Geert Wilders
Rozpad EU by nebyla ostuda
Dalibor Roháč straší zlem případného rozpadu EU, aby obhájil zlo bruselského centralismu
Ladislav Jakl | 2. 10. 2014 | Poznámky k událostem
Pokud někdo přeje lidem svobodu, neměl by jim přát svobodu. Znějí vám tato slova jako naprostý nonsens a protimluv? Mně také. Ale právě těmito slovy lze vystihnout jádro textu Dalibora Roháče, analytika Cato Institutu, v devátém čísle Revue politika. celý článek »
Válka euroskeptiků: Cameron vs. Farage vs. Le Penová
Bohumír Žídek | 6. 6. 2014 | Poznámky k událostem
V letošních eurovolbách si ve Velké Británii podle očekávání vedla mimořádně dobře liberálně-konzervativní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) radikálního euroskeptika Nigela Farage. Získala 24 mandátů a ve volbách zvítězila. Konkurenční konzervativci, kteří měli dosud 25 mandátů, se museli spokojit pouze s devatenácti. Dvacet čtyři mandátů získala i Front National francouzské nacionalistky Marine Le Penové. Právě tyto tři strany se momentálně přetahují o spojence pro ustavení svých frakcí v novém Evropském parlamentu. celý článek »
Vítězné tažení národovců v eurovolbách? Spíše ne
Výraznější úspěch krajní pravice ve volbách do EP je nepravděpodobný
Bohumír Žídek | 6. 5. 2014 | Články a komentáře
„Zisky si připíší pouze ty krajně pravicové strany, jejichž postavení je dlouhodobě silné a jejichž země nebyly příliš postiženy hospodářskou krizí. Tedy etablované strany jako FPÖ (posthaiderovská Svobodomyslná strana Rakouska – pozn. autora) nebo Front National. Žádné nové strany, které vznikly díky krizi a byly by úspěšné, tu nejsou,“ tvrdí nizozemský politolog Cas Mudde v rozhovoru pro internetovou verzi rakouského deníku Der Standard. celý článek »
„Zažíváme krizi elit a kastraci voličů“
Se strategickým analytikem Petrem Robejškem o krizi elit, nástupu autoritářství, toxických derivátech a možnosti války
Jakub Janda, Ondřej Šlechta | 7. 10. 2011 | Rozhovory
Neototalitní EU je tragikomická, ale Evropa umírá a za pár let už tu nebude
Lukáš Petřík | 22. 12. 2010 | Sympozium CDK: Podmínky politické stability a prosperity v Evropě
Diskuse o tom, jaké jsou „podmínky politické stability a prosperity v Evropě", je téma jistě zajímavé, ale spíše již jen teoreticky a akademicky, protože Evropa, jak jsme ji znali - tím míním decentralizovanou, svobodnou, tradiční Evropu založenou antických a křesťanských kořenech západní civilizace, fungující v rámci svobodných politických a ekonomických zřízení - tu už zanedlouho nebude. Pak je otázkou, zda má takováto debata smysl. Na druhou stranu je ale fakt, že naše západní evropská civilizace si určité pojednání zaslouží, protože ve srovnání s civilizacemi ostatními nebyla vůbec špatná. celý článek »
Geert Wilders: prohrané vítězství
Ondřej Šlechta | 12. 6. 2010 | Poznámky k událostem
Parlamentní volby v Nizozemsku skončily obrovským pozdvižením. Strana známého kritika imigrace a islámu Gerta Wilderse zaznamenala historický úspěch, získala 24 křesel . Pokračuje tak trend několika posledních měsíců, kdy téměř v každé zemi Evropské unie končí volby zajímavými výsledky, které ukazují na hromadné výměny generací a chuť voličů měnit často zatuchlé a okoukané osazení reprezentativních lavic. celý článek »
Imigranti, islám a vypelichaní ptáci
Ondřej Šlechta | 11. 12. 2009 | Poznámky k událostem
Když senátor Oberfalzer pozval do Senátu Geerta Wilderse, asi nečekal, že úvaha o vystoupení holandského politika liberálního střihu, který varuje (vlastními slovy) před „islámským nebezpečím pro Evropu" vyvolá tak negativní odsudky. Jak už to tak bývá, Senát je pole bezesporu svobodné, ale jen občas. Přesto (nebo spíše právě proto) vyvolal záměr pozvat Wilderse na prezentaci kontroverzního filmu Fitna a následnou debatu nevraživost, v níž si pozoruhodně notovali socialisté s některými pravicovými politiky. „Svých rasistů máme dost," podotkl jako vždy chytře a k věci místopředseda ODS David Vodrážka. Koho ale chtěl chránit, když to byli sami čeští muslimové z organizace Libertas Independence Agency, kteří s Wildersem chtěli diskutovat? celý článek »
1