Turecko
Amerika promrhala globální vedení
Ondřej Šlechta | 21. 9. 2011 | Články a komentáře
11. září jsme si připomněli tragické události, které před deseti lety navždy změnily svět. Roky následující po teroristických útocích ovšem měly i jiný dopad. Válka proti terorismu zahájila tendenci pozvolného ústupu Spojených států z globálního výsluní. Napomohli tomu i špatní politici a nekoncepční strategie. celý článek »
Blízký východ: z deště pod okap
Ondřej Šlechta | 21. 2. 2011 | Poznámky k událostem
Západní média byla svržením Mubaraka nepříjemně zaskočena. Jen pár měsíců předtím totiž řada z nich neměla problém s úlevou komentovat zveřejněné depeše serveru Wikileaks, podle kterých se arabské proamerické režimy obávají Íránu a tlačí na Izrael a Spojené státy ve věci urychleného řešení teheránských jaderných ambicí. Proč je to najednou špatně a prozápadní diktátoři, kterým Západ vděčil za stabilitu, se přes noc stali blízkovýchodními Hitlery? celý článek »
Evropská bezpečnost: hra s ohněm i nejasné tápání
Ondřej Šlechta | 19. 1. 2011 | Sympozium CDK: Podmínky politické stability a prosperity v Evropě
Jedním ze základních přínosů, který bývá v souvislosti s evropskou integrací připomínán, je bezpečnostní stabilizace a vytvoření „kontinentu míru a bratrství". Na tyto hodnoty ve své nedávné řeči odkazoval i francouzský prezident Sarkozy, když prohlásil, že opuštění eura by znamenalo krok zpět a ohrožení uplynulých šedesáti let budování Evropy. celý článek »
Příštích sto let
Předpověď pro 21. století
Ondřej Šlechta | 20. 10. 2010 | Články a komentáře
Do budoucnosti by chtěl občas vidět každý. Z mnoha důvodů to ale není možné. Přesto existuje způsob, jak pomyslně nahlédnout pod pokličku. Pochopitelně nemůžete zjistit, kdy zemřete, kdy se zamilujete, jak přesně bude probíhat nadcházející hokejový zápas. Existují ale oblasti lidské činnosti, kde na základě historického studia chování různých aktérů (států) můžete předpovídat obecné trendy jejich budoucího jednání. Přesně o to se v knize Příštích sto let. Předpověď pro jednadvacáté století pokusil bývalý zpravodajský důstojník a zakladatel soukromé zpravodajské agentury a analytické společnosti Strategic Forecasting George Friedman. celý článek »
Arménská genocida: politicko-kulturní důsledky a souvislosti
Pavel Kopecký | 1. 2. 2010 | Články a komentáře
Do sekularizovaného Turecka, nadaného významnou strategickou polohou, jezdí mnozí Evropané na dovolenou a znají alespoň společenský povrch. S dosud poměrně izolovanou Arménií je to horší. Přitom jde o stát starému kontinentu, který neustále zdůrazňuje společné křesťansko-židovské kořeny, kulturně daleko bližší. Arméni ostatně cítí velikou hrdost na fakt, že patří k prvním christianizovaným (křest přijali počátkem 4. století n. l.) a jejich sakrální stavby náleží ke starobylým architektonickým skvostům. K nechuti Osmanů prosluli též jako obratní obchodníci. Pozici blízkou postavení obdobně ekonomicky zdatnému židovstvu za Třetí říše získali Arméni během první světové války, kdy byli označeni za tajné spojence dotírající ruské armády. Výsledkem se stala genocida - následně (a mnohdy dodnes) vydávaná za nešťastný vedlejší důsledek přímých bojových akcí. celý článek »
Turečtí reformátoři
18. 1. 2010 | Články a komentáře
Výzkumníkovi Century Foundation a bývalému americkému velvyslanci v Turecku Mortonu Abramowitzovi a profesoru mezinárodních vztahů Henri J. Barkeyemu vyšel v posledním loňském vydání Foreign Affairs článek o současné situaci v Turecku. Autoři poukazují na řadu jak pozitivních, tak rozporuplných rozhodnutí turecké vládnoucí strany AKP a jejího hlavního představitele Recepa Erdogana. Uvádějí příklady kroků, jimiž Turecko zlepšilo své vyhlídky na vstup do Evropské unie, ale i těch, které vedly spíše ke snížení jeho šancí. celý článek »
« Předchozí | 1 | 2