David Rath
Justiční kabáty ostudy
Zdeněk Koudelka | 20. 1. 2014 | Články a komentáře
V každé oblasti lidské činnosti je možné najít výsledky vynikající, průměrné a špatné. I v oblasti soudní moci. Zde jsou dva odstrašující případy. celý článek »
Jak se to má s prezidentem a jmenováním vlády?
Zdeněk Koudelka | 6. 12. 2013 | Poznámky k událostem
Návrh nové vlády vzbudil diskuzi, zda prezident musí vyhovět premiérovi. U ústavních aktů je nutné odlišit aspekty právní a politické. V parlamentní republice je politickou zvyklostí, že prezident vyhovuje návrhům premiéra na obsazení vlády. Zvyklost však není ústavním příkazem. Prezident je totiž za jmenování a odvolání vlády právně odpovědný před Ústavním soudem, kde jej může žalovat Senát. Právní odpovědnost se vyvozuje jen vůči tomu, kdo má svobodu rozhodnutí zvolit mezi správným a špatným. celý článek »
O mnohoobročnictví v řadách ČSSD
Hynek Fajmon | 21. 10. 2013 | Poznámky k událostem
Mnohoobročnictví se zdá být něčím starodávným a neaktuálním, ale fenomén, který toto slovo popisuje, stále existuje. Ba co víc, vzkvétá – především v řadách ČSSD. Ve středověku proti mnohoobročnictví veřejně bojoval Jan Hus. Tehdejší kněží poměrně často drželi ve své správě více duchovenských úřadů. Dostávali zaplaceno za všechny, ale nebyli s to je fakticky vykonávat, a tak za menší peníze najímali jiné duchovní, kteří je vykonávali místo nich. Dnes se s mnohoobročnictvím nesetkáváme v církvích, ale ve veřejném životě. celý článek »
Protikorupční kampaň v kauze exposlanců a právo
Zdeněk Koudelka | 9. 10. 2013 | Analýzy a studie
Jestliže se o prostituci hovoří jako o nejstarším řemesle na světě, lze o úplatkářství mluvit jako o jednom z nejstarších deliktů. Stejně starý je boj proti němu. V současné době je vedeno protikorupční tažení, které je politickou a mediální kampaní protaženou do justice a práva. Slovy Petr Hájka: „Slovo korupce se stalo tímtéž základním pojmem jako v minulém režimu třídní boj. Má také podobné důsledky. (…) Ty, kdo se radují, že konečně se ,zkorumpovaná třída politiků‘ začíná bát, je nutno upozornit, že brzy se budou bát všichni a každý. Rozkrádání veřejných peněz je bezpochyby zločin. (…) Politicky se však využívá jen tehdy, je-li třeba převzít moc.“ (Smrt v sametu, Praha 2012, s. 11) celý článek »
Protikorupční hysterie = nebezpečí pro právní stát
Dušan Šrámek | 11. 1. 2013 | Články a komentáře
Korupce se dnes považuje za jedno z největších nebezpečí pro právní stát a demokratické procedury. Pomalu, ale jistě zde ovšem vzniká nebezpečí daleko větší: boj proti ní. Pod rouškou protikorupčního tažení se totiž začínají objevovat případy, které zavánějí porušováním lidských práv, účelovostí, v některých případech lze dokonce hovořit o už dokonaných justičních zločinech. Na těchto „přehmatech" se podílejí všechny represivní a justiční orgány státu. A je jedno z jakého důvodu, neboť pravé pohnutky jsou před veřejností utajeny. celý článek »
1