Úvodní stránka  »  Témata

geopolitika

EU na mezinárodní scéně: mezi osobním vlakem a fotbalovým družstvem

Evropské „impérium” po Lisabonské smlouvě z polské a české perspektivy

Piotr Bajda | 9. 5. 2011 | Sympozium CDK: Společné zájmy Česka a Polska v kontextu polského předsednictví EU

Členství Polska a Česka v Evropské unii trvale změnilo naši geopolitickou situaci. Odevzdání části suverenity do rukou představitelů evropských institucí bylo ve své podstatě výměnným obchodem, na oplátku jsme - díky evropské solidaritě - očekávali příležitosti pro rychlejší rozvoj. Po ratifikaci Lisabonské smlouvy a zejména založení evropské služby pro vnější činnost se v působení EU na mezinárodní scéně objevily nové mechanismy. Proměna forem působení EU navenek, probíhající debata o procesu dalšího rozšiřování Společenství a evropská politika vůči nejbližším, zejména východním sousedům bude mít vliv na geopolitickou situaci našeho regionu i na možnost úspěšně realizovat cíle zahraniční politiky Prahy a Varšavy. celý článek »

Příštích sto let

Předpověď pro 21. století

Ondřej Šlechta | 20. 10. 2010 | Články a komentáře

Do budoucnosti by chtěl občas vidět každý. Z mnoha důvodů to ale není možné. Přesto existuje způsob, jak pomyslně nahlédnout pod pokličku. Pochopitelně nemůžete zjistit, kdy zemřete, kdy se zamilujete, jak přesně bude probíhat nadcházející hokejový zápas. Existují ale oblasti lidské činnosti, kde na základě historického studia chování různých aktérů (států) můžete předpovídat obecné trendy jejich budoucího jednání. Přesně o to se v knize Příštích sto let. Předpověď pro jednadvacáté století pokusil bývalý zpravodajský důstojník a zakladatel soukromé zpravodajské agentury a analytické společnosti Strategic Forecasting George Friedman. celý článek »

Romantik geopolitiky Lech Kaczyński

Chtěl, aby Evropa byla o něco soudržnější. Těch, kteří jej chápali, nebylo mnoho

Marek Magierowski | 8. 5. 2010 | Články a komentáře

Z rozhovoru pro televizi France 24 15. června 2007. Ulysse Gosset se ptá: „Který stát v Evropě a který z evropských prezidentů je vám v současné době nejbližší? Říkáte: ,Nejsem krajní pravice, jsem konzervativec.' Kdo je Vám tedy v Evropě nejblíže?" Lech Kaczyński odpovídá: „Existuje země, s níž se ztotožňuji plně: je to Polsko." Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď. A zcela pochopitelná v případě politika, pro nějž vlastenectví znamenalo více než obřadné rituály, které jsou údělem každé hlavy státu. celý článek »

Nemyslitelná dohoda USA s Íránem

George Friedman | 21. 3. 2010 | Články a komentáře

Spojené státy se zjevně dostaly do bodu, kdy buď musejí přijmout fakt, že Írán v budoucnu vyvine jaderné zbraně, pokud si to bude přát, anebo se musejí rozhodnout pro vojenskou akci, která by tomu zabránila. Existuje však ještě třetí strategie: Washington se může pokusit íránskou otázku redefinovat. celý článek »

Bude zelený svět bezpečnější?

5. 10. 2009 | Články a komentáře

Pokud se nám podaří učinit svět zelenějším, bezesporu to přispěje k odstranění některých rizik. Nová se ale objeví. celý článek »

Klíč ke Kyjevu

Západ se bez svébytné politiky vůči Ukrajině neobejde

16. 7. 2009 | Analýzy a studie

Ve Foreign Affairs z května/června 2009 vyšla esej Adriana Karatnyckého a Alexandera J. Motyla, v níž vysvětlují, proč by Západ měl věnovat pozornost současnému zhoršení rusko-ukrajinských vztahů: bezpečnost Ukrajiny je klíčová pro stabilitu Evropy. Karatnycký s Motylem dokazují, že je třeba, aby Západ měl mimo ruské i samostatnou ukrajinskou politiku. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3


nahoru