většinový systém
„Léčba Fialou“: nejisté vykročení ODS
Vojtěch Navrátil | 31. 1. 2014 | Články a komentáře
Občanští demokraté jsou v krizi, netuší, co si se sebou počít, a jsou pro zlepšení situace schopni udělat takřka cokoliv. Tedy i podniknout kroky, jež by byly ještě nedávno považovány za rouhání proti základním stranickým principům. Tak se dá číst poslední dění v ODS završené korunovací Petra Fialy do čela strany, jak atmosféru panující okolo volby předsedy trefně vystihl Roman Joch. I přes povinný optimismus se nakonec může ukázat, že nedávný kongres ODS byl jen dalším neúspěšným pokusem o restart kdysi nejmocnější strany v zemi. celý článek »
Zdvojnásobte sazbu DPH a čekejte dvojnásobný výnos
Nad jedním ztřeštěným „modelem“ propagujícím většinovou volbu
Vojtěch Navrátil | 11. 12. 2013 | Články a komentáře
Na stránkách iniciativy Přímá volba poslanců, vyslovující se pro zavedení většinového volebního systému pro sněmovní volby, se objevil Model většinové volby – stabilnější vláda, jenž měl objasnit, jak by dopadly nedávné volby, kdyby se konaly dle většinového systému (podílet se na něm měla jak samotná iniciativa, tak Centrum ekonomických a tržních analýz). Daný způsob „popularizace“ většinové volby, parafrázujeme-li klasika, zdá se mi poněkud nešťastným. Mírně řečeno. celý článek »
Co žádný volební systém nemůže splnit
Vojtěch Navrátil | 6. 11. 2013 | Články a komentáře
„Někteří vyslovovali naději, že poměrné zastoupení je schopno odstranit také korupci na radnicích, které snadno propadaly obce, v nichž bez kontroly vládla jediná strana,“ líčil Ferdinand Peroutka v Budování státu atmosféru panující při rokování Revolučního národního shromáždění na přelomu ledna a února 1919, kdy byl pro obecní volby poprvé v českých zemích zaveden poměrný volební systém. celý článek »
Jaký volební systém pro Českou republiku?
Michal Kubát | 3. 7. 2013 | Analýzy a studie
V České republice dlouhodobě pozorujeme slabost výkonné moci, jež je mj. zapříčiněna nevhodnou podobou stranického systému, který je relativně fragmentovaný a především značně ideologicky polarizovaný. Samotné politické strany jsou vnitřně nesourodé. Volební systém nenapomáhá dostatečně vytváření většin v Poslanecké sněmovně. Důsledkem toho všeho jsou menšinové vlády (1996–2002, 2006–2007, 2007–2009), politicky nesourodé koalice pravicových a levicových stran (2002–2006), vlády postavené na kontroverzních základech (opoziční smlouva 1998–2002), vlády vzniklé na základě minimální převahy jednoho poslance (2002, 2004, 2005), různé polopolitické či kvaziúřednické vlády (1998, 2009–2010). To vše vede k permanentní neakceschopnosti a nestabilitě českých vlád. V letech 1993–2012 měla Česká republika 11 vlád a 9 premiérů. Průměrná délka trvání českých vlád je necelých 23 měsíců. V letech 2006–2009, tj. během pouhých dvou let, čelila česká vláda 5 (!) hlasováním o vyslovení nedůvěry, přičemž poslední z března 2009 se jí stalo osudným, a to uprostřed českého předsednictví Evropské unie. A tak dále. celý článek »
Proč více proporční sněmovní volební systém pro Českou republiku?
Jakub Charvát | 1. 7. 2013 | Analýzy a studie
Vojtěch Navrátil ve svém článku nazvaném „Nepotřebujeme většinový, ale proporčnější volební systém“, publikovaném nedávno v Revue Politika, rozvíjí myšlenku, že pro podmínky českého politického systému by se hodilo spíše posílení principu reprezentace namísto posilování většinotvorných prvků. Cílem tohoto textu je navázat na Navrátilův článek a podpořit jeho argumentaci. celý článek »
Chce to fakta, ne blouznit
Polemika s Davidem Hanákem
Vojtěch Navrátil | 6. 6. 2012 | Články a komentáře
Neexistuje žádný univerzálně špatný či dobrý volební systém, sám o sobě napomáhající udržení demokracie, či naopak vedoucí k jejímu zhroucení. Obdobně stejný volební systém ve dvou různých zemích nepovede k identickým výsledkům. Vždy záleží na konkrétních podmínkách daného prostředí. Přesto to někteří lidé, například David Hanák ve svém textu České politické gamblerství, ignorují. celý článek »
Pějme píseň dvoukola?
Neznámé záludnosti známých volebních systémů
Josef Mlejnek jr. | 20. 5. 2004 | Články a komentáře
V České republice propukne čas od času diskuse o potřebě zavést přímou volbu prezidenta. Přes všechny pádné argumenty proti, na něž zastánci přímé volby zpravidla nedokáží adekvátně reagovat, se "prezidentský diskurs" vrací s neodvratností střídání ročních dob. Za úvahu pak stojí i skutečnost, že zastánci přímé volby hlavy státu navrhují vždy pouze jeden způsob, jak takovou věc "zařídit": dvoukolovým většinovým systémem, kdy je v prvním kole třeba ke zvolení získat nadpoloviční většinu, a pokud se takový šťastlivec nevyskytne, následuje kolo druhé mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z kola prvního. Jak jednoduché, jak jasné... Naposledy s touto představou vyrukovala ČSSD, která hodlá změnit volební zákony, a to včetně zavedení přímé volby prezidenta. "Chceme prosadit dvoukolový systém, který funguje například u senátních voleb," citovaly 17. 5. 2004 Lidové noviny Stanislava Grosse. celý článek »
1