Úvodní stránka  »  Témata

islám

Francouzské lekce v Londonistánu

12. 7. 2010 | Články a komentáře

Gilles Kepel a Philippe Roman ve svém textu porovnávají britské a francouzské zkušenosti se soužitím s imigranty muslimského původu, jež se mohou stát zdrojem poučení jak pro Spojené státy, tak pro další vyspělé země. Gilles Kepel je profesorem a vedoucím katedry blízkovýchodních a středomořských studií na Sciences-Po v Paříži, Philippe Roman je profesorem historie a mezinárodních vztahů na London School of Economics. celý článek »

Nejzazší oběť: mučedníci a sebevražední atentátníci (2)

Ukázka z knihy Jak naložit s ďáblem: Íránská velmoc na vzestupu

Robert Baer | 12. 4. 2010 | Články a komentáře

Někdejší dlouholetý agent CIA na Blízkém východě popisuje své zkušenosti „terénního pracovníka" v Íránu. Čerpá z osobních cest do sledované oblasti i rozhovorů s pestrou škálou osobností - od bývalého osobního asistenta ajatolláha Chomejního přes šéfa izraelské kontrarozvědky až po obyčejné Íránce, Iráčany nebo Palestince. Kapitola, z níž pochází následující ukázka, se věnuje různým podobám hrůzného fenoménu sebevražedných atentátníků. První část vyšla v Revue Politika 2/2010. celý článek »

Nejzazší oběť: mučedníci a sebevražední atentátníci

Ukázka z knihy Jak naložit s ďáblem: Íránská velmoc na vzestupu

Robert Baer | 26. 2. 2010 | Články a komentáře

Někdejší dlouholetý agent CIA na Blízkém východě popisuje své zkušenosti „terénního pracovníka" v Íránu. Čerpá z osobních cest do sledované oblasti i rozhovorů s pestrou škálou osobností - od bývalého osobního asistenta ajatolláha Chomejního přes šéfa izraelské kontrarozvědky až po obyčejné Íránce, Iráčany nebo Palestince. Kapitola, z níž pochází následující ukázka, se věnuje různým podobám hrůzného fenoménu sebevražedných atentátníků. celý článek »

Kniha, která by měla vyvolat skandál

Alain Besançon | 6. 2. 2010 | Články a komentáře

Christopher Caldwell ve své knize Reflections on the Revolution in Europe: Immigration, Islam and the West (Úvahy o revoluci v Evropě: Imigrace, islám a Západ, Penguin Books, 2009) popisuje postupující muslimskou imigraci. V novém čísle revue Commentaire se objevila recenze Alaina Besançona, který se otázkou vztahu křesťanské i „postkřesťanské" Evropy k islámu zabývá minimálně počínaje knihou Trojí pokušení Církve (1996), v níž vedle „demokratického" a „antidemokratického" pokušení definuje jako třetí pokušení právě islám.
V Revue Politika jsme před časem publikovali Besançonův esej „Křestanství a islám" a obsáhlou studii „Vatikán a islám", v níž podrobuje kritickému rozboru dosavadní často naivní přístupy autorů oficiálních církevních dokumentů k islámu vyplývající nejen z nedostatečného poznání protivníka a snahy o dialog za každou cenu, ale i ze zavádějících výkladů v nedávné minulosti.
celý článek »

Imigranti, islám a vypelichaní ptáci

Ondřej Šlechta | 11. 12. 2009 | Poznámky k událostem

Když senátor Oberfalzer pozval do Senátu Geerta Wilderse, asi nečekal, že úvaha o vystoupení holandského politika liberálního střihu, který varuje (vlastními slovy) před „islámským nebezpečím pro Evropu" vyvolá tak negativní odsudky. Jak už to tak bývá, Senát je pole bezesporu svobodné, ale jen občas. Přesto (nebo spíše právě proto) vyvolal záměr pozvat Wilderse na prezentaci kontroverzního filmu Fitna a následnou debatu nevraživost, v níž si pozoruhodně notovali socialisté s některými pravicovými politiky. „Svých rasistů máme dost," podotkl jako vždy chytře a k věci místopředseda ODS David Vodrážka. Koho ale chtěl chránit, když to byli sami čeští muslimové z organizace Libertas Independence Agency, kteří s Wildersem chtěli diskutovat? celý článek »

Ekonomika proti extremismu

9. 12. 2009 | Zaujalo nás...

Podle profesora mezinárodní politiky na Tufts University Valiho Nasra je klíčem k proměně muslimského světa rozvoj podnikatelské střední třídy. Podpořit by ji měl i Západ, říká ve svém článku v Newsweeku z 24. října 2009. celý článek »

Střet uvnitř civilizace

Je muslimský svět jen jeden?

8. 6. 2009 | Články a komentáře

Loni v prosinci zemřel Samuel Huntington, americký politolog a autor knihy Střet civilizací. Nedlouho před jeho skonem uveřejnil časopis Commentary text, jenž s Huntingtonem ostře polemizuje: nabízí odlišný pohled na muslimský svět. celý článek »

Obamova zbytečná omluva

4. 2. 2009 | Zaujalo nás...

Každý nový prezident si lichotí, že právě on je ten hodnější a vznešenější, který začíná svět nanovo. Když se ale Barack Obama ve svém inauguračním projevu obrátil k muslimům větou „k muslimskému světu hledáme novou cestu vpřed, založenou na vzájemném zájmu a respektu”, byla tato formulace zbytečně obranná a kajícná. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2  |  3  |  4


nahoru