Úvodní stránka  »  Témata

neokonzervatismus

Drulák nebo Havel?

Poznámky ke sporu o charakter zahraniční politiky ČR

Ondřej Šlechta | 24. 11. 2014 | Poznámky k událostem

Čeští političtí představitelé dostali ve Spojených státech pořádný kartáč za údajný odklon od havlistického pojetí zahraniční politiky. Ve chvíli, kdy Václavu Havlovi odhalili v Kongresu pamětní bustu, tak snaha zpochybňovat lidskoprávní rozměr české zahraniční politiky zavání bezmála kacířstvím. Ale skutečně jsme svědky zásadního střetu o geopolitické směřování republiky? celý článek »

U Kábulu se za Prahu nebojuje

Hrdinství našich vojáků versus chyby v zahraniční politice

Bohumír Žídek | 14. 7. 2014 | Poznámky k událostem

Europoslanec Petr Mach 6. července v rozhovoru s Danielou Drtinovou uvedl, že naše armáda „je jenom najímána jako žoldák někam do Afghánistánu a jinam“. Nešťastnou shodou okolností přišla o dva dny později zpráva právě z Afghánistánu, kde v důsledku sebevražedného útoku zahynuli čtyři naši vojáci při výkonu služby. To zapříčinilo, že europoslancův nešikovný výrok začal být ztotožňován se sprostými výkřiky některých spoluobčanů o žoldácích a okupantech, kteří si žádnou úctu nezaslouží. Vedle toho se opět vynořil argument, že v Kábulu se bojuje za Prahu. celý článek »

Par avion IX.

21. 1. 2014 | Par avion

Paralely s předvečerem první světové války, úspěch politických reformátorů a morální porážka intervencionismu na Blízkém východě. To jsou témata, jež nás na stránkách světových médií a think-tanků zaujala minulý týden. celý článek »

Byla podpora demokracie chybou?

Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci

John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie

S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »

Tvořivá i destruktivní síla irácké války

10 let od zahájení operace Irácká svoboda

Ondřej Šlechta | 20. 3. 2013 | Poznámky k událostem

Když bývalý americký prezident George Bush mladší na palubě lodi USS Abraham Lincoln oznamoval ukončení hlavních operací v Iráku, byl to teprve začátek. Převálcování irácké armády a pozdější dopadení Saddáma Husajna vystřídala rozhodnutí motivovaná představou o vybudování příkladné demokracie v oblasti, která se časem ukázala jako chybná. celý článek »

Česká republika se chovala jako poskok

Recenze knihy Co nezavály písky Mezopotámie

Ondřej Šlechta | 18. 11. 2011 | Články a komentáře

Shodou okolností v době, kdy americká administrativa hovoří o definitivním odchodu svých ozbrojených sil z Iráku, spatřila světlo světa kniha, která bude oceňovaná i nenáviděná, budou se k ní vracet komentátoři s poukazem, že věci v ní popisované se mohly při troše dobré vůle odehrát jinak, stejně jako se najdou tací, kteří budou její závěry relativizovat. Buď jak buď, nikdo jí nebude moci upřít, že je založena na faktech a hlubokých profesních zkušenostech. celý článek »

Revoluce v Egyptě a podivná spojenectví v Americe

9. 3. 2011 | Zaujalo nás...

Jestliže válka v Iráku znamenala vznik podivných politických spojenectví, pak to, co se děje v souvislosti s arabskými revolucemi, je už opravdu zvláštní. celý článek »

Obnova konzervatismu

Zpráva o naší smrti byla značně přehnaná

10. 12. 2010 | Články a komentáře

Co se stalo s konzervatismem? Neměl už být dávno pod drnem? Neslýchali jsme již dávno sebevědomé názory o jeho nadcházejícím úpadku, naposledy v době voleb do Kongresu v roce 2006? Ty názory byly tak ohlušující, že jsem se je během ledna 2007 pokusil vyvrátit. Svůj text jsem uzavřel povzbuzujícím zvoláním, že konzervatismus mrtvý není. Tento závěr jsem však napsal dva roky před tím, než se americkým prezidentem stal nejlevicovější kandidát za uplynulých padesát let. celý článek »

Jakým socialistou je Barack Obama?

24. 6. 2010 | Články a komentáře

Tvrzení, že Barack Obama je socialistou, bylo pro předvolební kampaň v roce 2008 charakteristické. Jeho oponent John McCain využil jeden Obamův improvizovaný proslov o nutnosti šíření bohatství a návrhy na zvýšení daní bohatým jako důkaz jeho socialistické povahy. Útoky republikánů byly odmítány s tím, že k podobným označením není důvod. Po dvou letech Obamova prezidentování již máme dostatek materiálu, abychom se ptali znovu: Jakým socialistou je Barack Obama? celý článek »

Od senátora-rebela po rebelující daňové poplatníky

60 let americké poválečné pravice: od McCarthyho po čajové parties

Roman Joch | 23. 3. 2010 | Články a komentáře

Americký konzervatismus byl odepisován již mnohokrát. Naposledy před rokem, na začátku Obamovy vlády, tak učinil redaktor The New York Times Sam Tannenhaus v knize s výmluvným názvem The Death of Conservatism. Rok se s rokem sešel a všechno je jinak. Americký konzervatismus byl odepisován zbytečně. Představuje totiž sílu, která jen tak nezmizí. Jeho kořeny jsou mnohem hlubší a jeho životaschopnost mnohem silnější, než se na první pohled zdá. celý článek »

1  |  2  |  Další »


nahoru