Úvodní stránka  »  Témata

mezinárodní vztahy

Starý řád se hroutí. Konečně?

Robert Kaplan | 26. 5. 2014 | Zaujalo nás...

Díky krizi na Ukrajině dnes mnozí komentátoři věří, že se nacházíme na prahu nové kapitoly v mezinárodních vztazích. Starý světový řád, alias systém vztahů, který nastal po skončení Studené války, se zhroutil. celý článek »

V Barmě se hraje fotbal na velice šikmém hřišti

Rozhovor s Igorem Blaževićem

Pavel Pšeja | 17. 7. 2013 | Rozhovory

Igor Blažević, rodák z Bosny a Hercegoviny, vystudoval filosofii a srovnávací literaturu na Filosofické fakultě záhřebské univerzity. Od roku 1991 žije a pracuje v Praze. Počínaje rokem 1992 se angažuje ve společnosti Člověk v tísni (ČvT), pražské nevládní a neziskové organizaci založené českými novináři a bývalými disidenty. Do roku 2010 působil v ČvT jako ředitel Centra pro lidská práva a demokracii, které poskytuje pomoc disidentům a prodemokratickým skupinám působícím v obtížných podmínkách kdekoli na světě. Igor Blažević je rovněž zakladatelem filmové přehlídky Jeden svět, která je největším evropským festivalem filmů s tematikou lidských práv. Je členem Řídicího výboru Světového hnutí za demokracii (World Movement for Democracy), v letech 2006–2010 byl členem a později předsedou Správní rady Open Society Fund v Praze. Od roku 2010 spolupracuje s CDK coby programový ředitel a hlavní lektor programu Burma Educational Initiatives, který nabízí politickým aktivistům a členům občanské společnosti v Barmě semináře na poli politologie, mezinárodních vztahů a přechodů k demokracii. celý článek »

Je svět připraven na vyřešení korejské otázky?

Martina Heranová | 5. 4. 2013 | Články a komentáře

Situaci na Korejském poloostrově můžeme bez nadsázky označit za nejdéle zamrzlý konflikt v poválečné historii lidstva. I když slovo „zamrzlý“ jen stěží odpovídá dlouhodobé výbušnosti situace, stalo se více než cokoliv jiným synonymem pro vleklou zakonzervovanost výsledků poválečného soupeření velmocí na Dálném východě v rámci studené války. celý článek »

Připravme se na změny

Mezinárodní bezpečnost na počátku druhé dekády 21. století

Martina Heranová | 13. 3. 2013 | Články a komentáře

Po dvaceti letech od skončení studené války, zarámovaných vládou jediné světové supervelmoci, Spojených států amerických, stojí mezinárodní společenství opětovně na rozcestí. Vývoj v posledních letech potvrdil postupnou změnu v rozložení sil největších světových hráčů a nevyhnutelný posun směrem k multipolárnímu světu.
celý článek »

Libye a pokrytectví Západu

Ondřej Šlechta | 28. 3. 2011 | Články a komentáře

Jen několik vět chvastouna a pravděpodobně psychicky narušeného člověka Muammara Kaddáfího stačilo k tomu, aby se statický postoj Evropské unie a NATO změnil v rozhodnou akci. Bombardování Kaddáfího pozic ale přišlo ve chvíli, kdy rebelové stáli na pokraji porážky. To logicky vyvolává řadu otázek. celý článek »

Koncert velmocí pro 21. století

Zhoršení americko-čínských vztahů ukazuje pravou tvář současného mezinárodního uspořádání

Lukáš Hoder | 1. 12. 2010 | Články a komentáře

Jak je možné charakterizovat současné mezinárodní uspořádání? Jestli studená válka znamenala souboj dvou mocností, jestli „konec historie" během 90. let znamenal nadvládu jediné supervelmoci USA, jakou podobu má mezinárodní mocenská politika téměř deset let od 11. září? Pohled na současnou americkou zahraniční politiku a vzrůstající komplikace ve vztazích mezi USA a Čínou by měly na tyto otázky pomoci odpovědět. celý článek »

Příštích sto let

Předpověď pro 21. století

Ondřej Šlechta | 20. 10. 2010 | Články a komentáře

Do budoucnosti by chtěl občas vidět každý. Z mnoha důvodů to ale není možné. Přesto existuje způsob, jak pomyslně nahlédnout pod pokličku. Pochopitelně nemůžete zjistit, kdy zemřete, kdy se zamilujete, jak přesně bude probíhat nadcházející hokejový zápas. Existují ale oblasti lidské činnosti, kde na základě historického studia chování různých aktérů (států) můžete předpovídat obecné trendy jejich budoucího jednání. Přesně o to se v knize Příštích sto let. Předpověď pro jednadvacáté století pokusil bývalý zpravodajský důstojník a zakladatel soukromé zpravodajské agentury a analytické společnosti Strategic Forecasting George Friedman. celý článek »

Turečtí reformátoři

18. 1. 2010 | Články a komentáře

Výzkumníkovi Century Foundation a bývalému americkému velvyslanci v Turecku Mortonu Abramowitzovi a profesoru mezinárodních vztahů Henri J. Barkeyemu vyšel v posledním loňském vydání Foreign Affairs článek o současné situaci v Turecku. Autoři poukazují na řadu jak pozitivních, tak rozporuplných rozhodnutí turecké vládnoucí strany AKP a jejího hlavního představitele Recepa Erdogana. Uvádějí příklady kroků, jimiž Turecko zlepšilo své vyhlídky na vstup do Evropské unie, ale i těch, které vedly spíše ke snížení jeho šancí. celý článek »

1


nahoru