylo třeba. Přitom se v této zemi počíná schylovat k rozhodujícímu politickému zápasu, který může zásadně rozhodnout o dalším směřování druhého největšího evropského státu – tedy počítáme-li Rusko do Evropy. celý článek »

Plynová krize jako předzvěst geopolitických změn

Ondřej Šlechta | 27. 1. 2009 | Články a komentáře

Jak je možné, že na první pohled nepříliš závažný spor o ceny dodávek plynu, který na přelomu roku opět vykrystalizoval mezi Ruskou federací a Ukrajinou, způsobil rozsáhlé ochlazení nejen mnoha evropských domácností, ale i celkového zahraničně-politického klimatu východní a střední Evropy? Byť se Rusko mohlo ve vztahu k ostatním evropským odběratelům zachovat rozhodně korektněji, nemusíme být proruští, abychom uznali, že v této záležitosti bylo právo na straně Moskvy. Někteří novináři a publicisté, kteří kauzu komentovali až směšnými názory typu „Rusko zkouší, co si může dovolit vůči svým bývalým koloniím, o jejichž opětovné uchvácení usiluje“, si neuvědomili, že se hrálo spíše o budoucí postavení USA v Evropě a status Německa. celý článek »

1


nahoru