Úvodní stránka  »  Témata

Miroslav Kalousek

Úkol pro senátní volby 2014: společně proti levici

Vojtěch Navrátil | 19. 4. 2013 | Články a komentáře

Pravice dostala v posledních senátních volbách loni na podzim pořádně na frak. Kandidáti ODS a TOP 09/STAN postoupili do druhého kola dohromady pouze v deseti obvodech, tedy ve stejném počtu obvodů jako komunisté. Vše mohlo být jinak, kdyby TOP 09 sebevědomě neodmítla nabídku ODS (byť je otázka, nakolik vážně míněnou) na nominaci společných kandidátů v některých obvodech. Příště už by pravice – chce-li v Česku přežít – takovou chybu udělat neměla. celý článek »

Proč referendum?

Před deseti lety jsme hlasovali o vstupu do jiné EU

Bohumír Žídek | 8. 4. 2013 | Poznámky k událostem

Minulý týden byla za přítomnosti předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa na Pražském hradě vyvěšena vlajka Evropské unie a prezident republiky Miloš Zeman podepsal dodatek Lisabonské smlouvy umožňující vznik Evropského stabilizačního mechanismu. Tyto události provázely protesty kritiků ESM a současného směřování evropské integrace. Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach při té příležitosti založil petici požadující referendum o vystoupení z Unie. Má to smysl? celý článek »

Symbol plný protikladů

Jak uspěla značka „Karel“

Ondřej Šlechta | 14. 1. 2013 | Poznámky k událostem

V souvislosti s úspěchem Karla Schwarzenberga v prvním kole prezidentských voleb je na místě zamyslet se nad důvody jeho mohutného nástupu. Proč obrátil v pozitivní aspekt i to, co jasně mluvilo v jeho neprospěch? celý článek »

Neodepisujte ODS předčasně

Vojtěch Navrátil | 21. 5. 2012 | Poznámky k událostem

ODS je vnitřně velmi nemocná strana. Na tomto faktu nemění nic ani pokus o léčbu Petrem Nečasem. Tempo, s jakým se ve vládě mění ministři za ODS v kombinaci s různými skandály jejích regionálních představitelů a kmotrů a odchody mnohých dlouholetých straníků, nebudí v očích pozorovatelů mnoho důvěry. V porovnání se sebevědomím překypující TOP 09, která odmítla nabídku společné kandidatury v některých pravici ne zrovna nakloněných obvodech, ODS vypadá, že se musí zákonitě každou chvíli zhroutit a přenechat „topce" své vedoucí místo na pravici. Což se také čas od času v některém z komentářů v médiích objevuje. Nic tomuto závěru však zatím nenahrává. celý článek »

Kdy začala voličská emancipace?

Polozapomenutá kauza preferenčních hlasů Koalice v roce 2002

Vojtěch Navrátil | 23. 12. 2011 | Analýzy a studie

Ve sněmovních volbách v roce 2002 došlo oproti předchozím volbám v druhé půli 90. let ke zdvojnásobení míry využití preferenčních hlasů. Způsobili to především voliči Koalice, kteří v těchto volbách „vykroužkovali" řadu kandidátů US-DEU. Titíž voliči využívali preferenčních hlasů už v krajských volbách o dva roky dříve. Tentokrát se je ovšem naučili lépe využívat. celý článek »

Kalousek nechodí do práce

Hynek Fajmon, Ivo Strejček | 19. 9. 2011 | Poznámky k událostem

Páteční zasedání evropských ministrů financí v polské Wroclavi bylo mimořádně důležitou událostí. Svědčí o tom i fakt, že se jej osobně zúčastnil americký ministr financí Timothy Geithner. Jak už se ale stalo smutnou tradicí, český šéf pokladny Miroslav Kalousek chyběl. Místo něj na jednání odjel jeho náměstek, který je v Bruselu proslulý tím, že zásadně mlčí. celý článek »

O co skutečně jde v kauze Bátora?

Jakub Janda | 29. 8. 2011 | Poznámky k událostem

Přestřelka ohledně prohlášení Ladislava Bátory, představitele iniciativy D.O.S.T. a vysokého úředníka MŠMT, má několik rovin. Faktický lídr TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval podle svých oponentů neadekvátně, když podmínil účast ministrů své strany na zasedáních vlády tím, že ze svých postů odejde buď Bátora sám, nebo jeho nadřízený Josef Dobeš. Olej do ohně přilil i napadený ministr zahraničí, který pohrozil úplným odchodem TOP 09 z vlády. O čem tedy Kalouskova/Schwarzenbergova poslední odveta za Bátorovy směšné facebookové urážky je? celý článek »

Kalousek jako spása pravice?

Zbyněk Klíč | 15. 5. 2009 | Poznámky k událostem

Miroslav Kalousek již dlouho spekuluje o založení nové strany. S přibývajícími dny je její vznik stále reálnější, naskýtá se proto otázka, jak to zamíchá kartami na české pravici. celý článek »

Čekání na Arnolda

KDU-ČSL nad propastí

Josef Mlejnek jr. | 23. 4. 2009 | Články a komentáře

Pád vlády vyvolal celou řadu reakcí, mimo jiné i gradaci dlouhodobého sporu uvnitř KDU-ČSL, jejž lze zhruba označit jako konflikt mezi „kalouskovci“ a „čunkovci“. Jiří Čunek podle všeho hodlá zachránit plíživý propad preferencí křesťanských demokratů zaujetím velmi netradiční opoziční role a získáváním politických bodů pomocí populistických návrhů typu zlevnění elektřiny o 30 %. celý článek »

Nízká hra s vysokou kartou

Bohumil Pečinka | 20. 10. 2004 | Články a komentáře

Zdá se, jako by se od posledního čísla Revue Politika změnil celý český politický svět. Vezměme to postupně: volby do Evropského parlamentu, pád Špidlovy vlády, instalace Grossovy vlády, rozpory v táboře stran nezávislých, příprava na krajské a senátní volby. Jak se česká politika skutečně změnila? celý článek »

1


nahoru