korupce
Jak se zbavit korupce
Bez povrchních soudů a se znalostí ekonomie
Jan Průša, Pavel Ryska | 18. 5. 2012 | Články a komentáře
Média jsou doslova posedlá hledáním „korupčníků" a vyčíslováním toho, kolik nás - daňové poplatníky - stojí. Nejrůznější „protikorupční" iniciativy se přetvářejí v detektivní agentury, které informují veřejnost o tom, že úředník Novák hraje golf s podnikatelem Pospíšilem a že mu kdysi zadal státní zakázku. Domnívají se přitom, že úspěšně bojují proti korupci. Vycházejí totiž z toho, že korupce je způsobena morální vadou našich politických a úřednických elit a že ona je důvodem, proč nejsme schopni dát veřejné finance do pořádku. celý článek »
Jak pustit státu žilou
Ministr Drábek a „zásady, nikoli výsady“ v praxi
Vojtěch Navrátil | 27. 1. 2012 | Poznámky k událostem
I přestože ÚOHS tendr sociálních karet z dílny ministerstva práce dočasně pozastavil (aby ho nedávno posvětil), fakticky se nezastavilo vůbec nic a záhy byl oznámen jeho vítěz: Česká spořitelna. Dle mluvčí ministerstva byl vybrán i přes prozatímní stopku antimonopolního úřadu proto, aby nedošlo k prodlení. Dle mnoha odborníků ovšem soutěž proběhla nezvykle rychle. Proč tolik ministerstvo tlačilo na pilu? Opravdu za tím byla proklamovaná snaha odhalit ty, kteří dávky zneužívají k nákupu alkoholu, cigaret či k hazardu? celý článek »
ODS rok po výprasku: strana bez politické vášně
Jan Frank | 31. 8. 2011 | Poznámky k událostem
Průzkumy volebních preferencí ukazují, že o ODS mezi voliči stále není zájem hodný nestora české pravice. Že obrodný proces teprve začal, ODS jako vládní strana doplácí na reformy a průzkumy je nutno brát s rezervou? Jistě. Na druhou stranu, zhodnotíme-li rok trvající snahu ODS „něco dělat" (aby v dalších volbách zase neztratila takřka milion voličů), otázka průzkumů se zadními vrátky logicky vrací. Existuje-li ve vedení ODS něco jako strategie, podle všeho se očekává, že k návratu voličů povede sama personální obměna ve vedení strany, trocha toho pokání a zvládnutý souboj s TOP 09. Což je v podstatě důvod pro to nedělat nic. celý článek »
Kočičí krize: důvod pro velkou mediální diskusi
Jan Frank | 20. 4. 2011 | Poznámky k událostem
Na současné politické krizi je vůbec nejpozoruhodnější ochota, s jakou politici, veřejnost a veřejnoprávní média jednají podle not zveřejňovatelů důvěrných informací. Všichni říkají, že českou politiku zaplavily odposlechy a fízlování a jak je jim to odporné. Na druhé straně ale titíž lidé bez mrknutí oka jednají na jejich základě. celý článek »
Není korupce jako korupce
Pár postřehů z ukrajinské reality
Lubomír Kopeček | 18. 4. 2011 | Poznámky k událostem
Česká média plní téměř každý den šťavnaté příběhy politiků a úředníků, kteří vzali nebo údajně měli vzít „provizi za přiklepnutí" veřejné zakázky či dotace z nějakého fondu. Vzduchem létají miliony, desítky milionů či částky ještě vyšší. „Velká" korupce hýbe českou politikou - a je dobré dodat, že právě hlavně díky médiím. Být Marťanem vysazeným z kosmické lodi, který veškerou svou znalost země, v níž přistál, založí na sledování českých médií, řekl bych, že jsme stát, kde pomalu každý politik či vyšší úředník „bere". Existuje ale ještě jiná korupce. celý článek »
Korupce: realita, nebo nouzové téma?
Jan Frank | 7. 3. 2011 | Poznámky k událostem
Gril s „dopadenými" politiky se točí už druhým rokem. Když se na něm ocitl ministr obrany Alexandr Vondra, začalo to celé připomínat všechny ty revoluce, hnutí a moralistické kampaně, které nakonec pozřou své vlastní iniciátory. Nebo snad někdo tvrdí, že intenzita vyslovování slova korupce v médiích a v politice - a celkový zájem o toto téma - je kontinuální? Kde se ta „očišťovací" vlna vzala? Před třemi, pěti lety jsme tento problém neměli? celý článek »
Protikorupční balíček zavádí policejní stát, ale příčiny neřeší
Dušan Šrámek | 9. 2. 2010 | Články a komentáře
Ne že by boj proti korupci nebyl zvláště v České republice důležitý. Její negativní vlivy, pomineme-li otázku morální, jsou především ekonomické. V případě přijetí úplatku, ať už je realizován v jakékoli formě, není nikdy dostatečně jisté, zda skutečně zvítězil soukromý subjekt, který je schopen veřejnoprávní zakázku uskutečnit za nejlepších podmínek (nebo alespoň za podmínek vyhlášených zadavatelem). Jenže už v tomto pojetí se skrývá pověstné čertovo kopýtko. Vládní protikorupční balíček totiž nemíří proti principu korupce samotné. Ten je skryt v přerozdělování veřejných prostředků soukromým osobám, ať již jednotlivcům, firmám či různým zájmovým sdružením, a to na základě selektivních kritérií. celý článek »
Trestní řízení jako nástroj zastrašování komunálních politiků?
20. 5. 2004 | Analýza Centra strategických studií
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v rozhovoru se Sabinou Slonkovu pro Hospodářské noviny z 25. března 2004 velmi ostře napadla lidi, kteří v České republice vykonávají funkci starostů. Bez uvedení bližších statistických údajů konstatovala, že "pomalu každý starosta se chová jako gubernátor". Ačkoliv připustila, že mezi nimi jsou "i slušní", její slova narazila na tvrdý odpor řady představitelů místní samosprávy. V souvislosti s trestním stíháním několika komunálních politiků v posledním období se dokonce objevují obavy, aby nedošlo k politickému zneužití orgánů činných v trestním řízení proti představitelům politických proudů i konkrétních stran, které jsou v opozici na celostátní úrovni, ale mají silné pozice v samosprávných orgánech. celý článek »
Přichází antidemokratický převrat?
Petr Krejčí | 20. 1. 2004 | Články a komentáře
V naší zemi probíhá něco, co by se s jistou nadsázkou dalo nazvat plíživým antidemokratickým převratem. Projevuje se to ve čtyřech základních oblastech.
1. Média znevažují tradiční demokratické instituce.
2. Není zajištěn efektivní systém brzd a protiváh, takže politická moc není pouze v rukou zvolených zástupců, ale řada mocenských rozhodnutí je přijímána v centrech, o kterých nemá Ústava ani tušení nebo jim přisuzuje kompetence naprosto jiné. Vláda je pak v některých rozhodovacích oblastech nepřiměřeně silná, v jiných oblastech naopak téměř bezmocná.
3. Represivní aparát není pod dostatečnou veřejnou kontrolou a nabývá na síle.
4. Soudy na jedné straně deklarují svoji bezmeznou nezávislost, na druhé straně je jejich efektivita často žalostná.
celý článek »
« Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další »