Bruselky
Marx naruby: Daňoví poplatníci všech zemí, spojte se!
Dušan Šrámek | 6. 12. 2010 | Bruselky
V Bruselu se stále hlasitěji volá po zavedení evropské daně, přestože Evropská unie není schopna utratit ani současné daňové výnosy, které do jejího rozpočtu plynou prostřednictvím příspěvků jednotlivých států. O to ale evropským elitám nejde. Velice dobře si totiž uvědomují, že zavedením evropské daně by Unie už zcela nevratně vykročila na cestu federativního superstrátu. Občané EU mají dnes jedinečnou a možná poslední šanci tento šílený projekt zastavit. Takové je hlavní poselství knihy belgického europoslance Derk-Jana Eppinka Ohňostroj evropské byrokracie. celý článek »
Bruselské kladivo na kuřáky
Tomáš Břicháček | 26. 11. 2010 | Bruselky
Evropská komise se chystá v příštím roce předložit návrhy na poměrně dramatické zostření a rozšíření protikuřácké legislativy EU. Ráda by dosáhla mimo jiné zavedení jednotných krabiček na cigarety s neatraktivním vzhledem, na kterých by zaujímaly většinu prostoru varovné nápisy a odstrašující obrázky. Co je však mnohem závažnější, chtěla by na úrovni EU prosadit zákaz kouření na tzv. veřejných místech, mezi která řadí mimo jiné restaurace, bary či zastávky hromadné dopravy. V dokumentech Komise určených pro veřejné konzultace se také objevila myšlenka na zákaz šňupacího tabáku a dalších menšinových tabákových výrobků. Tyto záměry k nám nejen znovu vrací téma vhodnosti těch či oněch protikuřáckých opatření, rozebírané v rámci naší nedávné vnitrostátní diskuse o zákazu kouření v restauracích, ale přináší i naléhavou otázku, do jaké míry je žádoucí, aby se v této oblasti angažovala Evropská unie, a jak je tomu s její pravomocí k takovým zásahům. celý článek »
Kde dělají soudruzi z EU (také) chybu?
Ondřej Krutílek | 19. 11. 2010 | Bruselky
Říjnový summit EU oprávněně vzbudil pozornost kvůli snahám po necelém roce platnosti revidovat Lisabonskou smlouvu. Jde o závažné téma. Nemělo by se však přehlížet, že o úroveň níže - na poli směrnic, nařízení a dalších tzv. sekundárněprávních norem - probíhají obdobné procesy naprosto standardně. Nevzbuzují emoce, o to více ale ovlivňují náš každodenní život. celý článek »
Proč Češi nechtějí euro?
Hynek Fajmon | 2. 11. 2010 | Bruselky
Nedávný průzkum STEM ukázal, že 70 % české veřejnosti si nepřeje zavedení eura. Podle mne je to velmi nepřesné tvrzení, protože ve skutečnosti si u nás zavedení eura kromě několika novinářů nepřeje už vůbec nikdo. Ale pokud to má STEM spočítané, je třeba se nad tím trochu zamyslet. Přece jen jsme se zavázali, že euro jednou přijmeme. celý článek »
Bude mít EU jednotný občanský zákoník?
Tomáš Břicháček | 25. 10. 2010 | Bruselky
Po letech opatrného přešlapování, zbavena po dokončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy dřívějších rozpaků, odkryla Evropská komise konečně karty a vyjevila svůj zájem vykročit směrem k dalšímu historickému milníku evropské integrace srovnatelnému s vytvořením schengenského prostoru či měnové unie - k rozsáhlé harmonizaci, resp. unifikaci občanského práva či dokonce přijetí jednotného občanského zákoníku. celý článek »
Eurodiplomat? Muž ze Západu, ředitel zeměkoule!
Petr Preclík | 12. 10. 2010 | Bruselky
Spor, který na konci minulého měsíce rozpoutala zpráva polského Institutu pro mezinárodní vztahy o zastoupení diplomatů jednotlivých zemí v delegacích Evropské unie po světě, hoří dodnes a samotná Evropská komise jen přilívá olej do ohně. Těsně před spuštěním Evropské služby pro vnější činnost se stále jasněji ukazují stereotypy v diplomatických návycích starého kontinentu: velká většina ambasadorů jsou muži ze západní Evropy, rození ředitelé zeměkoule. celý článek »
Máme chtít eurodaň?
Tři otázky pro komisaře Janusze Lewandowského
Ondřej Krutílek | 1. 9. 2010 | Bruselky
Letní (ne)klid v EU brutálně přerušilo prohlášení komisaře Janusze Lewandowského pro list Financial Times Deutschland, že se v září chystá předložit návrh na zavedení evropské daně. Pokud tak navzdory Německu, Francii, Velké Británii, ale i Česku, které se již preventivně vyjádřily proti, skutečně učiní, měl by uspokojivě odpovědět minimálně na tři otázky. V opačném případě nemá eurodaň v EU co dělat. celý článek »
Proč by si EU občas měla dát oraz
Ondřej Krutílek | 12. 8. 2010 | Bruselky
Eurofilové i euroskeptici měli donedávna jednu jistotu: EU sama sebe dvakrát ročně uložila k ledu. Pokud se neobjevila událost typu rusko-gruzínského konfliktu v roce 2008, klesala míra unijní aktivity vždy o Vánocích a v červenci a srpnu. Letos je tomu jinak. celý článek »
EU se mění v superstát aneb pár doporučení pro premiéra Nečase
Ivo Strejček | 7. 7. 2010 | Bruselky
Katastrofální stav veřejných financí valné většiny členských států Evropské měnové unie (EMU), tedy zemí, jejichž měnou je euro, děsí jak zastánce tohoto projektu, tak bankéře v Evropské centrální bance. celý článek »
Euro v úzkých
Náklady měnové unie vyplouvají na povrch
Tomáš Břicháček | 22. 6. 2010 | Bruselky
Evropská měnová unie jedenáct let od svého vzniku prochází doposud nejtěžším obdobím a její budoucnost je předmětem nejrůznějších dohadů. Světová hospodářská krize a rozpočtové problémy Řecka a dalších zemí eurozóny naplno ukázaly křehké základy jednotné měny a poprvé širší veřejnosti poodhalily rozsah ekonomických a politických nákladů jejího udržování. celý článek »