Úvodní stránka  »  Témata

privatizace

Margaret Thatcherová a význam roku 1979

Hynek Fajmon | 29. 4. 2013 | Články a komentáře

Nedávné úmrtí bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové oživilo diskusi o její politice a vlivu na světové události v poslední čtvrtině 20. století a na počátku století současného. Patřím k těm lidem, kteří si myslí, že její význam byl mimořádný, a to nejen pro samotnou Británii nebo Evropu, ale pro celý svět. celý článek »

Jak se zbavit korupce

Bez povrchních soudů a se znalostí ekonomie

Jan Průša, Pavel Ryska | 18. 5. 2012 | Články a komentáře

Média jsou doslova posedlá hledáním „korupčníků" a vyčíslováním toho, kolik nás - daňové poplatníky - stojí. Nejrůznější „protikorupční" iniciativy se přetvářejí v detektivní agentury, které informují veřejnost o tom, že úředník Novák hraje golf s podnikatelem Pospíšilem a že mu kdysi zadal státní zakázku. Domnívají se přitom, že úspěšně bojují proti korupci. Vycházejí totiž z toho, že korupce je způsobena morální vadou našich politických a úřednických elit a že ona je důvodem, proč nejsme schopni dát veřejné finance do pořádku. celý článek »

Bizarní obhajoba ideje „sociálně starostlivého“ státu

Recenze knihy Naomi Kleinové Šoková doktrína

Jaroslav Daňhel | 5. 8. 2011 | Články a komentáře

Kanadská autorka publikace Šoková doktrína (s podtitulem Vzestup kalamitního kapitalismu, Argo/Dokořán 2011) čtenáře obsahem své knihy hned od počátku skutečně šokuje: největším soudobým zlem způsobujícím ekonomické krize, zbídačování obyvatelstva, drancování veřejného sektoru soukromými korporacemi a hroucení celých ekonomik je neoliberální teorie volného trhu a s ní související privatizace a omezování role státu škrty ve veřejných výdajích. Guru neoliberálů, chicagský profesor Milton Friedman, je nazýván „doktorem Šokem" a srovnáván s psychiatrem Ewenem Cameronem, který svého času dociloval u svých pokusných pacientů vymazávání paměti pomocí aplikace drog a elektrošoků. celý článek »

Kauza ABL a privatizace bezpečnosti v ČR

Ondřej Šlechta | 6. 5. 2011 | Poznámky k událostem

Hojně reflektovaným fenoménem nedávné vládní krize bylo podnikání bezpečnostní firmy ABL exministra dopravy Víta Bárty. Soukromá bezpečnostní služba pronikla do nejvyšších pater politiky. Nabízí se otázka, nakolik je vhodné, aby na chod státu, včetně podílu na řízení bezpečnostního systému, měli vliv lidé, kteří se při řešení bezpečnostních problémů orientují na zisk. Při řízení státu je třeba mít na zřeteli především státní zájmy. Na západě se odborná veřejnost už delší dobu ptá, zda je narůstající míra privatizace bezpečnostního sektoru nebezpečím pro demokracii, nebo rozumnou alternativou k neschopnosti moderních států dostatečně uspokojovat různé bezpečnostní potřeby. celý článek »

NERV: Žábou na prameni české ekonomiky je veřejný sektor

Dušan Šrámek | 13. 4. 2011 | Poznámky k událostem

Skupina ekonomů sdružená v Národní ekonomické radě vlády (NERV) přinesla v minulých týdnech sérii dokumentů, které mapují současnou situaci České republiky na pozadí globální i evropské ekonomiky. Zároveň se snažila nastínit možná opatření, která by do budoucna umožnila domácí ekonomice co nejpružněji a nejefektivněji reagovat na požadavky vyspělého národního hospodářství. Materiál je přínosnou a vůbec první ucelenou analýzu stávajícího stavu české ekonomiky a společnosti včetně možných alternativ budoucího vývoje. Určitou slabinou je, že příliš respektuje současný ekonomický mainstream, a tak se například nezabývá klady a zápory našeho členství v EU a nenabízí ani hypotetický nástin možností, pokud by se ČR rozhodla z EU vystoupit.  Na druhé straně to ale vypovídá spíše o politickém zadání než o autorech samých. Všechny dokumenty, analýzy i videoprojekce je možné dohledat na webu nerv.vlada.cz. celý článek »

Tři procenta

Jan Frank | 1. 4. 2011 | Poznámky k událostem

Debata o penzijní reformě probíhá. Úhlem pohledu, který chybí, je ale otázka, zda návrh vlády, tedy ta část reformy spočívající v redukci objemu důchodových prostředků ve státním rozpočtu o tři procenta, nějak zásadně přispěje k prevenci dalších krizí našich veřejných financí. celý článek »

Témata Nečasovy vlády se na pravici diskutovala už v roce 1996…

Ondřej Šlechta | 16. 11. 2010 | Rozhovory

...říká v rozhovoru Lubomír Kopeček, docent politologie z brněnské Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a autor nedávno vydané knihy Éra nevinnosti. Česká politika 1989-1997. celý článek »

1


nahoru