Úvodní stránka  »  Témata

lidská práva

Proč neusilovat o změnu režimu v Íránu

Miroslav Kalous | 3. 3. 2010 | Články a komentáře

V USA se objevují hlasy, které vybízejí vládu k prosazování změny íránského režimu. Jako ilustrativní příklad této tendence může sloužit článek Richarda Haasse, prezidenta vlivného think-tanku The Council on Foreign Relations, v Newsweeku z 22. ledna. Rámcově podobný názor vyslovil na stránkách tohoto časopisu i Lukáš Hoder ve své reakci na starší článek Ondřeje Šlechty. Existují však důvody domnívat se, že politika změny režimu neprospěje ani Íráncům, ani západním zemím. celý článek »

Zachraňte štramáka Vandase!

Ondřej Šlechta | 14. 1. 2010 | Poznámky k událostem

Snaha vlády rozpustit Dělnickou stranu, k čemuž se kladně vyjadřuje (nebo se na tom přímo nějakým způsobem podílí) řada lidskoprávních organizací, politiků a publicistů (kteří bůhvíproč věří tomu, že by rozpuštění DS mělo nějaký vliv na výskyt jevů, jako je rasismus a xenofobie uvnitř společnosti), je zcela zbytečným kondičním cvičením už dávno nemotorného nepolitického kolosu, a to navzdory patetické dikci většiny médií. První pokus ještě Topolánkova vláda diletantsky zbabrala, nyní najala alespoň věhlasného advokáta Tomáše Sokola. Proti němu se překvapivě nepostavili doktoři Slámová nebo Kubíček, na kterých ulpěl neférový cejch „neonacistických advokátů", ale sebejistý Tomáš Vandas, který na „proces roku" zvolil konečně jiný ohoz než červenou košili a koženou bundu. A proč ne? Svým způsobem dávno vyhrál. celý článek »

Praxe profesionálního lidskoprávnictví

O žalostném počínání ministra Kocába

Matyáš Zrno | 3. 8. 2009 | Poznámky k událostem

Ministři pro lidská práva mají v této zemi opravdu zvláštní dar naštvat drtivou většinu lidí. Jejich utkvělá snaha pomáhat obětem diskriminace je sice chvályhodná, jenže to nějak neumí vzít za ten správný konec. Nejnovější nápady páně Kocába o kvótách pro ženy v politice a o tom, kdo může za exodus Romů do Kanady (samozřejmě my), jsou jen poslední třešničkou na dortu ideologicky zabarveného profesionálního lidskoprávnictví. celý článek »

Saúdskoarabská žena jako klíč k celospolečenské reformě

Jana Al Oukla | 20. 12. 2008 | Články a komentáře

Nedávná zpráva organizace Human Rights Watch o postavení a právech žen v Saúdské Arábii se pro některá západní média, intelektuály a politiky určitě stane vhodným nástrojem, jehož lze použít coby zbraně v boji proti islámu a k tomu, aby prokázali jeho netoleranci a diskriminační obsah. Dávat porušování lidských práv v této ropné monarchii do souvislosti s islámem je ovšem stejně tak zjednodušující jako samotná kritika, která (v tomto případě) stejně nevede k žádným pokrokům. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3


nahoru