arabské jaro
Nový úkol: cvičit demokraty
V Česku má vzniknout školící iniciativa pro opozici v nedemokratických zemích
Ondřej Šlechta | 17. 2. 2014 | Poznámky k událostem
Po přesunutí sídla Rádia Svobodná Evropa z bavorského Mnichova do Prahy by Česko mohlo přijmout další projekt, jenž by posílil jeho roli coby podporovatele demokratické opozice v nesvobodných zemích po celém světě. Alespoň tak to vidí politici, kteří vítají plán na vznik institutu s předběžným názvem Centrum pro občanskou společnost, které by mělo „cvičit demokraty“. celý článek »
Snowden v Rusku je více než symbol
Ondřej Šlechta | 9. 8. 2013 | Poznámky k událostem
Zrušení schůzek plánovaných se svým ruským protějškem je ze strany amerického prezidenta podle komentátorů reakcí na ruské rozhodnutí poskytnout dočasný azyl zpravodajskému kontraktorovi Edwardu Snowdenovi. Hovoří se o začátku nové studené války. Přesnější je ovšem tvrzení, že Rusům se ve Snowdenovi podařilo najít precedens, který jim umožní útočit na citlivé místo americké společnosti. celý článek »
Egypt: Zdá se, že se Západ opět spálil
Jiří Weigl | 4. 7. 2013 | Poznámky k událostem
Ve středu večer po rozsáhlých protiprezidentských demonstracích v Káhiře a dalších městech svrhla egyptská armáda prvního demokraticky zvoleného prezidenta země islamistu Muhammada Mursího, pozastavila platnost islamisty prosazené ústavy a vyhlásila jakési přechodné období, kdy má pod vojenským dohledem dojít k tzv. národnímu usmíření. celý článek »
Byla podpora demokracie chybou?
Liberalismus, arabské jaro a zaskočení neokonzervativci
John Agresto | 28. 6. 2013 | Analýzy a studie
S tím, jak narůstá sektářské násilí na Blízkém východě, jak se Irák stále více dostává do íránské sféry vlivu, jak je Afghánistán zřejmě směrován k tomu, aby svou zkorumpovanou demokracii vydal do rukou teroristů a vrahů z Talibanu, a jak jsou americké zájmy a životy obětovány ve prospěch spouště způsobené takzvaným arabským jarem, může být užitečné udělat si přehled v tom, co tyto stále se prohlubující debakly znamenají pro neokonzervativce a pro naše angažmá v šíření demokracie. celý článek »
Brennan: Nový šéf amerických zpravodajců?
Bezpilotní letouny nejsou tím, z čeho bude mít nový ředitel CIA špatné spaní
Ondřej Šlechta | 22. 2. 2013 | Články a komentáře
Když americký prezident Barack Obama oznámil nominaci svého někdejšího protiteroristického poradce Johna Brennana na post ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA), rozhořela se ostrá debata o nasazování bezpilotních letadel v boji proti teroristickým skupinám. Brennan je považován za jednoho z architektů tohoto způsobu vedení boje (tzv. „targeted killing"), jemuž kritici vyčítají časté oběti mezi civilisty a pochybují o jeho účinnosti. celý článek »
Arabské jaro: prohlédnutí
Omluví se média za trestuhodné selhání v uplynulých měsících?
Ondřej Šlechta | 21. 9. 2012 | Poznámky k událostem
Euroamerická veřejnost byla v posledním týdnu šokována výjevy pálení vlajek a demonstrací s protizápadními hesly, které dospěly až k fatálním násilnostem. Od Maroka po Pákistán hořely americké vlajky, zfanatizované davy zaútočily na evropské ambasády a obětí libyjských džihádistů se v Benghází stal americký velvyslanec Chris Stevens. celý článek »
Případ Libye
Západ reagoval na „arabské jaro“ zcela chybně
Ondřej Šlechta | 22. 6. 2012 | Články a komentáře
Panarabská bouře, která na začátku loňského roku zachvátila islámský svět, získala přízvisko arabské jaro. K překvapení nejen samotných revolucionářů, ale i politických elit Ligy arabských států, Západu a řady pozorovatelů začala nečekaně a živelně. celý článek »
1