finanční krize
Evropa a oslabování okcidentu
Petr Fiala | 21. 10. 2011 | Sympozium CDK: Společné zájmy Česka a Polska v kontextu polského předsednictví EU
Evropa neprožila klidné léto roku 2011. Příjemné prázdniny neměli ani političtí představitelé největších evropských zemí. Nebylo to jen počasím, byť jsme si z jeho odvěké proměnlivosti v posledních letech dokázali vytvořit „závažný" politický problém. Francouzský prezident a španělský premiér přerušili svoji dovolenou kvůli situaci na finančních trzích, začátkem srpna tak musel učinit britský premiér David Cameron, když multietnické čtvrti Londýna a řady dalších britských měst zachvátily nepokoje, násilnosti a rabování nevídaného rozsahu. celý článek »
Prohlubovat evropskou integraci je fatální chyba
Odpověď Pawłu Ukielskému
Ondřej Krutílek | 19. 9. 2011 | Sympozium CDK: Společné zájmy Česka a Polska v kontextu polského předsednictví EU
K otázce prohlubování evropské integrace, tedy posilování rozhodovacích pravomocí nadnárodního centra v oblastech (politikách), které byly doposud výhradně nebo převážně doménou každého jednoho členského státu zvlášť, lze přistupovat různě. Paweł Ukielski svůj esej založil na předpokladu, že Polsko a Česko se k integračnímu projektu připojily pozdě, a jsou tudíž odsouzeny hrát v EU druhé housle, v lepším případě roli (re)aktéra, který, má-li v Unii uspět, musí při vyjednáváních snoubit své negociační schopnosti s adekvátně definovanými národními zájmy. Potenciál změnit základní směřování EU k „ever closer Union" nemá podle Ukielského ani Polsko, ani Česko. Tato úvaha je na první pohled logická a uměřeně optimistická. Má jen jednu zásadní chybu: v praxi je skoro nerealizovatelná. celý článek »
Bizarní obhajoba ideje „sociálně starostlivého“ státu
Recenze knihy Naomi Kleinové Šoková doktrína
Jaroslav Daňhel | 5. 8. 2011 | Články a komentáře
Kanadská autorka publikace Šoková doktrína (s podtitulem Vzestup kalamitního kapitalismu, Argo/Dokořán 2011) čtenáře obsahem své knihy hned od počátku skutečně šokuje: největším soudobým zlem způsobujícím ekonomické krize, zbídačování obyvatelstva, drancování veřejného sektoru soukromými korporacemi a hroucení celých ekonomik je neoliberální teorie volného trhu a s ní související privatizace a omezování role státu škrty ve veřejných výdajích. Guru neoliberálů, chicagský profesor Milton Friedman, je nazýván „doktorem Šokem" a srovnáván s psychiatrem Ewenem Cameronem, který svého času dociloval u svých pokusných pacientů vymazávání paměti pomocí aplikace drog a elektrošoků. celý článek »
Finanční krize států? Cena za falešné představy
Jan Frank | 17. 6. 2011 | Články a komentáře
Srovnání světové hospodářské krize 30. let 20. století s tím, co se děje od roku 2008, není s ohledem na příčiny a dopady možné. Před druhou světovou válkou ochuravěla z dnešního pohledu málo regulovaná ekonomika, dnes ji naopak podepírá ohromný systém přerozdělování. Tehdy nekolaboval „sociální systém", spíše se upevnila jeho idea, která je dnes realitou. Vtělila se v podstatě do obrovských, mezinárodními deklaracemi, ústavami a zákony garantovaných „neziskových organizací" na podporu obyvatelstva toho či onoho státu. Pokud ekonomika těmto představám a závazkům vypoví službu, je této ideji „dlužna". Nebo ne? celý článek »
10 klíčových geopolitických událostí uplynulé dekády
14. 2. 2011 | Zaujalo nás...
Společnost Strategic Forecasting zveřejnila na přelomu roku shrnutí deseti nejvýznamnějších událostí a trendů, které poznamenaly mezinárodní vztahy v uplynulé dekádě. Zde jsou. celý článek »
Stav Unie v roce 2010
José Manuel Durão Barroso | 17. 12. 2010 | Sympozium CDK: Podmínky politické stability a prosperity v Evropě
Pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, je mi velkou ctí, že mohu před tímto shromážděním přednést první zprávu o stavu Unie. Od nynějška budou zprávy o stavu Unie příležitostí k načrtnutí naší práce na dalších 12 měsíců. Řada rozhodnutí, která v tomto roce přijmeme, bude mít dlouhodobé důsledky. Tato rozhodnutí vymezí takovou Evropu, jakou chceme. Vymezí Evropu příležitostí, kde jedinci s ambicemi dosahují úspěchu a jedinci s potřebami nejsou opomíjeni. Evropu, jež je otevřená světu i svým občanům. Evropu, která je hospodářsky, sociálně i územně soudržná.
celý článek »
Robert Holman: Díky koruně jsme pružnější!
Lukáš Kovanda | 17. 11. 2010 | Rozhovory
Robert Holman je profesorem ekonomických teorií na VŠE v Praze a autorem úspěšných učebnic ekonomie. Od února 2005 zároveň - coby vrchní ředitel - zasedá v bankovní radě České národní banky. Po červencovém nástupu guvernéra Miroslava Singera nově dohlíží nad měnovou sekcí. „Během krize se jasně ukázalo, že mít vlastní měnu je výhoda," tvrdí Holman. celý článek »
Hazard morálního hazardu
21. 9. 2009 | Články a komentáře
Bývalý náměstek ministra zahraničí USA James K. Glassman varuje před nebezpečím morálního hazardu, který v současnosti neúměrně roste s tím, jak vlády zachraňují nezodpovědně jednající společnosti. Dnešními záchrannými opatřeními podle Glassmana dáváme najevo, že neodpovědně riskujícím se nakonec vždy dostane pomoci, čímž možná zakládáme na další krizi. celý článek »
« Předchozí | 1 | 2